Windows 10 Etkinleştirme Hataları

Malum son üç gündür birçok kişi Windows 10 kuruyor ve doğal olarak İnternet bağlantılarımızın bile yavaşladığını hissedebiliyoruz.

Windows 10, Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 kullanıcılarına ücretsiz olarak sunuldu. Bu fırsattan da birçok kişi yararlanmaya devam ediyor.

Ancak, yoğunluk sebebi ile veya başka sebeplerden dolayı etkinleştirme sürecinde hata yaşayabilirsiniz. Bu hatalardan birkaç tanesini aşağıda dile getirmek isterim.

Öncelikle şunu söylemek isterim!

[sari]Windows 10 lisansına ücretsiz sahip olmak için, Windows 7 SP1, Windows 8 veya Windows 8.1 işletim sistemlerinden birine sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca ücretsiz lisans öncelikle UPGRADE yapılarak elde edilebilir. Bu hakkı rezerve ederek aldığımız gibi, işletim sistemimizi Windows 10’a upgrade etmek lazım. Yoksa direk format atıp, CD, DVD veya USB üzerinden boot ederek kurmaya çalışırsanız ücretsiz lisansınız olmaz! Aktivasyon sorunu yaşarsınız.[/sari]

Ancak bir kere Upgrade ettiğimiz zaman, Windows 10 kendini otomatik olarak etkinleştiriyor ve bilgisayarınızın lisansını Microsoft Store üzerinde (Hotmail hesabınız ile ilişkilendirerek, ya da ilişkilendirmeden) saklıyor. Sonrasında format atarak temiz bir kurulum yapabiliyorsunuz. Aksi takdirde, lisansınızın rezervasyon sürecini, upgrade yaparak (yani mevcut işletim sisteminiz açıkken üstüne kurarak) yapmazsanız, lisansı elde edemiyorsunuz. Bu da size KEY sorması ile sonuçlanıyor.

[kirmizi]Başlat’a Başlangıç düğmesi simgesi gidin ve ardından Ayarlar > Güncelleştirme ve güvenlik > Etkinleştirme’yi seçin. Mağazaya Git’i seçin ve cihazınız için geçerli bir lisansın kullanılabilir olup olmadığını denetleyin.[/kirmizi]

Bu yalnızca, cihazınızda bir donanım değişikliği yapmadıysanız geçerlidir. Dikkat donanım değişikliği lisansınızı devre dışı bırakabilir. Çünkü lisanslama modelinde donanım kontrolü yapılıyor. Donanım değiştiyse yeni bir bilgisayar muamelesi ile karşılaşıyorsunuz.

Orijinal Ürün Doğrulaması, bozulmuş Windows ikili dosyaları algıladı. (Hata kodu: 0xC004C4AE)

Bilgisayarınıza henüz Windows tarafından desteklenmeyen bir ekran dili eklemek için bir üçüncü taraf uygulaması kullandıysanız bu hatayı görebilirsiniz. Sorunu gidermek için bilgisayarınızı geçmişteki bir duruma geri yükleyerek Windows üzerinde yapılan değişiklikleri geri alabilirsiniz. Ya da Windows 10 kurtarma seçeneklerini denemeniz gerekiyor. Bu, sorunu çözmezse, Windows kopyanız geçerli olmayabilir ve yeni bir kopya satın almanız gerekir.

Yazılım Lisans Hizmeti belirtilen bu ürün anahtarının yalnızca yükseltme için kullanılabileceğini, temiz yüklemeler için kullanılamayacağını belirledi. (Hata kodu: 0xC004F061)

Windows 10 işletim sistemine yükseltmek için bir ürün anahtarı kullanmadan önce, bilgisayarınızda Windows’un önceki bir sürümü yüklü değilse bu hatayı görebilirsiniz. Yükseltmek için bilgisayarınızda önceden Windows 8 veya Windows 7 yüklü olmalıdır. Öncelikle upgrade yapmak zorundasınız.

Windows kopyanız etkinleştirilirken bir ağ sorunu oluştu. (Hata kodu: 0xC004FC03)

İnternet’e bağlı değilseniz veya güvenlik duvarı ayarlarınız Windows’un etkinleştirme işlemini çevrimiçi tamamlamasını engelliyorsa bu hatayı görebilirsiniz. İnternet’e bağlı olduğunuzdan ve güvenlik duvarınızın Windows’un etkinleştirme işlemini engellemediğinden emin olun. Hala sorun yaşıyorsanız, Windows’u telefon aracılığıyla etkinleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Etkinleştirme sunucusu, ürün anahtarı kilidinin açılma sınırını aştığını bildirdi. (Hata kodu 0xC004C008)

Ürün anahtarı zaten başka bir bilgisayarda kullanıldıysa veya Microsoft Yazılım Lisans Koşulları’nın izin verdiğinden daha çok bilgisayarda kullanılıyorsa bu hatayı görebilirsiniz. Sorunu gidermek için Microsoft’u etkinleştirmek istediğiniz her bilgisayar için bir ürün anahtarı satın almanız gerekir.

Bu ürün anahtarı kullanılamadı. (Hata kodu-: 0xC004C003)

Geçersiz bir ürün anahtarı kullanıyorsanız da bu hatayı alabilirsiniz. Yeni bir ürün anahtarı almanız gerekir. Windows sürümünün önceden yüklü olduğu bir bilgisayar aldıysanız bilgisayar üreticisine başvurarak orijinal anahtarı isteyin.

Etkinleştirme sunucusu, Çoklu Etkinleştirme Anahtarı’nın sınırı aştığını bildirdi. (Hata kodu: 0xC004C020)

Microsoft Yazılımı Lisans Koşulları’nın izin verdiğinden daha fazla sayıda bilgisayarda bir Toplu Lisans (bir işletmenin birden fazla bilgisayara Windows yüklemek için Microsoft’tan satın aldığı lisans) kullanıldığında bu hata oluşur. Sorunu düzeltmek için, farklı bir ürün anahtarı kullanarak bilgisayarınızı etkinleştirmeniz gerekebilir.

DNS adı mevcut değil. (Hata kodu: 0x8007232B)
Dosya adı, dizin adı veya birim etiketi söz dizimi yanlış. (Hata kodu: 0x8007007B)

İş yerinizdeki bilgisayarı etkinleştirmeye çalışırken iş yeri ağınıza bağlı değilseniz bu hatayı görebilirsiniz. İş ağınıza bağlı olmanıza rağmen bu hatayı görürseniz, ağ ayarlarınızı değiştirmeniz gerekebilir.

Başlat’a Başlangıç düğmesi simgesi gidin ve ardından Ayarlar > Güncelleştirme ve güvenlik > Etkinleştirme’yi seçin.
Ürün anahtarını değiştir’i seçin ve ardından 25 karakterlik ürün anahtarınızı girin. Yönetici parolası girmeniz veya seçiminizi doğrulamanız istenebilir.

Bir güvenlik hatası oluştu. (Hata kodu: 0x80072F8F)

Bilgisayarın tarihi ve saati yanlışsa veya Windows çevrimiçi etkinleştirme hizmetine bağlanmakta sorun yaşıyor ve ürün anahtarınızı doğrulayamıyorsa bu hatayı görebilirsiniz.

Başlat’a Başlangıç düğmesi simgesi Ayarlar > Zaman ve dil > Tarih ve saat’i seçin. Bilgisayarınızda tarih ve saatin doğru olduğundan emin olun.

Yazılım Lisans Hizmeti lisans değerlendirmesinin başarısız olduğunu bildirdi. (Hata kodu: 0xC004E003)

Bu hatayı, sistem dosyalarını değiştiren bir üçüncü taraf yazılımı yükledikten sonra görebilirsiniz. Windows etkinleştirmesinin tamamlanması için belirli sistem dosyaları gerekir. Bilgisayarınızın sistem dosyalarını geçmişteki bir duruma geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bunun yapılması, bu tarihten sonra yüklemiş olduğunuz yazılımları kişisel dosyalarınızı etkilemeden kaldırmanızı sağlar.

Belirtilmeyen hata. (Hata kodu: 0x80004005)

Bu hatayı görürseniz Başlat’a Başlangıç düğmesi simgesi gidip Ayarlar > Güncelleştirme ve güvenlik > Etkinleştirme’yi seçin ve ardından Windows’u Etkinleştir’i seçerek Windows’u el ile etkinleştirmeyi deneyin. Bu işe yaramazsa, bilgisayarınızı sıfırlamanız gerekebilir.

“Windows 10 Etkinleştirme Hataları” üzerine 23 yorum

 1. Hocam peki birşey soracağım, henüz kurulum yapmadım. Iso ile kurulum yapsam ve (Win 7) sistemimde bulunan kodu elimle yazsam, sıkıntı çıkar mı?

  Yanıtla
 2. Kod girmiyorsun. Win7 üzerine iso ile kurulum yap üstüne kur, seri noyu alıyor, donanımı alıyor lisanslıyor. Sana bir daha key sormuyor.

  Yanıtla
 3. Merhaba iyi günler bende win 7 ultimate kuruluydu ve rezervasyon yapmıştım fakat orjinal olmadığı için 29temmuzda windows 7 ultımate ye format attım ve orjıinal win 7 home premıum kurdum ilk aldığımda öyledi ve ürün anahtarı duruyord.

  format attıkdan sonra rezerve simgesi vardı sağ altta kayboldu ve güncellemeleri fal kurdum herşeyi denedim geri getiremedeim bende microsoftun sitesnden mauel olarak indirip kurdum ve ürüh anahtarı istiyo ve ben etkinleştiremiyorum ne yapmam lazım. ACİLL

  Yanıtla
 4. Bende windows 7 Ultimate kuruluydu ve orjınal değildi ben ultımate kuruluyken windows 10u rezerve etmiştim daha sonra 29 temmuzda windows 7 yi orjınal yaptım format attım windows 7 home premıum kurdum ve orjınal oldu ilk aldığım gibi aynı.

  Daha sonra güncellemeleri falan yükledim ne var ne yok herşeyi yaptım ama format attıktan sonra rezerve simgesi yok oldu ve ne yaptıysam gelmedi ve bende microsfot un web sitesinden windows 10 indirip manuel olarak kurdum şimdide bende windows’u etkinleştirin diyor .
  Etkinleştirmek için ne yapmalıyım acill yardım.

  Yanıtla
 5. Dream Spark’ta Windows 10 ile ilgili bir gelişme oldu mu? Haberiniz var mı? (Dream Spark premium’dan bahsetmiyorum, premium hesaplar zaten Windows 8.1 Pro aldığından güncelleme almışlar sanırım. Windows Embedded 8.1 Industry Pro için soruyorum.)

  Yanıtla
 6. bende win 10 da ayarlar kısmı açılmıyor açılıyor ama 1 saniye gibi hızlı bi süreçte açılıp hemen kapanıyor çözümü var mıdır

  Yanıtla
 7. Hata kodu: 0x80072EFF

  Bu hata kodunu alıyorum mağazaya giriş yapamıyorum windows oturumu açamıyorum yardımcı olabilir misiniz acaba ?

  Yanıtla
 8. merhaba
  benim win 7 home premium lisanslı işletim sistemim vardı.Win 10 rezerden sonra dün win 10 kurulum yaptım
  etkinleştirme yapmadı ve alt sag tarafta sinir bozucu yazı çıkıyo.Benim win7 orjinal lisans anaktarım geçerli deglmi ?? nasıl etkinleştirrbilirim.tşkler

  Yanıtla
 9. Benim bilgisayarım indiriyor. %100 olunca altta windows 10u alın ikonuna basıyorum. İndirme tamamlandı yazısının altında yükseltme mevcut haydi devam edelim kısmına basıyorum 10-15 sn sonra Bir sorun oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyin yazısı çıkıyor. windows updateyi açıyorum bakıyorum ki %1 den yeniden indirmeye başlamış benim windows etkin internette de sıkıntı yok yardım edin ne olur? 🙁

  Yanıtla
 10. hocam windows 10 yükledikden sonra hiç birşey indiremiyorum veya cd dende bir porogram yükleyemiyorum ama bilgisayarım onların haricinde sorunsuz çalışıyor beni yönlendirirmisin.

  Yanıtla
 11. Windows 8 kullanıyodum windows 10 u etkinleştirdim bilgisayarın şifresini giriyorum daha sonra ekran siyah oluyo hiç birşey açamıyorum napıcam

  Yanıtla
 12. Win 7den 10a yukseltme yaptım herşeyi kurdu şuan siyah ekran alıyorum kapatıp açtım yine aynı sorun

  Yanıtla
 13. Windows8 kullanıyordum simdi ise windows10 kurdum ama karanlik ekran geliyo sadece fare imleci var baska bisey yok ekranda f2 ve del denedim ama hala ayni yardimci olun lütfen

  Yanıtla
 14. Windows 10 yüklendikten sonra masa üstündeki tüm dosyalar kayboldu resimler gitti çok üzüldüm ne yapmam gerekir

  Yanıtla
 15. Benimde sorunum var.
  Windows 7 kullanırken aylar önce windows 10 a yükselttim, hatta dvd ye kaydederek windows 10 u sıfırladım, o zamanlar şimdi nasıl nereden aldığımı hatırlamıyorum fakat şifreside elimde vardı, (o şifre hala elimde) sıfırlar iken onuda kurdum, o şifre windows 10 u etkinleştirmişti, bir kaç ay kullandıktan sonra ana kartım bozuldu, ayni markadan ama bir üst olanını aldım, yani eskiden anakartım asus z170-p iken yenisini asus z170 pro olarak aldım, şimdi ayni dvd yi kurduğumda etkinleşmiyor.
  Şu anda ekranımın sağ alt köşesinde windows 10 ikonu var fakat tıkladığımda 29 temmuzdan sonra haber bekleyin mealinde bişeyler yazıyor.
  Benim umudum kalmadı, tek umudum sizsiniz, ne olur bana bir çözüm önerin.
  Saygılarımla…

  Yanıtla
 16. Aylar önce windows 7 yi yükselterek windows 10 kurmuştum, hatta buna sıfırdan format atarak yasal olarak etkinleştirmiştim. Anakartın arızasından sonra yeni aldığım anakartta windows 10 yükseltme kabul etmedi,ekranın sağ altında bulunan simgeye tıkladığımda da 29 Temmuz dan sonra bizden haber bekleyin mesajı veriyordu. Ancak bu gün Acronis ile eski anakart zamanında yedek aldığım bu sistemi zorda olsa 2 parçaya bölerek geri yükledim, eski yasal windows 10 kurulu sistemim geri geldi, sizce sistem yeni anakartı tanıdığına göre artık yasal olarak devam edermi ? denemeğe korkuyorum da.

  Yanıtla
 17. Kadesim benim de hata veriyo windos 10 enkinlestir diyom bisey cik miyo bende urun anahtari buldum internetten yaptim bisiy yoktu sonradan bida internete girmedi oyunlarda hata veriyo

  Yanıtla
 18. Windowsu internetten bulduğum kodlarla etkinleştiremiyorum, kendi kodumuda bulamıyorum ne yapmam gerekiyor ?

  Yanıtla

Yorum yapın