Windows 10 Serial Soruyor? Nasıl Etkinleştiririm?

Sonunda Windows 10 ile tanıştık. Tanıştık, tanıştık da bazı arkadaşların Windows 10 etkinleştirme konusundaki soru ve sorunları devam ediyor.

Aslında okumadığımız ve öğrenmediğimiz üç önemli nokta, bu sorunun net olarak cevabını veriyor. 

Birinci hatamız;

Windows 10 lisansına ücretsiz sahip olmak için, Windows 7 SP1, Windows 8 veya Windows 8.1 işletim sistemlerinden birine sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca ücretsiz lisans öncelikle UPGRADE yapılarak elde edilebilir. Bu hakkı rezerve ederek aldığımız gibi, işletim sistemimizi Windows 10’a upgrade etmek lazım.

Lisanslama hizmeti, şartları doğrulamak için bilgisayarınızdaki işletim sistemine bakar. Eğer yukarıdaki işletim sistemlerinden birine sahip değilseniz, lisanslama olmaz.

[kirmizi]Windows 10 sürümüne yükselttiniz, ancak Windows ‘un yüklü önceki sürümüne veya doğru sürümüne sahip değilsiniz (hata 0xC004F061)[/kirmizi]

Yoksa direk format atıp, CD, DVD veya USB üzerinden boot ederek kurmaya çalışırsanız, işletim sistemi olmadan kurmaya çalıştığınız için ücretsiz lisansınız olmaz! Aktivasyon sorunu yaşarsınız. Microsoft ücretsiz lisansı sadece, sisteminizde bu işletim sistemleri kuruluysa veriyor. Yoksa para istiyor haklı olarak!

Windows 10 sürümüne yükseltmek için bir ürün anahtarı kullanıyorsunuz, ancak Windows’un önceki sürümü bilgisayarınızda yüklü değil. Güncelleştirmek yapabilmeniz için, bilgisayarınızda önceden Windows 8 veya Windows 7 yüklü olmalıdır.

İkinci hatamız;

İkinci hatamız ise şu, Windows 7, Windows 8 veya Windows 8.1 işletim sistemi kullanıyoruz. Ancak Crack’li… Doğal olarak Microsoft aptal değil, sizi lisans vermiyor. Siz de lisans sorunu yaşarsınız.

[kirmizi]Microsoft diyor ki, ücretsiz lisansa sahip olmak için, lisanslı bir Windows 7, Windows 8 veya Windows 8.1 sahibi olmanız gerekiyor. [/kirmizi]

Her seferinde Windows 7 veya Windows 8 kurup mu Windows 10’u tekrardan yükleyeceğim?

Elbette ki hayır! 

Bu sorunun cevabı da çok basit! Bir kere Upgrade işlemi yaparak, yani mevcut işletim sisteminizin üzerinde Windows 10 kurmanız gerekli. Bu işlemi yaptığınız zaman Microsoft donanımınıza ve bilgisayarınızın seri numarasına bakıyor. Şartlar yerine getirilmiş ise, size ücretsiz bir Windows 10 veriyor. Bundan sonra bilgisayarınıza format atıp yeniden kurabilirsiniz. Çünkü lisansınızı Microsoft kendi lisans sunucularına bir kere işlemiş olacak. Aynı donanıma ikinci kez kurmak istediğinizde format da atabilirsiniz…

Sahte yazılımlar

Microsoft tarafından yayımlanmayan ve lisanslanmayan sahte bir Windows kopyasına sahipseniz, Microsoft, bilgisayarınızın donanım profili ile 25 karakterli ürün anahtarı arasında bir eşleştirme oluşturamayacağı için etkinleştirme çalışmaz.

Kısacası okumuyor, araştırmıyoruz!

 • Windows 10 sürümüne Windows 7 Service Pack 1, Windows 8 veya Windows 8.1 Update sürümünden ücretsiz yükselttiniz.
 • Windows 10 sürümüne ücretsiz yükseltme yaptıysanız ancak ürün etkinleşme otomatik yapılır. Yapılmazsa Microsoft’u arayarak, destek alabilirsiniz. (Ücretsiz)
 • Donanımınızı değiştirirseniz lisansınız tekrar hata verecektir. Bir lisans bir donanımda lisanslanır ve başka bir donanımda çalışmaz.

Üçüncü hatamız;

Dikkat etmemiz gereken üçüncü nokta donanım! Cihazınızın donanımında bir değişiklik yapmadıysanız bu durum geçerlidir. Yani donanımınızda bir değişiklik yaparsanız yine etkinleştirme sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Yukarıda da söylediğim gibi, Microsoft donanımınızı, işletim sisteminizi kontrol ediyor. Kendi sunucularınıza sizin lisans hakkınızı vermek için donanımı da lisansa ekliyor. 

Siz donanım değiştirip, format atarsanız doğal olarak lisans sorunu yaşayabilirsiniz. Mesela anakart değişimi, disk değişimi gibi… Böyle bir şey yaparsanız Microsoft’u arayarak (ücretsiz) yeni bir lisans alabilirsiniz.

Peki neden donanım değişince lisans iptal oluyor? Çok basit, aynı lisans ile farklı makinelere kurulum yapmayın diye! Oldu ben bir lisans alayım, 50 tane bilgisayara kurayım :)

Onarım sırasında farklı bir Windows sürümü veya ürün anahtarı kullanılmış olabilir

Bilgisayarınızı onarım servisine veya bilgisayar tamiri yapan bir kişiye götürdüyseniz, onarımın tamamlanması için bilgisayarınıza farklı bir Windows sürümü yüklenmiş olabilir. Ya da tamir sırasında bilgisayarınızda farklı bir ürün anahtarı kullanıldıysa, anahtar Microsoft Yazılımı Lisans Koşulları’nın izin verdiğinden fazla sayıda bilgisayarda kullanıldığı için bloke olmuş olabilir. Microsoft’u arayarak lisansınızı (ücretsiz) tekrar aktif edebilirsiniz.

Bir Windows kopyası birden çok bilgisayara yüklenmiş olabilir (hata 0xC004C008)

Elinizdeki Windows kopyasını birden çok bilgisayara yüklediyseniz, ürün anahtarı daha önce başka bir bilgisayarda kullanıldığı için veya Microsoft Yazılımı Lisans Koşulları’nın izin verdiğinden fazla sayıda bilgisayarda kullanıldığı için etkinleştirme çalışmayabilir.

“Windows 10 Serial Soruyor? Nasıl Etkinleştiririm?” üzerine 37 yorum

 1. ISO indirip DVD ile yükseltmek yerine, masaüstünüze Microsoft’un sitesinden Media Creation Tool programını indirip çalıştırın, lisanslı Windows 7.1 ya da 8.1 sürümünü seri numarası istemeden yükseltme yapacaktır.

  Eğer donanım uyumlu değil hatası verirse ve Aygıt Yöneticisi’nden Devre Dışı Bırak yapamadığınız bir donanımınız var ise, bu sorunlu kurulum denemesi sırasında C dizini altında oluşmuş bulunan ESD dizini vardır. C:\ESD\}Windows dizini altındaki SETUP.EXE programını Yönetici Olarak Çalıştır yapın ve Güncelleştirmeleri Yükle sorusunu soran kutucuğu işaratleyip öyle kurun, kurulum sırasındaki güncelleştirme karşılaşmış olduğunuz donanım uyumsuzluğu sorununu da ortadan kaldırabilir.

  Cevapla
 2. Abi bende Win 10 yüklüydü. Sonra birden bozuldu ben çok uğraştım tekrar Win10 kurmak için. Win 7 indirdikten sonra kurdum ama serial soruyor ne yapabilirim?

  Cevapla
 3. Öncelikle Selamlar ,

  Az önce Windows 10 Geçerli Bir Serial Numarası Girmem İçin ve Bunun içinde 2 haftamın Kaldığı bir ibare ile bir uyarı verdi ,
  Lakin Laptop Sıfır alındı ve windows 10 dağıtıma Başlanınca bende herkes gibi yükselttim ,
  Şimdide Etkinleştirme Kodu İstiyor !!!
  Bu Konuda Ne yapmam Gerekli Acaba ,

  Şimdiden Teşekkürler ,

  Cevapla
  • Garantisi bitmediyse eski Windows’u yetkili serviste yeniden lisanslı olarak yükleyebilirler sanıyorum. Bilgisayarım (sağ tık) Yönet (tıkla) Disk Yönetimi’ne girince, 6 GB boyutlarında bir sürücü harfi atanmamış Recovery disk bölümü gözüküyor mu? Recovery ile eski Windows yeniden yüklenebilir. Bir de Windows.old dizini C diski altında gözüküyor ise yani silmediysen Windows 10’dan eski Windows’a kendin de geri dönebilirsin.

   Cevapla
 4. casper b14y cihazım anakart arızası sebebiyle servise gönderdim.anakart için bilgisayarın parasından fazlasını istediler.bende piyasadan ikinci el bir kart aldım.biosta çakılı olan ürün anahtarını bulma şansım yok.kart yanık.nasıl bir yöntem kullanmalıyım ürün anahtarını bulmak ve windowsu etkinleştirmek için

  Cevapla
  • Benim anakartım yanmıştı, bilgisayarın kendi markasının yetkili servisinde anakart değişti ve Windows’u geri yüklediğimde lisansın geçersiz olduğunu farkettim. Servisi arayıp Windows yüklenmesini rica edebilirdim, ya da Microsoft’u arayıp servis belgesini faks çekerek anakart değişikliğinin servis tarafından yapıldığını belirtebilirdim.

   Ancak Microsoft’un elektriğe bağlı anakart yanmalarında kabul etmediğini Microsoft’un sitesinden okumuştum. Dolayısıyla daha fazla hayal kırıklığına uğramamak için hiç uğraşmadım ve bilgisayarı sattım.

   Sizin servis tutanağı ya da servis belgeniz de olmadığı için Microsoft’a başvurunuz ne olur bilemiyorum. Casper’dan aldığınız fiyat teklifi yazısı ile bir başvuru denemesi yapın. Eğer o da olmaz ise servis dışından başka bir bilgisayar şirketinden anakart değiştirdiğinizi gösteren bir anakart faturasını fakslayın.

   Tüm bunlar da olmaz ise, 20 – 30 dolara Wiindows 7 ve Windows 8 satan yabancı web siteleri oluyor, Gittigidiyor gibi yerli sitelerde de sanki gördüm. Bunlardan bir lisans satın alıp Windows 10’a yükseltebilirsiniz. Ancak Windows 7 ve yukarısı bir sürüm olmasına dikkat edin, çünkü Windows 10’a ancak bu sürümlerden yükseltme yapılabiliyor.

   Cevapla
  • enpedi adlı web sitesinde Windows 7 ve Windfows 8 için BIOS’ta gömülü Windows Lisans Anahtarımı Göster adlı küçük bir program var. Yeni aldığınız anakartı Casper yetkili Servisi ya da başka bir markanın yetkili servisinde ücret ödeyerek taktırıp, bu uygulama ile BIOS’ta bir Windoıws anahtarı bulunup bulunmadığını görebilirsiniz.

   Gidiş geliş kargo ücreti yaklaşık 50 – 60 lira tutacağı için bulunduğunuz yerdeki bir yetkili servisten zaten 50 – 60 lira gibi bir ücrete zaten anakartı taktırabilirsiniz. Parçası kırılan kalitesiz bir tablet için ben böyle yapmıştım, garanti dışına çıktı ama hala takır takır çalışıyor. Ayrıca parçayı dikkatsizlikle ben kırdığım için zaten garanti dışına çıkacaktı, kargo ve onarım ücretiyle tabletin fiyatını da geçecekti..

   Cevapla
 5. win 8 yüklü laptopa korsan win 7 yükledim win 10 yükseltirken sorun olurmu ne yapmam lazım şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 6. win 10 yükseltmesi yaparken bana ürün anatarını soruyor. windows 7 kullanıyorum ve etkinleştirip tekrar denediğim halde sürekli istiyor. sonunda bilgisayarın alt kısmında yazan ürün anahtarımı buldum fakat şimdide bu ürün anahtarı çalışmadı diyor. ne yapmam lazım ?

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)