Windows XP Administrator Şifresini Kırmak – 2

Merhaba arkadaşlar bu gece sizlerden gelen bir istek üzerine bu makaleyi yayınlamak istedim XP Admin şifresini kırmak gelen sorular arasında biraz dikkatimi çekti. Daha önce Administrator hesabında şifre yoksa diğer kullanıcı hesaplarındaki şifreleri sıfırlamak için “Windows Şifresini Unuttunuz Ne yapacağım demeyin.” makalemde anlatmıştım. Şimdi ise sizlere biraz daha kapsamlı olarak Administrator hesabındaki şifreyi nasıl sıfırlayacağınızdan bahsedeceğim. Bu soruyu soran Cem Evrenos arkadaşa teşekkürlerimi iletirim ve şifreyi nasıl sıfırlayacağınızı anlatmaya başlayalım.

Öncelikle şifremizi sıfırlamak için bize [email protected] Password Changer isimli program gerekiyor. Öncelikle bu programı indirip sistemimize kurmamız lazım.

Programın web sayfası : http://www.password-changer.com

Programı indir : Download

Programı indirdikten sonra setup dosyasını kullanarak sistemimize kuruyoruz. Eğer Windows XP şifresini kıracaksanız bu ekrandaki yönergelerin hepsine ileri demeniz yeterli.

Eğer Windows Vista kullanıcısıysanız Windows Vista şifresini kırmak istiyorsanız. O zaman kurulum ekranları arasında aşağıdaki resimde gördüğünüz kutucuğu işaretleyip ileri diyerek devam ediniz. Windows Vista şifresi kırmayacaksanız Windows XP yada 2000 / Nt gibi bir sistemin şifresini kıracaksanız o zaman bunu işaretlemeden devam edebilirsiniz.

Sistemimize kurduktan sonra programı Başlat Tüm programlar arasında Bootable Floppy or USB Disk Creator seçerek çalıştırıyoruz.

Burada iki seçeneğimiz var

1. Seçenek

Bootable Floppy or USB Disk Creator ü çalıştırırsanız bir Floppy sürücüsü ile bir disket yardımı alacağız.

2. Seçenek

Bootable DOS CD-ROM Creator ‘ü çalıştırırsanız o zaman bir CD RW yada DVDRW birde boş bir CD kullanacağız.

Ben sizlere 1. Seçeneği kullanarak anlatacağım. Hemen hemen herkesin PC sinde bir Floppy ve bir boş disket vardır.

Bootable Floppy or USB Disk Creator çalıştırdıktan sonra karşımıza bir başlangıç disketi oluşturma ekranı geliyor.

Bu ekranda aşağıdaki resimdeki gibi kutucukları işaretleyip A:/ disk sürücümüze boş disketimizi taktıktan sonra START butonuna basıyoruz.

Start butonuna basında disketimizin içerisine bazı dosyalar atıyor bu dosyalar başlangıç disketi dosyalarıdır. Sistemimizi başlangıç disketi kullarak başlatacağız.

Dosyaların kopyalanmasını bekliyoruz.

Dosyalar kopyalandıktan sonra CLOSE butonuna basıp programı kapatıyoruz.

Şimdi disketimizin içerisini açıyoruz. Program DEMO olarak kullanıldığı için PWD_CHNG.EXE dosyasını içine atmayabilir.

C:\Program Files\Active Data Recovery Software\Active Password Changer Demo

Klasörü içerisindeki PWD_CHNG.EXE dosyasını disketimizin içerisine manuel de kopyalayabiliriz. Eğer ki bir başlangıç disketiniz varsa direkt içine PWD_CHNG.EXE dosyasını kopyalayın yeterli.

Bu işlemide yaptıktan sonra

Bilgisayarımızı Yeniden Başlat yapıyoruz.

Bios ekranı gelince Bios ekranından Boot bölümüne geliyoruz.

1. Boot Seçeneğine Floppy Disk i işaretliyoruz.

Sonra Bios tan SAVE Exit ile çıkıyoruz

Disketimiz takılı sistem açılıyor.

Açılırken Windows başlangıç Disketi olduğunu zaten fark edersiniz.

Açıldığı zaman komut satırına

A:/ Enter yapıyoruz.

Disketimizin içine girmiş olacağız. Disket içerisindeki

PWD_CHNG.EXE dosyasını çalıştırmak için

PWD_CHNG.EXE ENTER yapıyoruz.

Karşımıza seçenekler gelecek. Bu seçenekler arasından

1. Seçeneği seçip yani 1 yapıp ENTER yapıyoruz.

Bize Windows kurulu olan disk bölümünü soracaktır.

Win kurulu olan bölümümüzü seçip enter yapıyoruz.

Sistem şifrelerin saklı olduğu Windows Data dosyası olan SAM dosyalarını karşınıza çıkartacaktır. Kullanmak istediğimiz SAM dosyasını yani XP sam dosyasını seçip enter yapıyoruz.

Karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran geliyor. Bu ekranda parolasını sıfırlamak istediğimiz kullanıcımızı seçiyoruz. Ben Admin hesabını seçiyorum. Siz hangi şifreyi kırmak isterseniz onu seçiyorsunuz.

şimdiki ekranda bize şifre seçeneklerini soruyor.

Would you like to Reset this User’s password? [ ]

işaretliyoruz yadayukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi Clear Password işaretleyip Y deyip enter ile işi bitiriyoruz.

Şimdi sisteminizden disketi çıkartın ve CTRL + ALT + DEL kombinasyonları ile sistemi yeniden başlatın Bios ekranından Boot seçeneğini tekrar eski haline getirmeyi unutmayın.

Artık Windows Şifresi resetlendi.

Şifresi temiz bir windows önünüze gelecektir.

Hadi kolay gelsin…!

“Windows XP Administrator Şifresini Kırmak – 2” üzerine 74 yorum

 1. iide snn anlattıgın olayı yapmamz için sıfreyı unutmadan once programı kurmamz lazım deıl mı şifreyı unuttuktan sonra yukleme yapamayız nede olsa

  Cevapla
 2. Kardes emegine sağlık bişeler yapmaya çalışmışşsın ama artık floppy devri kalktı adam floppy bulamazsa ne yapacak sen kendine bi güncelleme yap windows 7 yükle kendine :))))

  Cevapla
 3. 2007 de yazılmış bi konuya git bi windows 7 yükle diyen zihniyet ancak bu kadar emeğe saygı gösterir..

  Cevapla
 4. ya bu resımde demo dııl werdıgınız downloadda demo we sılınmıo bn flasha attım
  o yerlere geldım ama yok sılınmıo resetleme yok ama flassta calısıo bu ve bn vistanın kını resetleme ıstıyorum yardımcı olursanız sewınırım

  Cevapla
 5. arkadaşlar bilgisayarınızı 3 defa yeniden başlatın düğmeye basarak sonra orada güvenli mod deyi bir yazı gelecektir onun üstüne gelip enter e basın biraz bekleyin sonra bilgisayarınız şifresiz açılacaktır bu programlarıkullanmayın bilgisayarınız çökebilir

  Cevapla
 6. Kardeşim Eğer Kullanıcıya Girebildiğin Bir Durum Söz Konusu İse Zaten Yüksek İhtimalle Yönetici Hesabıdır.Bilgisayarıma Sağ Tıklayıp Yönet Deypi Kullanıcı Parolarlardan Direk Sıfırlarsın Bu Kadar İşe Gerek Yok.Eğer Bu Başka Bilgisayarlarda Çalışmıyorsa Boşa Vakit Ayırmışsın Demektir.

  Cevapla
 7. Selam, benim bilgisayarımda administrator disabled edilmiş vaziyettte.
  Başka bir admin var. fakat program o kullanıcı ismini görmüyor! Administrator üzerinde disabled seçeneği seçili olmamasına rağmen hesap kısıtlı diyor ve açmıyor. Ne yapabilirim?

  Cevapla
 8. arkadaşım bios pilini çıkar 10 dk bekle bütün herşey normale döner oda olmadı güvenli modda aç yapmak istediğini yap resetle normal açılsın paylaşıma açık bi site agri-bazid.net/forum

  Cevapla
 9. Ya herşey tmm iyi güzel hoş anlatıyosunuz oprogramı indir şunu kur şu komutları uygula diye.Zaten bu bilgisayarın şifresini kırmaya çalışıyosunuz açılmıyo diye dimi?Bilgisayar açılmadan bu işlemler nası gerçekleşicem mrk ediyorum?Zaten bilgisayar açılsa bu işlemlere gerek kalmaz.

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)