Windows Phone 8.1 Yenilikleri! -2

Windows_Phone8.1_Yenilikleri (11)Windows Phone 8.1 ile gelen yeniliklere devam ediyoruz.

Akıllı Depolama:

Bu özellik sayesinde telefonun depolama kapasitesini daha etkin yönetebilirsiniz. Eğer cihazınız destekliyorsa SD bellek kartındaki desteklenen formatları bu özellik ile kullanabiliyorsunuz. Bunların yanı sıra, uygulamalar, müzik, fotoğraflar gibi içerikleri ayrı ayrı olarak telefonunuzun dahili depolama ünitesi ile SD bellek kartı arasında taşıyabilirsiniz.

Kamera:

Fotoğraflarımız ve kameramız özellikle de Lumia kullanıcıları için müthiş bir deneyim sağlıyor. Windows Phone 8.1 ile fotoğraflar menüsünü açtığınız zaman artık son çektiğiniz fotoğraflara erişebileceksiniz. Kamerada ise kullanıcı arayüzünü yenilendi. Ayrıca ardı ardına fotoğraf çekebilme özelliği de standart olarak karşımıza geliyor.

E-posta ve Hesaplar:

Üçüncü parti sosyal ağ uygulamalarıyla doğrudan bağlantıya geçebiliyorduk. Windows Phone 8.1 ile bu bölümde güncellenmiş. E-postalarda artık S/MIME güvenli e-posta özelliğini destekliyor ve iCloud da dahil farklı hesap türlerini de içerecek şekilde bizlere sunulmakta.

Windows_Phone8.1_Yenilikleri (11)   Windows_Phone8.1_Yenilikleri (12)   Windows_Phone8.1_Yenilikleri (13)

Wi-Fi:

Akıllı Wifi özelliği dikkatinizi çekecektir. Hücresel veriden tasarruf etmeniz için akıllı Wifi özelliği sizi otomatik olarak ücretsiz açık erişim noktalarına bağlayabiliyor. Aynı zamanda Wifi ağ noktalarınızı paylaşabiliyorsunuz. Böylece arkadaşlarınız size şifre sormadan evinize geldiğinde, telefonlarına şifre girmeden Wifi bağlantınıza dahil olabilirler. Wi-Fi Sense’de Wi-Fi’ı kapatırsanız, Cortana’ya tanımlamış olduğunuz favori mekanlarınızdan birine geldiğinizde otomatik olarak açmasını da sağlayabilirsiniz.

Bundan sonra telefon ses seviye kontrolünü de zil ve bildirim sesleri, uygulamalar ve medya için ayrı ayrı seviye ayarı yapabileceksiniz.

Data Sense, Wi-Fi Sense, Storage Sense ve Battery Saver gibi özelliklerle Windows Phone 8.1’de veri kullanımı, pil ömrünü ve depolama kapasitesini yönetmek için daha da kolaylaştırılmış. Özellikle de pil konusundaki yenilik sayesinde daha uzun ömürlü bir kullanım sağlıyor.

Data Sense, ay içerisinde hangi uygulamanın ne kadar veri kullandığını gösterebiliyor. Bu sayede hangi uygulamanın ne kadar veri tükettiğini görebiliyoruz. Veri limitinizi aşmak üzereyseniz Data Sense veriyi Wi-Fi’a aktarıp ve hücresel kullanımı sınırlıyor.

Kısacası Data Sense’de akıllanmış. Windows Phone 8.1’deki yeni “tasarruf” modu ile siz web’de gezinirken görsel sıkıştırmasını artırıp ve daha az veri ile daha fazla web sayfası gezmenize yardımcı oluyor.

Müzik, Video, Podcast’ler ve VPN konusunda da birçok yenilik bizleri karşılıyor. Müzik uygulamasında çalma listelerinizi düzenleyebilecek ve etkin olarak yönetebileceksiniz. Podcast’ler ise artık herhangi bir RSS beslemesine abone olmanıza izin veriyor ve Windows Phone’un mevcut olduğu her ülke için Bing destekli podcast arama özelliği sunuyor.

Windows Phone 8.1 güncellemesini mutlaka indirin ve telefonunuza kurun! Pişman olmayacaksınız… Lumia’lar için güncellemeler ile ilgili son duruma Nokia’nın Web sayfasından bakabilirsiniz.

Yorum yapın