Windows Live Spaces Kapanıyor. WordPress.com’a Taşınıyor..!

Microsoft’un meşhur blog servisi Live Spaces artık son noktayı koymaya hazırlanıyor.  Meşhur Spaces blogları 16 Mart 2011 tarihinde tamamiyle kapatılmış olacak. Microsoft firması WordPress.com ile yaptığı anlaşma sonucunda Spaces bloglarını taşıma kararı aldı. Windows Live hizmetleri yeni sürümle birlikte birçok değişikliğe imza attı. Yeniliklerden bir taneside blogların taşınması. Live Spaces alanları Microsoft ve WordPress.com işbirliği ile tamamiyle WordPress.com üzerine taşınacak.

Nasıl?

WordPress.com’u birçoğunu kullanmıştır. Dünyanın en popüler blog sistemi üzerine kurulu olan WordPress.com üzerinde çok daha rahat bir şekilde blog tutabilirsiniz. Ücretsiz olarak sunulan bu hizmet artık Microsoft ile anlaşmalı olarak sürdürülecek. Hali hazırda bulunan Spaces Live hesapları birkaç adımda WordPress.com üzerine taşınabilir bir hale gelecek.

Eylül 2010 sonunda başlayan taşıma işlemleri Windows Live hesaplarında aktif oldu. Geçerli yükseltme işlemleri için Live Spaces alanına login olmanız yeterli. 4 Ocak 2011 tarihinden itibaren Spaces blogları üzerinde hiçbir değişiklik yapılmayacak. 16 Mart 2011’de Windows Live Spaces kapanacak ve alanlardaki blogunuza artık erişemeyecek veya onu geçiremeyeceksiniz.

  • WordPress.com’a geçerek blogunuzu yükseltme – Blog posta ve yorumlarınızı WordPress.com’a taşımanın basit bir yolunu sunulacak.
  • Blogunuzu karşıdan yükleme – Elinizde bir kopyasını tutmak için eski postalarınızı karşıdan yükleyebilirsiniz. Ayrıca hem bunu yapıp hem de sonra WordPress.com’a geçebilirsiniz.
  • Alanınızı silme – Artık bir alanınızın olmasını istemediğinize karar verirseniz, onu kalıcı olarak silme seçeneğiniz vardır. İçeriğinizi kaydetmek istiyorsanız, lütfen bunu alanınızı silmeden önce yaptığınızdan emin olun.
  • Karar veremiyorsanız biraz bekleyin – Önümüzdeki birkaç ay içinde siz karar verene dek Windows Live Spaces erişilebilir olmaya devam edecektir.

Not: Araçlar, konuk defteri, listeler, notlar ve taslak postalar gibi bazı içerikler geçirilmeyecektir. Bu tür içeriğin nasıl korunacağı hakkında daha fazla bilgi için Live Spaces Sık Sorulan Sorular’a bakın.

Şu andan itibaren Microsoft Live Spaces üzerinde oturum açtığınızda sizi blog taşıma sayfası karşılıyor. Bu sayfa üzerinde “Başlayın. Blogumu WordPress.com’a yükseltin!” bağlantısını tıkladığınızda blog taşıma işlemleri karşınıza gelecek.

“Windows Live Spaces Kapanıyor. WordPress.com’a Taşınıyor..!” üzerine 2 yorum

  1. Microsoft doğru olanı yaptı. Spaces’in yükünü kaldıracak sunucunun işi kolay değildi, üstelik spaces den bir geliride yoktu topu wp’ye attı, hoş geldi sefa geldi =)

    Cevapla

Yorum yapın