Windows Phone 8.1 ile Neler Geliyor?

Windows_Phone8.1_Yenilikleri (12)Şuan Lumia 1520 ve 925 akıllı telefonlarımızı Windows Phone 8.1 işletim sistemine güncelleyerek kullanabiliyoruz. Çok yakında diğer cihazlar için de güncelleme aktif olacak. Yeni çıkan cihazlar da hali hazırda Windows Phone 8.1 işletim sistemi ile karşımıza geliyor.

Windows Phone 8.1’e akıllı telefonunuzu güncelleme yaptığımız zaman birçok yenilik ile karşılaşacağız.

Bildirim ekranı: 

Artık Android telefonlardaki gibi ekranın üst kısmından aşağıya doğru parmağımızı çektiğimiz zaman aksiyon merkezi diye isimlendirilen bildirim ekranına ulaşabiliyoruz.

Bu ekran, Windows Phone 8.1 işletim sistemine telefonumu güncellediğim zaman en çok kullandığım ve keyif aldığım bölüm oldu. Bu bölümde artık uygulama bildirimlerine yer veriliyor. Gelen bildirimler bu bölümde saklanarak daha sonra ulaşabilmeye imkan sağlanmış. Bildirimlerin yanı sıra, üst kısımda Wifi, Uçuş Modu, Bluetooth ve ekran döndürme kilidi gibi birçok ayar konumlanıyor. Bu sayede sık kullandığınız ayarlara panel üzerinden rahatlıkla ulaşabiliyoruz. 

Windows_Phone8.1_Yenilikleri (1)   Windows_Phone8.1_Yenilikleri (2)   Windows_Phone8.1_Yenilikleri (4)

Live Tiles:

Windows Phone 8’in Live Tile ismindeki canlı kutucukları en önemlilerinden bir tanesi. Artık Canlı kutucuklarımız da canlandı. Kutucuklarımızın arka planına istediğimiz bir fotoğrafı kullanabiliyoruz.

Ekran Çözünürlüğü:

Ayarlar menüsü içerisinde başlangıç + tema kısmına kutucukların boyutunu ve sayısını artırmak için ek bir özellik eklendi. Bu özelliği aktif ettiğimizde ekran çözünürlüğümüz artarak ana ekranda 6 tane küçük canlı kutuyu, yan yana kullanabiliyoruz. Ya da dilerseniz 3 tane orta kutu yan yana dizilebiliyor.

Klavye:

Windows Phone klavyemiz de akıllanmaya başladı. Windows Phone 8.1 güncellemesi ile, artık klavyemiz yazım tarzımızı öğrenebiliyor ve önerilerde bulunabiliyor. Özellikle de rehberdeki kişilerin isimlerini de yazmak gibi avantajlar da sağlamakta. Klavye üzerinde hızlı yazı yazabilmek için yenilikler düşünülmüş. Elbette ki Swype desteği de unutulmamış.

Windows_Phone8.1_Yenilikleri (5)   Windows_Phone8.1_Yenilikleri (6)   Windows_Phone8.1_Yenilikleri (14)

Takvim:

Windows Phone telefonunuz e-posta takvimleriniz, Facebook takvimi, doğum günleri ve diğer birçok uygulama ile senkronize çalışabiliyor. Ayrıca Windows Phone 8.1 güncellemesi ile yeni bir tasarıma geçiyor. Daha kolay ve hızlı görüntüleme için düşünülen yeni tasarım sizlerin de hoşuna gidecektir. Üstelik Windows bilgisayarınızdaki Outlook gibi görünüyor ve tıpkı Outlook’taki gibi hava durumuna sayfanın üstünde bütünleşik olarak yer veriyor.

Skype ve Görüntülü Görüşme:

Skype Cortana ile sorunsuz olarak çalışacağı söyleniyor. Ancak henüz Türkiye için Cortana’nın erken olduğunu biliyoruz. Biraz daha beklememiz gerekecek gibi… Skype’ın yeniliği, Windows Phone telefonunuz ile daha iyi bir deneyim sağlaması. Artık tek bir tuşa dokunarak görüşmenizi bir Skype çağrısına çevirebiliyoruz. Skype vazgeçilmezlerimiz arasında gelirken, Windows Phone ve Windows altında daha iyi bir deneyim sağlaması ile takdirimizi kazanacak gibi…

Windows_Phone8.1_Yenilikleri (7)   Windows_Phone8.1_Yenilikleri (8)   Windows_Phone8.1_Yenilikleri (9)

Windows Phone 8.1’in güncellemelerine kaldığım yerden devam edeceğim. Devamı için bir sonraki yazımı okuyabilirsiniz…

Yorum yapın