Windows Phone ve Windows Eşleşmesi!

Kilit_Ekran_Windows_Phone_Metin3Microsoft mobil platformlarda geriden geliyor olsa da, emin adımlarla ilerliyor. Uzun bir süredir Windows Phone işletim sistemi kullanıyorum. Şu sıralar Lumia 925 ve Lumia 920 telefonlarımla mobil dünyamı sürdürmekteyim.

Windows Phone işletim sisteminin benim için en büyük ve önemli özelliği Windows ile eşleşmesi!

Birkaç gün önce Lumia 925 cihazıma Windows Phone 8.1 işletim sistemi güncellemesi geldi. Önümüzdeki günlerde diğer cihazlar için de Windows Phone 8.1 güncellemesi almaya başlayacağız. Windows Phone 8.1 işletim sistemi ile birçok yenilik karşımıza olacak…

Peki bir Windows bilgisayar kullanıyorsanız Windows Phone telefonunuz ile neler yapabilirsiniz? Hiç düşündünüz mü?

Microsoft hesabınız ile Windows Phone işletim sisteminde Windows’un (masaüstü, dizüstü ve tablet) başarı ile bütünleşmesini sağlıyor.

Windows 8.1 bilgisayarınız ile telefonunuz arasındaki entegrasyonu bir adım daha yukarı çıkarıyor olacak. Tema renginden tutun da uygulamalarınıza ve Wifi ayarlarınıza kadar birçok ayar ve özelleştirmeniz yedeklenerek diğer cihazlarınız ile senkronize oluyor.

Yani Lumia 925 telefonum ile Lumia 920 telefonuma aynı Microsoft hesabı ile giriş yaptığım için, bir telefonda tema rengini değiştirdiğim zaman diğer telefonda da değişiyor. Hatta telefona format atıp, yeniden kurduğunuz zaman ayarlarınız otomatik olarak yapılabiliyor.

WindowsPhone81StartMSServices_Print   Kilit_Ekran_Windows_Phone_Metin2   Windows_Phone_Kisiler_Twitter (1)

Yeni bir akıllı telefona geçiş için hiçbir yedek almanıza gerek yok!

Yeni bir telefon aldığınızı düşünün. Sadece telefonun ilk kurulum ekranında, Microsoft hesabınızı girerek yedek dosyanızı seçiyorsunuz ve tüm bilgileriniz, uygulamalarınız otomatik olarak telefonunuza kuruluyor…

Satın aldığınız uygulamalar da aynı şekilde telefonunuz ve bilgisayarlarınız için geçerli olabiliyor. Ayrıca unutmadan altını çizerek söylemek istiyorum. Daha önce bağlandığınız tüm Wifi ağları ve ayarları otomatik olarak geliyor.

Bildirim ekranı!

Bildirim ekranı ve paneli en çok sevdiğim Windows Phone özelliklerinden bir tanesi! Windows Phone 8.1 işletim sistemi ile karşımıza gelen bildirim ekranında aynen Android işletim sistemindeki gibi bildirimlere ulaşabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Wifi, Bluetooth, Uçak modu gibi özelliklere bu panelden ulaşabilmek de mümkün hale getirilmiş.

Telefon ekranınızı bilgisayarınıza aktarın!

Windows Phone 8.1 ile artık telefon ekranımızı bilgisayarımıza ya da bir televizyona yansıtabiliyoruz. USB kablosu bağlayarak bilgisayara bağlandığınız zaman küçük bir Windows uygulaması ile telefon ekranını bilgisayara aktarmak mümkün hale getirilmiş.

Yeni çıkacak olan ileri düzey telefonlar için kablosuz Miracast desteği geleceği de konuşuluyor. Kısacası ileride uyumlu televizyon ve diğer cihazlarda ekranınızı kablosuz olarak görüntüleyebileceğiz.

One Drive!

One Drive uygulaması sayesinde fotoğraf, video ve Office gibi dosyalarımızı bilgisayarımız veya diğer mobil cihazlarımız ile senkronize yapabiliyoruz. Kısa bir süre önce Office 365 kullanıcıları için One Drive alanı da 1TB’a yükseltildi. Bu sayede alan sıkıntısı da çekmiyoruz.

Bakalım yavaş ve geriden de olsa Microsoft, mobil pazarında emin adımlarla ilerliyor. Benim gibi Windows kullanıcılarını yanına çekebilmesi muhtemel!

Hele ki Android bir telefon ile Windows arasındaki iletişim sınırlı gelmeye başlayınca, Windows Phone’a geçebileceklerini düşünüyorum. Fakat Android ve iOS kullanımı aldı başını gidiyor. Onlar için nasıl bir pazarlama stratejisi düşünecekler benim için merak konusu…

Yorum yapın