Windows 8 Görücüye Çıktı!

Uzun süredir merakla beklenen Windows 8,  Developer sürümü ile görücüye çıktı.  İki gündür de bol bol kurcalayarak Windows 8’in hangi yenilikleri barındırdığını, neleri getirdiğini ve yeni işletim sisteminin biz kullanıcılar için hangi teknolojileri barındırdığını inceliyorum.

Şimdilik sanal makine üzerine kurduğum Windows 8 sanırım çok yakında hatta beta sürümünde bilgisayarıma tamamen taşınmış olacak.  Sistemime kurup test ettiğim ilk saniyelerde “Evet Microsoft yine başardı” farklı bir heyecan yaşadığımı belirtmek isterim. En son aynı heyecanı sırası ile Windows 95 ve  Windows 7’de yaşadığımı itiraf etmeliyim.

Microsoft’un düzenlediği BUILD etkinliğinde tanıtılan ve internet üzerinden yazılımcılar için açılan Windows 8’i 32 ve 64bit olarak indirip sisteminize kurabilirsiniz.

İlk izlenim olarak Windows 8′in hem tablet hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayar için yaratıldığını fark ettim. Yeni başlangıç menüsü bunun en büyük kanıtı. Yeni nesil işlemcilere ve ARM tabanlı işlemcilere destek vermesi ile de hem mobil sistemler hem de dizüstü ile masaüstü bilgisayarlarda çalışabileceğini göstergesi olarak ortaya çıkıyor.

Özelliklede başlangıç menüsü üzerinde gezinmeyi dokunmatik bir cihaz ile test etmek isterim. Çünkü bu arayüz sayesinde sıklıkla elim ekrana gidip sağa sola çekmeye çalışmama sebep oldu. Kısa sürede alışacağınız başlangıç ekranında özel aplikasyonlar kurularak işlemlerimizi  ve yazılımları kullanmamız çok daha kolaylaştırılmış durumda.

Yakın bir gelecekte dizüstü + tablet karışımı cihazlar Windows 8 ile karşımıza çıkacak…

Bu arayüz içerisinde yine dikkatimi çeken önemli bir nokta Microsoft’un yeni bir uygulama mağazası geliştirmesi. Üzerindeki mağaza henüz bu sürümde çalışmıyor.  Yinede üzerinde bir uygulama mağazası olması yazılımcılar için yepyeni bir sektör açılacağını ortaya çıkarmakta. Hali hazırda Microsoft Windows kullanıcı potansiyelini düşünürsek Microsoft Store ile müthiş bir sektör oluşacağını görmekteyim.

Bu kısımdaki aplikasyonlar sayesinde hem Windows’u yönetmek hem de sisteminizi kullanmak çok daha keyifli bir hale gelebilir.

Yeni dosya kopyalama, format atmanın kolaylaştırılması, başlat ekranı, yeni denetim masası, bildirimler gibi birçok yenilik ile Windows 8 rakiplerine göz dağı vermiş gibi gözüküyor. İncelemelerime ve yazılarıma önümüzdeki günlerde devam edeceğim. Ayrıca bugün Microsoft Türkiye Blog’da yayınlanan Windows 8 inceleme yazımda daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

    

    

* Windows 8 İnceleme Dosya Kopyalamak

“Windows 8 Görücüye Çıktı!” üzerine 2 yorum

Yorum yapın