Windows 10 Update P2P Kullanıyor!

Herkes Windows 10’a ücretsiz geçiş derdindeyken, ben de Windows 10 hakkında dikkatimi çeken hususları sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.

İlk gün dikkatimi çeken nokta ise,  Windows Update hizmeti oldu!

Windows Update artık kapatılamıyor. Bunu bir kere kafamıza kazımamız gerekli. Öyle Crack yap sonra Windows Update’yi kapat tarihe karıştı!

Bu konuyu kısaca hatırlattıktan sonra asıl konumuza dönelim… Windows Update hizmeti artık Peer-to-Peer veya P2P olarak adlandırdığımız bir mantıkla çalışıyor. Genelde Mp3 ve Film izleme yazılımlarını birçoğumuz kullanmıştır. Bittorent ve benzeri yazılımlar bu mantıkta çalışır.

Sizde bir dosya var ve ben indirmek istediğim zaman sizin bilgisayardan bu yazılımlar sayesinde dosyanın kopyasını kendi bilgisayarıma indirebiliyorum. Aynı anda İnternet üzerinde bu dosyaya sahip birçok kişiye bağlanarak (P2P) daha hızlı bir şekilde dosyayı bu yazılımlar aracılığı ile indirebiliyoruz.

Microsoft, Windows Update hizmeti de benzer bir mantıkla çalışıyor!

Windows güncelleştirmelerini ve Windows Mağazası uygulamalarını Microsoft’a ek kaynaklardan indiriyorduk. Bir güncelleştirme çıktığı zaman bilgisayarımız Microsoft Server’larına bağlanarak dosyayı indiriyordu. Aynı mantık yine devam ediyor. Ancak ek bir özellik daha eklendi…

Birden fazla bilgisayara sahipseniz, tüm bilgisayarlarınızı güncel tutmak için gereken İnternet bant genişliği miktarını azaltabilir. Güncelleştirmeleri ve uygulamaları bilgisayarınızdan yerel ağınızdaki bilgisayarlardan alabilirsiniz. Aynı şekilde tek bir bilgisayara da sahipken, sizdeki güncellemeler İnternet’teki diğer bilgisayarlara gönderiliyor.

Windows 10’da “Teslim En İyileştirmesi” (saçma bir çeviri oldu ancak idare edin. Microsoft böyle tanımlıyor.) ismi verilen bu P2P mantığı varsayılan olarak açık geliyor.

İki şekilde çalışır.

 • Diğer bilgisayarlardan güncelleştirme ve uygulama indirme

Güncelleştirmeleri ve uygulamaları indirmenin yanı sıra Microsoft, Windows güncelleştirmeleri ve uygulamaları zaten sahip olan diğer bilgisayarlardan alabilir. Bu güncellemeleri hangi bilgisayarlardan alacağınızı seçebilirsiniz:

Yerel ağınızdaki bilgisayarlar:

Windows, bir güncelleştirme veya uygulama indirdiğinde, yerel ağınızdaki güncelleştirmeyi veya uygulamayı zaten indirmiş olan diğer bilgisayarları arar. Bundan sonra Windows dosyanın bazı parçalarını bu bilgisayarlardan, bazı parçalarını da Microsoft’tan indirir. Windows dosyanın tamamını tek bir yerden indirmez. Bunun yerine, indirme küçük parçalara bölünür. Windows dosyanın her bir parçası için en hızlı ve en güvenilir indirme kaynağını kullanır.

Yerel ağınızdaki bilgisayarlar ve İnternet’teki bilgisayarlar:

Windows güncelleştirmeleri ve uygulamaları yerel ağınızdaki bilgisayarlardan alırken kullandığı işlemi kullanır ve ayrıca güncelleştirmelerin ve uygulamaların parçalarını indirmek için kaynak olarak kullanılabilecek bilgisayarları İnternet’te arar.

 • Diğer bilgisayarlara güncelleştirmeleri ve uygulama gönderme

P2P Mantığı yani Teslim İyileştirmesi (…çeviriden EN kelimesini kaldırdım. Böyle daha anlamlı sanki…) açık olduğunda, bilgisayarınız P2P mantığını kullanarak indirdiğiniz uygulama veya güncelleştirme parçalarını, ayarlarınıza bağlı olarak, yerel ağınızdaki veya İnternet’teki diğer bilgisayarlara gönderir.

[kirmizi]Bu özellik Windows Update ve Windows Mağazası aracılığıyla edindiğiniz güncelleştirmeleri ve uygulamaları indirir.[/kirmizi]

P2P mantığı, yerel bir önbellek oluşturur ve kısa bir süre boyunca bu önbelleğe indirdiği dosyaları depolar. Ayarlarınıza bağlı olarak Windows daha sonra bu dosyaların bölümlerini yerel ağınızdaki ve İnternet’teki aynı dosyaları indiren diğer bilgisayarlara gönderir.

[sari]P2P mantığı (Teslim İyileştirmesi) kişisel içerik indirmek veya göndermek amacıyla kullanılamaz.[/sari]

Windows Update P2P çalışma mantığını nasıl kapatırım?

Windows Update’leri kapatamazsınız. Ancak bu özelliği kapatabilirsiniz. Neden mi?

Şöyle bir düşünün, (varsayalım) küçük bir şirketiniz ve 5-10 Mbit İnternet bağlantı hızınız var. Windows Update çıktığında ilk sizin bilgisayarlar alırsa vay geldi halimize, artık ortalığa Update göndermeye başlarsınız. Küçük bir şirkette 3-5 bilgisayar değil de 10-15 bilgisayar 5-10Mbit’lik İnternet hattını yavaşlatabilir. (Tahminimce daha denemesini yapmadım. Belki dikkate alacak kadar büyük bir veri göndermiyor?)

Yahu bir de insan kıllanıyor!

Yıllarca Microsoft’a bilgi kaçırıyor diye şüphe ile yaklaştık. Artık bol bol etrafa üstüne basa basa söylemeye başlarız 🙂 Bilgim dışında bir yere bilgisayarım bir şey göndermesin ya…

Nasıl Kapatabiliriz?

1. Başlangıç Başlangıç düğmesi simgesi’a, ardından Ayarlar > Güncelleştirme ve güvenlik > Windows Update’e gidip Gelişmiş Seçenekler öğesini seçin.

2. Üzerinde Gelişmiş Seçenekler sayfasında Güncelleştirmelerin nasıl teslim edildiğini seçin öğesini seçip ardından iki durumlu düğmeyi kullanarak Teslim İyileştirmesini (Birçok yerden güncelleştirmeler) kapatın. Devre dışı bırakıldığında, güncelleştirmeleri ve uygulamaları Windows Update’ten ve Windows Mağazası’ndan almaya devam edersiniz.

[mavi]Yalnızca İnternet’teki bilgisayarlardan güncelleştirmeleri ve uygulamaları indirmeyi durdurmak isterseniz, Yerel ağımı bilgisayarlar seçeneğini belirleyin.[/mavi]

Hangi sürümlerde bu özellik varsayılan olarak açık?

Windows 10 Enterprise ve Windows 10 Education sürümlerinde yerel ağınızdaki bilgisayarlar seçeneği varsayılan olarak açıktır. Tüm diğer Windows 10 sürümlerinde “Yerel ağınızdaki bilgisayarlar ve İnternet’teki bilgisayarlar seçeneği varsayılan olarak açıktır.”

Peki Güvenlik?

Windows Update, bilgisayarlarınıza indirilen dosyaların orijinalliğini doğrulamak için Microsoft’tan güvenli bir şekilde elde edilmiş bilgileri kullanır. P2P çalışma mantığı ayrıca diğer bilgisayarlardan indirdiği güncelleştirme veya uygulamanın her bir parçasının orijinalliğini o parçayı yüklemeden önce denetler. Kısacası bu noktada içimiz biraz rahat, ancak HACKER kurbanı olmamak değildir! Zaten yüzde yüz güvenlik de yoktur!

[kirmizi]Peki kötü niyetli bir saldırgan, aynı ağı kullanıyorken, Update paketlerinin içine zararlı bir kod koyarsa? Allah’tan paketin tamamını tek bir bilgisayardan indirmiyor![/kirmizi]

Tarifeli bağlantılar (mobil İnternet) üzerinden indirme yapar mı?

Windows 8.1’da olduğu gibi, Windows 10 de bilgisayarınızın tarifeli bir bağlantı kullandığını algılaması durumunda güncelleştirmeleri veya uygulamaları otomatik olarak indirmez. Benzer şekilde, tarifeli bir bağlantı kullandığınızı algılaması durumunda P2P mantığı (birçok yerden güncelleştirme teslim iyileştirmesi) güncelleştirmelerin veya uygulamaların bölümlerini İnternet’teki diğer bilgisayarlara indirmez veya göndermez.

Not: Mobil Wifi açtığınız zaman bağlantı özelliklerinden tarifeli bağlantı olarak ayarlamanız gerekiyor!

Aslında Harika Bir Fikir!

Özellikle de IT yöneticilerinin çok işine yarayacaktır. Band genişliklerini zorlamadan, İnternet bağlantı hızını yavaşlatmaktan kurtarıyor. Yerel Ağ seçeneğini seçerek, aynı ağdaki yüzlerce bilgisayarı İnternet’e çıkmadan güncellemek mümkün bir hale getirilmiş.

Diğer bir yandan da Microsoft’a yarıyor!

Microsoft için de müthiş bir fikir! Sonuçta milyonlarca bilgisayar Microsoft Server’larına bağlanarak güncellemeleri indiriyordu. Bu gerçekten de çok büyük bir yüktü ve büyük bir kaynak ayırıyorlardı. Hem para, hem de güvenlik ve alt yapı konusunda Microsoft’u bayağı yorduğuna emin olabilirsiniz. P2P mantığı ile bilgisayarları güncellemek Microsoft’un sırtından büyük bir yükü alacaktır.

Benim Açımdan…

IT yönetici değilseniz, yüzlerce bilgisayarın sorumluluğu sizde değilse, Kapatın gitsin 🙂 Güncellemeleri hızlandırmak iyidir. Ancak beni huylandırdı 🙂

Son olarak…

Microsoft yaptığı bir açıklamada İnternet bağlantınızı yavaşlatmadığını söylüyor. Gel gör ki, Türkiye için düşündüler mi sormak lazım! Zaten 75GB Adil Kullanım Limiti var, ay sonuna gelmeden bağlantı hızınız 3Mbit’e düşüyor. Upload ise 0,01 Mbit civarında… Teorikte iyi de pratikte 100KB upload bile can sıkıcı olabilir…

“Windows 10 Update P2P Kullanıyor!” üzerine 6 yorum

 1. “Şöyle bir düşünün, küçük bir şirketiniz ve 5-10 Mbit İnternet bağlantı hızınız var. Windows Update çıktığında ilk sizin bilgisayarlar alırsa vay geldi halimize, artık ortalığa Update göndermeye başlarsınız. Küçük bir şirkette 3-5 bilgisayar değil de 10-15 bilgisayar 5-10Mbit’lik İnternet hattını yavaşlatabilir.”

  İyi de, bu şekilde yapılan bir paylaşım yerel ağ içerisinde olacaksa, interneti neden yavaşlatsın ki? Aksine, bu Teslim En İyileştirme özelliği ağ içerisindeki tüm bilgisayarlarda kapatılırsa, tüm bilgisayarlar güncelleştirme için interneti kullanmak zorunda kalır ve interneti de bu yavaşlatır. TEİ özelliği açık olursa, ağ üzerindeki tüm kullanıcılar yerel ağın hızıyla (yani muhtemelen internetten daha yüksek bir hızda) güncellemeleri paylaşabilir.

  Yoksa kaçırdığım bir nokta mı var?

  Yanıtla
 2. Upload kısmı da var. Aynı zamanda yerel pc’lere olduğu gibi İnternet’e olan diğer bilgisayar kullanıcılarına yereldeki PC’ler upload ediyor kendindeki güncellemeleri. Microsoft yavaşlatmaz diyor, ancak kötü bir bağlantıyı iyicene kötü hale sokması muhtemel…

  Yanıtla

Yorum yapın