Vuvuzela Sesinden Kurtulmak…

“Arı vız vız vız. Arı vız vız vız.” Yahu bu ne biçim alettir. Çalgı aleti desen değil. Üzerinde nota bile yok, boru desen yine nota gibi bir sesi var. Bu alet nasıl birşeydir bir türlü anlayamadım. Evet dünya kupasından bahsediyorum. Maç izlemeninde keyfi kalmadı. Üstelik geçen sene Fifa bu resmi bir çalgı aletidir diyip yasak koydurmamıştı. Bu sene de bu alete yasak koymazlarsa Dünya kupası felan hak getire izlemem bile.

Bizim zurna’yı hele ki kara zurnayı bile çalsak en azından birkaç nota var bu alette nota bile yokken ne keyif alıyorlar anlamadım. Güzelim maçları rezil ettiler. Zaten ülkemiz bu kupada yer alamaıyor birde bu vızıltıyı duyunca ne maç izleyesim geliyor ne de yorumları…

O boruyu icad edenin diye söylenenleri duyar gibiyim 🙂 Neyse biz terbiyemizi bozmayalım anlaşılan bu sene arı vızıltısı ile maç izlemek gerekecek. Gerçi ben çoktan vazgeçtim sadece sonuçlara bakıyorum. Gerisi angarya..

Peki bu sesi engellemenin bir yolu yok mu?

BT Dünyası’ndan Kemalettin Bulamacı bu sesi engellemek için bir çözümden bahsetmiş.  Teknolojinin gözünü seveyim.  LG’nin televizyonlarında “Clear Voice” isminde bir özellik varmış. Bu özellik sayesinde televizyondan gelen sesleri filtreleyerek insan seslerini ön plana çıkarabiliyorsunuz.  Kısacası Vuvuzela sesinden kurtulabilirsiniz. Tabi LG marka bir LCD, Led yada plazma televizyonunuz varsa…

Biraz kurcaladım ve araştırdım. Sadece LG marka TV’lerde değil,  Samsung, Toshiba, Sony gibi birçok firmada bu özelliğe sahip televizyonlar var.  TV alırken biraz dikkat etmek lazımmış 🙂 Hemen TV’nizi kurcalamaya başlayın Clear Voice özelliği varsa bu vızıltıdan kurtulabilirsiniz.

İnsan sağlığı;

Vuvuzela’nın insan sağlığına bazı zararları tespit edilmiş, bu zararlardan dolayı yer yer yasaklanmıştır. Örneğin Almanya’nın Köln belediyesi Vuvuzela’yı insan sağlığına zararlarından dolayı yasaklamıştır.

İşitme cihazları üreticisi Phonak tarafından yapılan araştırma Vuvuzela’nın insan sağlığına zararlı olduğunu ortaya koymuştur. Uzmanlar 85 desibelin üzerindeki bir sesin kulak sağlığına olumsuz etkiler yapabileceğine dikkat çekiyorlar. Ayrıca 100 desibel seviyesindeki bir sese 15 dakika maruz kalmak, kalıcı işitme sorunlarının oluşması için yeterli. Vuvuzela ise yukarıda belirtildiği gibi 135 desibel ses çıkarır. (Vikipedia)

“Vuvuzela Sesinden Kurtulmak…” üzerine 10 yorum

 1. Vuvuzela dünya kupası heyecanımın içine etti yani. İşin ilginç yanı, gol olunca bile hala çalıyorlar. İnsan bir sevinir bağırır yahu. Mecburen Tv sesini iyice kısarak izliyorum.

  Yanıtla
 2. Insan ‘in saglik sinirlarinda maruz kalma degeri 90 db’dir. Hatta 90db in ustunde ses cikaran ortamlarda isciler vardiyali olarak calisabilir. 135 db bir konserden veya besiktas kapali’dan cok daha buyuk bir gurultu. Kalici duyma kaybina yada beyin hasarina yol acabilir.

  Yanıtla
 3. Bizim lig’ler başladığın da bizde de olacak.. Maçlara sık giden bir taraftar olarak şimdiden söylüyorum..

  Yanıtla
 4. daha dün bunun muhabbetini yaptık arkadaşlar , berbat saçma bişey. Clear voice özelliği ile izleyince harika oldu gerçektende 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın