Windows Phone APP Studio ile Uygulama Geliştirin!

App_Studio_UygulamaTek satır bile kod yazmadan kendi uygulamanızı geliştirmek ister misiniz? Evet yanlış duymadınız App Studio sayesinde kod bilgisi olmadan Windows Phone 8 için uygulama geliştirebiliyorsunuz. Üstelik öyle basit uygulamalar da değil, gayet gelişmiş ve verimli uygulamalar da yaratıcılığınıza bağlı olarak ortaya çıkabiliyor.

Microsoft, uygulama mağazası gün geçtikçe artıyor. Apple ve Google cephelerine göre aşağılarda kalsa dahi, Microsoft’un kısa bir süre sonra uygulama mağazasında iyi bir yere gelebileceğini düşünüyorum.

App Studio’da buna hizmet eden bir araç olarak görülebilir. 

Microsoft, Windows Phone platformunu güçlendirmek için herkesin kolayca uygulama geliştirmesini hedefleyen bir fikirle karşımıza geldi.  Windows Phone APP Studio platformuna kayıt olup, birkaç adımda kendi uygulamanızı geliştirebiliyorsunuz. 

Beta olarak yayına sunulan Windows Phone App Studio hizmeti artık Türkçe uygulamalar da destekliyor.  Bir süre öncesine kadar sadece İngilizce uygulamaları destekleyen App Studio üzerinde, yapacağınız uygulamanın dilini Türkçe olarak ayarlayabiliyorsunuz. Bu sayede Windows Phone Mağaza’sına göndereceğiniz uygulamalar da onaylanarak yayına geri çevrilmeden alınacaktır.

Dilerseniz bir örnek uygulama yaparak, kaynak kodlarını indirip, Windows Phone SDK ile daha da geliştirebilirsiniz. 

Windows_Phone_Pendik_App  App_Studio_Uygulama_Renk   App_Studio_Uygulama_Olustur

İlk uygulamanızı oluştururken karşınıza örnek şablonlar geliyor. Harita servislerinden tutun da  RSS’e kadar birçok örnek uygulamayı seçerek kendinize özel bir hale getirebilirsiniz.

Birkaç adımda uygulamanızı tamamlayarak XAP ya da kaynak kod olarak indirme olanağı da sağlıyor.  Yapacağınız özelleştirmeler için çeşitli örnekler sunan Windows Phone APP Studio, kolay ve anlaşılır arayüzü sayesinde basit bir şekilde uygulamanızı geliştirmenizi sağlıyor.

Windows Phone App Studio’da “Create” menüsü altında dilerseniz boş bir uygulama şablonu açabilir ya da hemen altından örnek şablonlardan birini seçerek uygulamanızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Resim, video, personel, harita, favoriler, alışveriş gibi birçok şablona bir tıkla ulaşabiliyorsunuz. Sonra da adım adım uygulamanızı değiştirerek ve geliştirerek bitiriyorsunuz.

Uygulamanız bittikten sonra, bir geliştirici hesabı açarak telefonunuzda deneyebilirsiniz. Uygulamanın son adımında uygulamayı test edebilmeniz için size bir sertifika yükletip, uygulamayı QR Code ile telefonunuza indirmeniz de mümkün! Bu sayede gerçek bir cihaz üzerinde de uygulamanızı test edebiliyorsunuz.

App_Studio_Uygulama_Birinci   App_Studio_Uygulama   App_studio_Merhaba

Her adımda da sağ kenardaki emülatorü sayesinde yaptığınız geliştirmeleri görüntüleme imkanı veriyor. Windows Phone 8 mağazasını güçlendirmek için Microsoft’un şahane bir fikir geliştirdiğini söyleyebiliriz. Hem kullanım kolaylığı hem de şablon zenginliği sayesinde hayal gücünüze göre dilediğiniz bir uygulamayı geliştirmek çok basit bir hale gelmiş.

Üstelik hiçbir kod bilgisi gerektirmiyor…

Bu proje hayata geçtikten sonra ilk 48 saat içerisinde 55 binden fazla uygulama projesi ortaya çıkartılmış. Uygulama yazmaya meraklıysanız, amatör bir şekilde ilgi duyuyorsanız sizler için müthiş bir araç olabilir. Şimdi ise birçok dilde uygulama geliştirilmesi mümkün bir hale geldi. Elbette ki Türkçe dili unutulmamış. Bakalım App Studio Microsoft’un Windows Phone mağazası için ne zenginlikler katacak?

Hadi kolay gelsin…

http://apps.windowsstore.com

“Windows Phone APP Studio ile Uygulama Geliştirin!” üzerine bir yorum

Yorum yapın