Windows SSH Üzerinde Linux İmleç Sorununa Çözüm

Windows 10 ile birlikte gelen özeliklerden bir tanesi de SSH istemcisidir. Düne kadar Linux makinelerime (Ubuntu, Centos) SSH bağlantısı için Putty kullanıyordum. Ancak Windows 10 ile birlikte artık SSH kullanabileceğimizi öğrendikten sonra Putty’i bırakıp direkt olarak Windows üzerinden SSH kullanmaya geçiş yaptım. 

Geçiş yaptık amma ve lakin, Nano editör ile düzenleme yapmaya çalıştığım zaman imlecin sapıttığını fark ettim. Hele ki yukarı, aşağı ok işaretleri ile editlediğiniz bir dosya içerisinde dolaşıyorsanız bir anda imlecin sapıttığını görebilirsiniz. Bu sebeple düzenleme işlemlerimi baştan yapmak zorunda kalıyordum. Bu sorun kopyala, yapıştır gibi Nano editör üzerinde yaptığım tüm işlevlerde de karşıma çıkıyordu.  Neredeyse Nano’dan nefret etmeye başlayacaktım!

Windows SSH bağlantısında Linux editörlerde imleç sorunu çözümü!

Öncelikle Nano ile birkaç editörü denedim hepsinde bu sorunla karşılaştım. Metinler karışıyor, satırlar karışıyor, nerede olduğunuzu anlayamıyorsunuz. Bir şey yapıştırdığınızda veya yukarı aşağı ok tuşları ile dolaştığınız zaman da bu sorun bariz olarak ortaya çıkıyordu. Yalnızca ve yalnızca Vi editörde sorun yaşamadım. Ancak Vi editörden nefret ettiğimi ve kullanmak istemediğimin altını çizmek istiyorum. 

Bu soruna en basit çözüm elbette ki Vi editörü kullanmaktadır. Ancak Nano için de aşağıdaki gibi bir çözüm yolu bularak, Vi editöre geçmeden yoluma devam ettiğimi de belirtmek isterim. 

Nano editörde imleç karışması sorununa çözüm…

Bu sorunu incelediğim zaman SSH için Microsoft/WSL Repo’sunda benim gibi benzer şikayetler için yorumlar yapıldığını da görebilirsiniz. Henüz Microsoft cephesinden bu soruna çözüm bulunamadı. Önümüzdeki günlerde sanıyorum ki SSH için bir güncelleme çıkartacaklardır. 

Çözüm; SSTY sane export TERM=linux

Sunucuya login olduktan sonra yukarıdaki komutu çalıştırdığınız zaman Nano editör düzeliyor ve herhangi bir imleç, fare kayması, satır karışması gibi sorun karşımıza çıkmıyor. Ancak bunu otomatik hale getirmemiz gerekiyor. Her login olduğumuzda bu komutu çalıştırmak insanın canını sıkabilir.

Sunucuya giriş yaptıktan sonra aşağıdaki dosyayı editleyerek içerisine komutumuzu yazıyor ve kayıt edip çıkıyoruz.

nano ~/.bashrc_profile


Bu dosyanın en alt satırına gelerek aşağıdaki komutu yapıştırıyor ve kayıt edip çıkıyoruz. 

echo -e “stty sane\nexport TERM=linux” >> ~/.bashrc

Bu kodu kez ekledikten sonra, tek yapmanız gereken ~ / .bashrc dosyanızın giriş / çıkışını yapmak. Bundan sonra sunucuya giriş yaptığınız zaman Nano editör düzgün bir şekilde çalışacak ve hiçbir imleç sorunu ile karışlaşmayacaksınız.

Yorum yapın