Websense Filtresini Aştık…

Daha önce de bu tip filtreleme ve güvenlik sistemlerine takılmış biri olarak artık tecrübe kazandığımı söyleyebilirim 🙂  Bu seferki Websense…  Heyşey  İş Bankasında çalışan arkadaşım Gökay Bekşen telefonla beni arayıp sistemleride kullandıkları Websense filtresinin internet adresim TEAkolik.com’u bloke ettiğini söylemesi ile başladı.

Websense’nin blogum TEAkolik.com adresini bloke sebebi ise çok ilginçti.  TEAkolik.com Sosyal Network olarak bildirilmiş. (Yani Facebook, Twitter gibi…)   Websense bir çok firmanın kullanıcılarının internet aktivitelerini kontrol etmek veya bazı işlemlerini kısıtlamak için kullanılan bir içerik filtreleme yazılımıdır. Çok popüler bir yazılım olması ve özelliklede büyük şirketlerin tercih etmesi onun ne kadar önemli bir yazılım olduğunu gösteriyor.

Bir şekilde bu sornun üstesinden gelmek lazım…

En son olarak Mc Afee ile böyle bir sıkıntı yaşamıştım. Şimdi ise Websense beni kara listesine almış. Hemen Websense internet sayfasından Türkiye şubesine telefon açtım. Şikayetim için ilgililer bir mail adresi verdi. Mail’de TEAkolik.com blogumun bir sosyal network olmadığını belirttim. Gelen cevapta Amerika’daki Websense ofisi ile iletişime geçmem gerektiğini söylüyordu. Hemen Amerika’daki Websense ofisine maili ingilizceye çevirip gönderdim.

Dün gece cevap geldi..

Saat farkından olsa gerek ki cevap birkaç saat sonra elime ulaştı.

Thank you for writing to Websense.

The site you submitted has been reviewed.  We have made an update to the following URL(s) in our master database to address this issue:

http://www.teakolik.com/ – Information Technology

Categorization updates should be available in the next scheduled publication of the database.  A new database is published every business day, five days a week, Pacific Standard Time.  You should notice any updates referred to in this message within 72 hours.

Thank you for your assistance,

The Websense Database Services Staff

Biraz önce Gökay arkadaşım artık TEAkolik.com adresimi açabildiğini belirtti. Sonunda Websense filtresini aşabildik 🙂  Kolay oldu ve yetkililer bizzat ilgilendiler.  Websense hem filtreleme hemde müşterisi olmasam da dahi benimle ilgilenerek değerini kanıtladı. Yetkili arkadaşlara tekrardan teşekkür etmek isterim…
Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız tek yapmanız gereken Amerika ofisine bir e-mail atmak…

“Websense Filtresini Aştık…” üzerine 18 yorum

 1. Selam Hamza. Benim Beyn de Websense’te “eğlence sitesi” kategorisinde engelli haldeymiş :). E-posta attığın adresi bana da bir şekilde ulaştırabilir misin acaba?

  Yanıtla
 2. Websense güzel bir ürün. arada böyle hatalı bloke etme/etmeme durumları olabiliyor.

  Fakat standart paketini aşmak çok kolay. Üstelik bildiğiniz proxy kullanma yolu ile. En azından 3 yıl önce çalıştığım firmada bu şekilde rahatlıkla aşabiliyordum. Yalnız İE Firefox ile aşamamıştım. Browser olarak da Maxthon kullanarak rahatlıkla aşmıştım.

  Maxthon browser olarak çok başarılı bulduğum bir ürün. Neredeyse 7-8 yıla yaklaştı kullanımım. İE nin biz getirdik diye hava attığı bir çok özelliği İE 5 varken kullanabiliyordum.reklama girdi vaktin olursa bir yazı yaz isterim. Farketmediğim iyi/kötü yanları da vardır elbet.

  Yanıtla
 3. Hocam ben de isteyebilir miyim attiğin mailin şablonunu ? (yorumda ki mail adresim geçerli)Bugün benzer bir şekilde öğrendim engellendiğini.Yasaklanan kategori yok ama,kategorilenmemiş diyor.Duyunca bu yazdiğin yazi geldi aklima sorayim dedim.

  Yanıtla
 4. Merhabalar,
  Ben de attığınız mail şablonunu alabilir miyim?
  Wordpress ile oluşturduğum blogum zararlı site olarak algılanmış ve aşağıdaki hatayı veriyor.
  This Websense category is filtered: Potentially Damaging Content. Sites in this category may pose a security threat to network resources or private information, and are blocked by your organization.
  İyi çalışmalar

  Yanıtla
 5. hamza bilgiler için teşekkürler.bu e-posta adresi ve gönderdiğin şablon bana da lazım.yardımcı olabilir misin?

  teşekkürler

  Yanıtla
 6. salam menimadim Rovshan bene facebook-da websense ve qadagalari legv etmek yollari ve kodu lazimdir.zehmet olmasa komek edinde

  Yanıtla
 7. ustat merhaba verdigin degerli bilgi icin tesekur ederim. benimde boyle bir sorunum var sen nasil bir ingilizce mail attin? onu yazabilirmisin ingilizcesi olmiyan arkadaslarda faydalansin mesela bende ingilizcenin i si yok senden ricam bu bilgiyi bana gonderebilirmisin ck tesekurler simdiden. kolay gelsin iyi calismalar

  Yanıtla
 8. Beni sosyal ağ olarak listelemiştiler. Ekran görüntüsü aldım sistemin WP olduğunu yazılarımı yorumlarımın olduğunu bir blog olduğumu belirttim. Açıldı 🙂

  Yanıtla
 9. Selam, aynı sorunu bende yaşamaktayım, geçenlerde arkadaşlar ile http://www.pesanadolu.com adında bir site kurduk. Sitemizde Playstation 3 üzerinden karşılıklı oyun oynadığımız arkadaşlarla görüşlerimizi ortak paylaşım alanımızın olduğu bir site, SMF ile hazırlanmış bir forum sitesi. WEBSENSE sitemizin güvenli olmadığı iddası ile erişimini engelliyor. Sitemizde dosya paylaşımı gibi bir durum söz konusu değil. Yardımcı olabilirmisiniz. Nereye ve ne şekilde bir mail atmak gerekiyor. Saygılarımla,

  Yanıtla
 10. Degerli paylasim icin teşekkür ederız , [email protected] adresıne sayfanın url adresını ve ıngılızce olarak amacının ne oldugunu acıklarsanız yenıden kategorıze edılmesını yada gözden gecırılmesını saglayabılırsınız
  Kemal Artıkarslan

  Yanıtla
 11. Merhaba hocam, mailin ingilizcesini bana da gönderme şansın var mı acaba? Bloguma çalıştığım çağrı merkezinden giremiyorum, websense uyarısı çıkıyor.

  Yanıtla

Yorum yapın