Windows 10 Serial Soruyor? Nasıl Etkinleştiririm?

Sonunda Windows 10 ile tanıştık. Tanıştık, tanıştık da bazı arkadaşların Windows 10 etkinleştirme konusundaki soru ve sorunları devam ediyor.

Aslında okumadığımız ve öğrenmediğimiz üç önemli nokta, bu sorunun net olarak cevabını veriyor. 

Birinci hatamız;

Windows 10 lisansına ücretsiz sahip olmak için, Windows 7 SP1, Windows 8 veya Windows 8.1 işletim sistemlerinden birine sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca ücretsiz lisans öncelikle UPGRADE yapılarak elde edilebilir. Bu hakkı rezerve ederek aldığımız gibi, işletim sistemimizi Windows 10’a upgrade etmek lazım.

Lisanslama hizmeti, şartları doğrulamak için bilgisayarınızdaki işletim sistemine bakar. Eğer yukarıdaki işletim sistemlerinden birine sahip değilseniz, lisanslama olmaz.

[kirmizi]Windows 10 sürümüne yükselttiniz, ancak Windows ‘un yüklü önceki sürümüne veya doğru sürümüne sahip değilsiniz (hata 0xC004F061)[/kirmizi]

Yoksa direk format atıp, CD, DVD veya USB üzerinden boot ederek kurmaya çalışırsanız, işletim sistemi olmadan kurmaya çalıştığınız için ücretsiz lisansınız olmaz! Aktivasyon sorunu yaşarsınız. Microsoft ücretsiz lisansı sadece, sisteminizde bu işletim sistemleri kuruluysa veriyor. Yoksa para istiyor haklı olarak!

Windows 10 sürümüne yükseltmek için bir ürün anahtarı kullanıyorsunuz, ancak Windows’un önceki sürümü bilgisayarınızda yüklü değil. Güncelleştirmek yapabilmeniz için, bilgisayarınızda önceden Windows 8 veya Windows 7 yüklü olmalıdır.

İkinci hatamız;

İkinci hatamız ise şu, Windows 7, Windows 8 veya Windows 8.1 işletim sistemi kullanıyoruz. Ancak Crack’li… Doğal olarak Microsoft aptal değil, sizi lisans vermiyor. Siz de lisans sorunu yaşarsınız.

[kirmizi]Microsoft diyor ki, ücretsiz lisansa sahip olmak için, lisanslı bir Windows 7, Windows 8 veya Windows 8.1 sahibi olmanız gerekiyor. [/kirmizi]

Her seferinde Windows 7 veya Windows 8 kurup mu Windows 10’u tekrardan yükleyeceğim?

Elbette ki hayır! 

Bu sorunun cevabı da çok basit! Bir kere Upgrade işlemi yaparak, yani mevcut işletim sisteminizin üzerinde Windows 10 kurmanız gerekli. Bu işlemi yaptığınız zaman Microsoft donanımınıza ve bilgisayarınızın seri numarasına bakıyor. Şartlar yerine getirilmiş ise, size ücretsiz bir Windows 10 veriyor. Bundan sonra bilgisayarınıza format atıp yeniden kurabilirsiniz. Çünkü lisansınızı Microsoft kendi lisans sunucularına bir kere işlemiş olacak. Aynı donanıma ikinci kez kurmak istediğinizde format da atabilirsiniz…

Sahte yazılımlar

Microsoft tarafından yayımlanmayan ve lisanslanmayan sahte bir Windows kopyasına sahipseniz, Microsoft, bilgisayarınızın donanım profili ile 25 karakterli ürün anahtarı arasında bir eşleştirme oluşturamayacağı için etkinleştirme çalışmaz.

Kısacası okumuyor, araştırmıyoruz!

 • Windows 10 sürümüne Windows 7 Service Pack 1, Windows 8 veya Windows 8.1 Update sürümünden ücretsiz yükselttiniz.
 • Windows 10 sürümüne ücretsiz yükseltme yaptıysanız ancak ürün etkinleşme otomatik yapılır. Yapılmazsa Microsoft’u arayarak, destek alabilirsiniz. (Ücretsiz)
 • Donanımınızı değiştirirseniz lisansınız tekrar hata verecektir. Bir lisans bir donanımda lisanslanır ve başka bir donanımda çalışmaz.

Üçüncü hatamız;

Dikkat etmemiz gereken üçüncü nokta donanım! Cihazınızın donanımında bir değişiklik yapmadıysanız bu durum geçerlidir. Yani donanımınızda bir değişiklik yaparsanız yine etkinleştirme sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Yukarıda da söylediğim gibi, Microsoft donanımınızı, işletim sisteminizi kontrol ediyor. Kendi sunucularınıza sizin lisans hakkınızı vermek için donanımı da lisansa ekliyor. 

Siz donanım değiştirip, format atarsanız doğal olarak lisans sorunu yaşayabilirsiniz. Mesela anakart değişimi, disk değişimi gibi… Böyle bir şey yaparsanız Microsoft’u arayarak (ücretsiz) yeni bir lisans alabilirsiniz.

Peki neden donanım değişince lisans iptal oluyor? Çok basit, aynı lisans ile farklı makinelere kurulum yapmayın diye! Oldu ben bir lisans alayım, 50 tane bilgisayara kurayım 🙂

Onarım sırasında farklı bir Windows sürümü veya ürün anahtarı kullanılmış olabilir

Bilgisayarınızı onarım servisine veya bilgisayar tamiri yapan bir kişiye götürdüyseniz, onarımın tamamlanması için bilgisayarınıza farklı bir Windows sürümü yüklenmiş olabilir. Ya da tamir sırasında bilgisayarınızda farklı bir ürün anahtarı kullanıldıysa, anahtar Microsoft Yazılımı Lisans Koşulları’nın izin verdiğinden fazla sayıda bilgisayarda kullanıldığı için bloke olmuş olabilir. Microsoft’u arayarak lisansınızı (ücretsiz) tekrar aktif edebilirsiniz.

Bir Windows kopyası birden çok bilgisayara yüklenmiş olabilir (hata 0xC004C008)

Elinizdeki Windows kopyasını birden çok bilgisayara yüklediyseniz, ürün anahtarı daha önce başka bir bilgisayarda kullanıldığı için veya Microsoft Yazılımı Lisans Koşulları’nın izin verdiğinden fazla sayıda bilgisayarda kullanıldığı için etkinleştirme çalışmayabilir.

“Windows 10 Serial Soruyor? Nasıl Etkinleştiririm?” üzerine 37 yorum

 1. Dreamsparkla tan aldığımız windowsla ilgili bilgi var mı peki.
  Windows embedded 8.1 industry pro toolkitle güncellenmiyor malesef. Bir sorun oluştu hatası alıyorum. Iso indirebiliyorum fakat ondada serial sorduğu için o da olmuyor.

  Yanıtla
 2. Benim şöyle bir sorunum var. Makinenin üzerinde Windows 8.1 geldi. Hiç dokunmadım, orjinal haliyle duruyor. Yüklerken istediği CD key’i bu makinenin CD keyini giriyorum ama kabul etmiyor. Bu durumda ne yapmak gerekiyor.

  Yanıtla
  • Ürününüzün lisansını BİOS içine gömmüş olabilirler bunun için farklı bir yöntem ile lisansı okumanız lazım.

   Yanıtla
  • Sıfırdan kurulum yapmayacaksın. Yazımda da söylediğim gibi öncelikle üstüne kurulması gerekiyor. Key istemez. Ama CD takıp kur dersen key ister, senin key de işe yaramaz

   Yanıtla
 3. Hocam selam,
  Windows 8.1 lisans(Win7 pro) ile Windows 10’a geçiş yapmış bir sistem tekrar eski sisteme downgrade yapabilecekmi ?
  İstediğinde istediği sistemi kullanabilecek mi ?

  Yanıtla
 4. Bende güncelleme oldu. W10 var.
  Ama şimdi format atmak istersem nw olacak.

  W10 ürün anahtarımı nasıl bulabilirim.

  Yanıtla
 5. selam. benim bilgisayarimda windows 8.1 pro olarak geldi. windows 10 rezerve ettim ama bir turlu yukseltme guncellemesi gelmiyor butun arkadaslarim yapti bir benimkisi yapmiyor. wuauclt.exe /updatenow bu komutu giriyorum otomatik indirmeye basliyor kurulum sirasinda guncelleme hatasi aliyorum. ne yapmam lazim? iso indiriyorum orginal olarak ama bu sefer de lisans soruyor. hem windowsda iken hem boot yaptigimda. ben nasil upgrade edecegim?

  Yanıtla
 6. Sayın TEAkolik, Bende Windows 7 var. Diyelim ki para ile CD satın aldım ve bir süre sonra ekran kartını değiştim. Yine de yeniden mi key ya da lisans numarası, artık her ne ise almam gerekecek? Valla bu çok saçma ve sıkıntı verici bir durum benim açımdan. Her donanım değişikliğinde, mesela RAM ilavesinde yeniden Microsoft’u arayıp(artık nereyi arayacak isek) yeni key ay da lisans numarası mı istememiz gerekecek. Ayrıca onlar donanım değiştirip değiştirmediğimi nereden bilecek de bana yeni bir key verecek?
  Teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Disk ve anakart için geçerli. Ekran kartında bir sıkıntı olmaz. Disk değiştirdiğinde başka makina zanneder kendini sorun çıkarır. Sen de Microsoft’u telefonla arayarak durumu anlattığında aktif ediyorlar keyi tekrar

   Yanıtla
   • İlgi ve nezaket gösterip cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Eğer başınızı ağrıtmayacak isem birkaç şey daha sorabilir miyim acaba? Yani diyorsunuz ki, Windows10’u DVD olarak para ile de satın alsanız, HD ya da anakart değişikliğinde yine de yeniden lisanslama yapmanız gerekiyor. O halde, bari HP bilgisayarımla gelmiş olan Win7’yi yükseltetsem daha iyi. De, bu durumda, format attık diyelim. Elimde işletim sistemi DVD’si filan da yok. Nasıl kuracağım yeniden? İşletim sistemi kurulu olmadığı için internet olmayacak. Yani önceden DVD’sini filan nasıl bualcağım? Yine mi Win7 kurup yükseltmem gerekecek? Gerekmeyecek ise, nereden hangi şekilde neyi inceden indirmem gerektiğine dair link verebilir misiniz? İkincisi, Hard Disk’i bir süre sonra değiştirmeyi düşünüyorum. Yeniden lisanslama yapmak uzun süren ve zor bir iş ise, HD alana kadar yükseltme yapmayayım mı dersiniz? Son olarak, yeniden bir soru veya sorunum olursa sizi rahatsız edersem ayıp olur mu acaba?

    Yanıtla
    • Yok hayır, yükseltmeni yap, disk değiştirdiğin zaman en fazla 444’lü Microsoft telefonunu ararsın, durumu anlatırsın, onlar keyi tekrar aktif ediyor. Bizzat görüştüm Microsoft ile… Sıkıntı olmaz.

     Yanıtla
 7. Lisanslı win 8.1 kullanıyordum rezerve de yaptım fakat şöyle bir hatam oldu. Sistemimin üstüne win 10 kurmadan. Direk temiz kurulum yaptım ve malesef key’imi kabul etmedi. Size sorum şu: Tekrar win 8.1 sürümüne dönsem. Bu sefer işlemlerimi doğru yapsam windows 10 u lisans lı kullanabilirmiyim ?

  Yanıtla
  • Eski sürüme tekrar dön, yukarıda da söylediğim gibi önce MECBUREN üstüne kurmanız gerekiyor. Yoksa key ister, 8.1 ya da 7 keyinizi de kabul etmez.

   Yanıtla
   • Hocam merhaba ben bir ay öce w7bilgisayarımı rezerve ile w10 a yükselttim orjinal lisasım var falat microsoft yükselttikten sonra temiz krurlum yapmamı önerdi temiz kurulum yaptım ama lisans geçersiz diyor orjinal lisansımı kabul etmiyor bu durumda ne yapmalıyım

    Yanıtla
    • Selam,

     Microsoft’un 444’lü numarasını arayarak durumu anlatırsan, key işini hemen hallediyorlar. Bazen böyle durumlar olabiliyor.

     Yanıtla
 8. merhaba ben orjinal 8.1 kullanıyorum. geçen gün win 10 a yüksettim. ama pek begenmedim. tekrar recovery ile eski haline 8.1 döndüm.
  şimdi temiz kurulum yapmak istiyorum. windows 10 indirip flash kaydettim. burdan setup tıklıyorum kurulum başlıyor ve bana key soruyor. burayı geçemiyorum. nasıl kurmam lazım. pc kapatıp flash bellek takılı iken boot seçeneklerinden flahı gösteriyorum. boot olmuyor direk geçiyor. kurulum çalışmıyor. ne önerirsiniz?

  Yanıtla
 9. Win 7 home basic kullanmaktayım ve ısoyu kurduğumda benden ürün anahtarı istedi bu sorunu nasıl aşabilirim acaba ?

  Yanıtla
 10. iyi günler, dell notebookumun hddsi bozuldu ve yeni hdd almak zorunda kaldım. şimdi yeni hdd ye nasıl kurulum yapmalıyım. laptobumla beraber w8 gelmişti ancak yeni hdd ye w8 kuramıyorum iso dosyası microsoftta yok. w10 kurarken serial istiyor nasıl bir yol izlemeliyim. teşekkürler

  Yanıtla
 11. TEAkolik hocam sorum size ben windows 7 keyi satın alacağım. ve windows 7 kurup windows 10 a yükselteceğim sonrasında şunu yapabilirmiyim windows 10 u tamamen silerek win 10 iso’su ile temiz kurulum yapabilirmiyim ve sonrasında aynı keyi girerek etkinleştirebilirmiyim?

  Yanıtla
 12. Merhabalar,
  Benim windows 7 orjinal sifrem var bilgisayardada yüklü benim sorum su olacak,
  ben illaki microsoft tan reserve mi ederek yüklemem lazim yoksa windows 10 u internetten indirerek (bircok site var iso dosyasi veren) sifreyi vererek kursam olurmu simdiden tesekkürler.

  Yanıtla
 13. s.a hocam öncelikle kolay gelsin ben yükseltmeyi yaptım başarılı bir şekilde daha sonra pc ye format atmak istediğimde tekrar windows8 8.1 veya 7 ye mi dönmem erekiyor ne ile format atacaz windows10 dvd oluşturdum onda da serial soruyor bi yardımcı olurmusunuz?

  Yanıtla
 14. Peki, bende Windows 7 orijinal lisanslı sürüm var. Ben direkt format atsam etkinleştirme sorunu yaşamam herhalde değil mi yoksa direkt olarak işletim sistemimden yükseltme mi yapmak zorundayım? Eğer öyleyse güncelleştirme ekranında neden yükseltme yapma seçeneği var? Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Yükseltme yapınca, şu anki C diski, olduğu gibi Windows.old dizininin altına taşınmış olacak ve Windows.old dizininden başka hiç bir yerde eski Windows kalınıtısı kalmamış olacak.

   Windows 10’dan vazgeçip geriye dönüş yapılmayacaksa, Diski Temizle programında Sistem Dosyalarını Temizle tuşuna basılıp Eski Windows Verilerini Temizle kutucuğu işaretlenerek disk temizliği yapılırsa, Windows.old dizini tümüyle yok olacaktır.

   Yanıtla
 15. ISO indirip DVD ile yükseltmek yerine, masaüstünüze Microsoft’un sitesinden Media Creation Tool programını indirip çalıştırın, lisanslı Windows 7.1 ya da 8.1 sürümünü seri numarası istemeden yükseltme yapacaktır.

  Eğer donanım uyumlu değil hatası verirse ve Aygıt Yöneticisi’nden Devre Dışı Bırak yapamadığınız bir donanımınız var ise, bu sorunlu kurulum denemesi sırasında C dizini altında oluşmuş bulunan ESD dizini vardır. C:\ESD\}Windows dizini altındaki SETUP.EXE programını Yönetici Olarak Çalıştır yapın ve Güncelleştirmeleri Yükle sorusunu soran kutucuğu işaratleyip öyle kurun, kurulum sırasındaki güncelleştirme karşılaşmış olduğunuz donanım uyumsuzluğu sorununu da ortadan kaldırabilir.

  Yanıtla
 16. Abi bende Win 10 yüklüydü. Sonra birden bozuldu ben çok uğraştım tekrar Win10 kurmak için. Win 7 indirdikten sonra kurdum ama serial soruyor ne yapabilirim?

  Yanıtla
 17. Öncelikle Selamlar ,

  Az önce Windows 10 Geçerli Bir Serial Numarası Girmem İçin ve Bunun içinde 2 haftamın Kaldığı bir ibare ile bir uyarı verdi ,
  Lakin Laptop Sıfır alındı ve windows 10 dağıtıma Başlanınca bende herkes gibi yükselttim ,
  Şimdide Etkinleştirme Kodu İstiyor !!!
  Bu Konuda Ne yapmam Gerekli Acaba ,

  Şimdiden Teşekkürler ,

  Yanıtla
  • Garantisi bitmediyse eski Windows’u yetkili serviste yeniden lisanslı olarak yükleyebilirler sanıyorum. Bilgisayarım (sağ tık) Yönet (tıkla) Disk Yönetimi’ne girince, 6 GB boyutlarında bir sürücü harfi atanmamış Recovery disk bölümü gözüküyor mu? Recovery ile eski Windows yeniden yüklenebilir. Bir de Windows.old dizini C diski altında gözüküyor ise yani silmediysen Windows 10’dan eski Windows’a kendin de geri dönebilirsin.

   Yanıtla
 18. casper b14y cihazım anakart arızası sebebiyle servise gönderdim.anakart için bilgisayarın parasından fazlasını istediler.bende piyasadan ikinci el bir kart aldım.biosta çakılı olan ürün anahtarını bulma şansım yok.kart yanık.nasıl bir yöntem kullanmalıyım ürün anahtarını bulmak ve windowsu etkinleştirmek için

  Yanıtla
  • Benim anakartım yanmıştı, bilgisayarın kendi markasının yetkili servisinde anakart değişti ve Windows’u geri yüklediğimde lisansın geçersiz olduğunu farkettim. Servisi arayıp Windows yüklenmesini rica edebilirdim, ya da Microsoft’u arayıp servis belgesini faks çekerek anakart değişikliğinin servis tarafından yapıldığını belirtebilirdim.

   Ancak Microsoft’un elektriğe bağlı anakart yanmalarında kabul etmediğini Microsoft’un sitesinden okumuştum. Dolayısıyla daha fazla hayal kırıklığına uğramamak için hiç uğraşmadım ve bilgisayarı sattım.

   Sizin servis tutanağı ya da servis belgeniz de olmadığı için Microsoft’a başvurunuz ne olur bilemiyorum. Casper’dan aldığınız fiyat teklifi yazısı ile bir başvuru denemesi yapın. Eğer o da olmaz ise servis dışından başka bir bilgisayar şirketinden anakart değiştirdiğinizi gösteren bir anakart faturasını fakslayın.

   Tüm bunlar da olmaz ise, 20 – 30 dolara Wiindows 7 ve Windows 8 satan yabancı web siteleri oluyor, Gittigidiyor gibi yerli sitelerde de sanki gördüm. Bunlardan bir lisans satın alıp Windows 10’a yükseltebilirsiniz. Ancak Windows 7 ve yukarısı bir sürüm olmasına dikkat edin, çünkü Windows 10’a ancak bu sürümlerden yükseltme yapılabiliyor.

   Yanıtla
  • enpedi adlı web sitesinde Windows 7 ve Windfows 8 için BIOS’ta gömülü Windows Lisans Anahtarımı Göster adlı küçük bir program var. Yeni aldığınız anakartı Casper yetkili Servisi ya da başka bir markanın yetkili servisinde ücret ödeyerek taktırıp, bu uygulama ile BIOS’ta bir Windoıws anahtarı bulunup bulunmadığını görebilirsiniz.

   Gidiş geliş kargo ücreti yaklaşık 50 – 60 lira tutacağı için bulunduğunuz yerdeki bir yetkili servisten zaten 50 – 60 lira gibi bir ücrete zaten anakartı taktırabilirsiniz. Parçası kırılan kalitesiz bir tablet için ben böyle yapmıştım, garanti dışına çıktı ama hala takır takır çalışıyor. Ayrıca parçayı dikkatsizlikle ben kırdığım için zaten garanti dışına çıkacaktı, kargo ve onarım ücretiyle tabletin fiyatını da geçecekti..

   Yanıtla
 19. win 8 yüklü laptopa korsan win 7 yükledim win 10 yükseltirken sorun olurmu ne yapmam lazım şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
 20. win 10 yükseltmesi yaparken bana ürün anatarını soruyor. windows 7 kullanıyorum ve etkinleştirip tekrar denediğim halde sürekli istiyor. sonunda bilgisayarın alt kısmında yazan ürün anahtarımı buldum fakat şimdide bu ürün anahtarı çalışmadı diyor. ne yapmam lazım ?

  Yanıtla

Yorum yapın