Windows 7 Kurulumu Asus EEEPC 900

image Merhaba arkadaşlar.  Önceki makalelerimde sizlere Asus EEE PC üzerine Linux, XP ve Pardus testlerimden bahsetmiştim.  Yine sizlere Asus EEEPC 900 ‘üme windows 7 kuracağımı söylemiştim.  Bu gece Windows7 ‘yi güç bela da olsa kurabildim.

Açıkcası Asus EEEPC üzerindeki 4GB + 16GB SSD diskler ve 900Mhz işlemcisine pek güvenmiyordum. Yalnızca beni yarıyolda bırakmayacak 1GB Ram vardı.  Fakat bu gece gördüm ki Asus EEEPC‘ye Windows 7 kurulabiliyormuş. 🙂

Şimdi sizlere kurulum aşamalarından bahsetmek istiyorum. Daha sonraki makalelerimde sizlerle Windows 7 ve testlerimden bahsedeceğim.

Öncelikle hatırlatmak isterim test ettiğim bilgisayar Asus EEEPC 900 üzerinde bir CD yada DVD sürücüsü yok. External olarak USB üzerinden bir DVDRW bağlayarak sistemi kurmak gerekiyor.

Asus EEEPC ‘mde Pardus kuruluydu. Pardus işletim sisteminden açıkcası memnunum hem kullanım hemde performans bakımından beklentilerimin çok çok üzerinde. Bu bir Windows 7 testi olduğu için Pardus işletim sistemime biraz ara veriyorum. Pardus işletim sisteminin dosya sistemi farklı eğer Linux yada bir Linux versiyonundan Windows 7 işletim sistemine geçmek isterseniz şunu hatırlatmak isterim.

Windows 7 install ekranında eğer sabit diskinizin dosya sistemi NTFS değilse malesef ki Windows 7 Ultimate Beta sürümü sabit diskinize Windows 7 ‘yi kurmuyor..!  Öncelikle sabit diskinizin dosya sistemini NTFS ‘ye çevirmeniz gerekmekte..!  Umarım bu stabil sürümde sorun çıkartmaz ve disk bölümlendirme gibi özellikler eklenir 🙂

Windows 7 kurulum :

Windows 7 ‘yi Microsoft internet sayfasından indirdikten sonra bir DVD diske indirdiğim iso dosyasını yazdırdım.  DVDRW Sürücüsüne yerleştirip bios ayarlarından Boot sekmesine DVD Sürücümüzü 1. olarak atıyoruz ve bilgisayarımızın DVD’den başlamasını sağlıyoruz.

CD yi takıp Boot ettiğimiz zaman  INSTALL ekranı geliyor karşımıza.  INSTALL dediğimiz zaman bir pencere açılıyor. Bu ekranda ise bizden DİL, ÜLKE ve Klavye seçenelerini belirlememizi istiyor.  Windows 7 Beta olduğu için EN olarak dili seçiyoruz. Ülke kısmında Türkiye ‘yi seçiyoruz ve klavye otomatik olarak  “Q” geliyor.  NEXT butonuna basarak devam ediyoruz.

Karşımıza 2 seçenek geliyor. Bu seçeneklerden birincisi Güncelleme yapmak yani mevcut sistemde kurulu olan Windows sürümlerini Windows 7 ye terfi ettirmek için kullanılıyor.  2. Seçenek ise sıfırdan kurulum için kullanılmakta. 2. Seçeneği seçiyoruz ve NEXT diyerek bir sonraki ekrana geçiş yapıyoruz.

NOT: Eğer sisteminizde birden fazla sabit disk varsa Windows 7 sizden hangisine kurulum yapmak istediğinizi soruyor.!

Bir sonraki ekranımızda CD den bilgisayara dosyaları kopyalama, dosyaları açmak (Restart), Paketleri yüklemek, Paketleri güncellemek ve son olarak da  Kurulumu bitirmek  aşamalarından geçiyoruz.  Bu işlemler esnasında hiçbirşey yapmadan bekliyoruz.  Bilgisayarınızın donanımına bağlı olarak bu süre biraz uzayabilmekte.

Kurulumu bitirme aşamasından önce bilgisayar kendini bir RESTART ediyor. Bilgisayar açıldığında son aşama için ilerlemeye devam etmekte. Son aşamamızda

Completing Installation…

Yazısı biraz uzun bir süre ekranda bekleyebilir. Tabiki bilgisayarınız ne kadar hızlı ise o kadar kısa sürecektir. Fakat bu ekranda çok fazla beklediğini düşünebilirsiniz. Eğer ki PC’nizin kilitlendiğini felan zannederseniz restart felan atmayın bekleyin. Kilitlenip kilitlenmediğini görmek için

Completing installation… Yazısındaki üç noktaya dikkatle bakarsanız tek tek gelip gittiğini yani işlem yaptığınızı anlayabilirsiniz.

Bir ara ekran göz kırpacatır. Bu sırada donanımlarınızı algılamaya çalışmakta.  Ekran göz kırparsa anlayın ki ekran kartınızı tanımak için bilgisayar çalışıyor.

Sonra bir RESTART daha geliyor. Bilgisayarınız yeniden başlatılıyor yazısını büyük puntolarla yazmışlar..

Restartdan sonra PC  neler yapıyor size bilgi vermeye başlıyor Windows 7…

Hatırlarsanız karaşimşek diye bir dizi vardı ççooookk eskilerde kit yani karaşimşeğin önündeki ışık gibi bir efekt ile tek tek bilgisayar neler yaptığını söylüyor…

Ve karşımızda  Windows 7 Ultimade..!

Bir ekran açılıyor ve bizden kullanıcı adını ve bilgisayar ismini istiyor. Kullanıcı adımızı ve bilgisayarımızın ismini yazdıktan sonra NEXT ile devam ediyoruz.

Product KEY ekranı bizi karşılıyor. Bu ekrada Windows 7 bizden şifresini istiyor.  CDKEY’i yazdıktan sonra NEXT ile devam ediyoruz.

Karşımıza gelen ekranda 3 seçenekle Windows 7 bizi karşılıyor.

USE RECOMMENDED SETTINGS
INSTALL IMPORTANT UPDATES ONLY
ASK ME LATER

Standart ayarlar, sadece güncellemeleri seç ve sonra hatırlat seçenekleri.

USER RECOMMENDED SETTINGS seçiyorum (Önerilen)

Karşımıza saat ve tarih ayarı geliyor. Saati ve tarihi otomatik olarak ayarlı bir şekilde gördüğümüz zaman NEXT ile devam ediyoruz.

Son olarak Windows 7 Ultimade  ekranı ile Windows ayarlarını yapıyor bilgisayarımız.

Windows 7 nin son ayarları bitikten sonra  Karşımıza…

İşte Windows 7 Masaüstü..!  Hoşgeldiniz..!

Tabi bu ayarlama ve hoşgeldiniz ekranı bilgisayarınızın donanımına bağlı olarak biraz uzun sürebilir. Çünkü ilk defa açıyor ve masaüstünüz özellikler gibi ayarlamaları yapıyor. Biraz sabır diyebilirim..!

Karşımda bir balık… 🙂  Ya ben bu balığın ismini biliyordum ama 🙂 Arkası yarın…

“Windows 7 Kurulumu Asus EEEPC 900” üzerine 22 yorum

 1. Hayırlı olsun kardeşim, bende dün akşam kurabildim. bir kurulum hatası ile karşılaşıyordum en kısa zamanda çözümü paylaşacağım.

  Gelsin Windows 7 yazıları 😉

  Yanıtla
 2. 0x80070017 install.wim kopyalanamıyorum vs. vs.

  DVD’te yazarken düzgün kopyalanmıyordu sanırım. 5-6 tane DVD+R çöpe gitti 🙂 en sonunda 4x ile yazdım sorun düzeldi. çok nazik bu MS ürünleri, fazla hor kullanmaya gelmiyor 😀

  Yanıtla
  • Ben 4 tane DVDRW harcacım. Ayrıca 3 DVDRW Rom sürücüsü ile denedim.

   Sorun şu :

   CD içerisindeki install.wim dosyası kopyalanamıyor, bulunamıyor yada hasarlı olması. Bu tip bir durumda install.Wim hatalarından birini verebilir.

   Çözüm :
   1. İndirdiğiniz dosya hasarlı yada hatalı inmiş olabilir. Tekrar download yapınız.
   2. İndirdiğiniz iso dosyasını DVD’ye yazarken DVD frimware’sinin çok eski olması sebebiyle okuyamama yada yazamama veyahut hatalı yazma olabilir.
   3. İndirdiğiniz iso dosyasının DVD’de okuyamama problemi olabilir.

   Yapmanız gerkenler :
   1. Download işlemini tekrardan yapınız. (i.e ile indiriniz)
   2. DVD Yazarken en düşük hızla yazınız (3X-4X)
   3. Kaliteli bir DVD kullanınız.
   4. DVDRom sürücünüzün Frimware güncellemesini yapın yada farklı bir sürücü kullanınız.

   Yanıtla
 3. Hocam blogunun kısa bir zamanda müdavimi oldum. Asus EEE sahibi olduğum ve aynı merakklı kişiliğe sahip olduğum için olsa gerek.
  Benim sorum şu: Acaba windows7 hangi diske kurdunuz? Birde birkaç ekran görüntüsü koyabilirmisiniz? Saygılarımla

  Yanıtla
 4. @nevzat
  Tanıştığıma memnun oldum Nevzat Öncelikle bir Asus EEE PC ye sahipsen şanslı kişilerden biri sayılırsın. 🙂

  Eee PC üzerinde testlere devam ediyorum. Bu yüzden ayrıntılı olarak Windows 7 den bahsetmedim. Bu gece sistemi kaldırıp kaldıramadığını özellikleri sıkıntıları ve diğer testlerimden bahsedeceğim.

  Acaba windows7 hangi diske kurdunuz? Birde birkaç ekran görüntüsü koyabilirmisiniz?

  Tabiki ekran görüntülerimi koyacağım dün gece Win7 yi kurdum ve saat epeyli geçmişti 🙂 Bu geceden itibaren Win7 den bahsedeceğim. Disk olayında ise 4+16GB SSD var üzerinde 4GB a malesef ki Win7 kurulamıyor. En azından 16GB lık bir diske kurmak lazım zaten akşam kurduğumda hatırladığım kadarıyla 8GB felan civarında yer kaplıyor. 16GB SSD Flash diske kurmanızı öneririm. Tabi kurmadan önce bu gece yazacağım ve diğer yazacaklarıma bir göz atın…

  Yanıtla
 5. Erkan :

  Merhabalar,
  Windows 7 testlerinizde Zemana AntiLogger’i da test etmenizi rica ederiz.

  Tabiki 🙂 İlk yapacağım testlerden birisi Zemana Windows 7 olacaktır. İlgi ve alakanız için teşekkür ederim Erkan Bey.

  Yanıtla
 6. sizin yapmış olduğunuz testlerden sonra vermiş olduğunuz nota bakarak bende sistemime win7’yi kuracağım… elbette sizin yardımlarınızla.

  çalışmalarınızda başarılar… çaya da beklerim…:)

  Yanıtla
 7. Ben beta ilk çıktığında virtualbox ‘a kurmuştum. Driverleri v.s. tanıtmıştım ama bi türlü görsel efektleri açamamıştım. Siz görsel efektleri açabildinizmi peki?

  Yanıtla
  • Bu ekran kartınızdan kaynaklanıyor. Eğer ekran kartınız desteklemiyorsa malesef ki bazı görsel efeklerden mahrum kalabilmektesiniz. Tavsiyem Windows 7 destekli ekran kartı kullanmanızdır.

   Yanıtla
 8. Merhaba.
  Windows 7 Beta 32 bit versiyonu indirip dvd ye yazdırdım.Virtual PC diye bir program var. Onunla sanal bir harddisk oluşturup oraya kuruyorum. Ancak expanding files bölümüne gelince bayaa bi uzun süre bekliyorum ama hep % 0 da kalıyor, ilerlemiyor. ne yapmalıyım ?

  Yanıtla
 9. @Ahmet Berberoğlu
  Vmware Workstation 6. 5. 1 de Windows 7 kurmanı tavsiye ederim. Ayrıca donanım kaldırmıyor olabilir. Çünkü aynı donanım hem sanal sistem hemde gerçek sistem için çalışıyor.

  Donanımınız nedir ?
  Ayrıca başka bir DVD Sürücüsü ve DVD Disk ile kurmayı denediniz mi ?
  Bekledikten sonra bir hata verdi mi ?
  Ne kadar süre beklediniz ?

  Yanıtla
 10. selam arkadaşlar, ben asus m51sn modelini kullanıyorum netten bakabilirsiniz son derece ileri seviye bir konfigürasyona sahip, fakat driver dvd si vista ve sonrası için geçerli demesine rağmen pek çok özellik (life frame, camera kayıtları, foto vs… yada realtek high defination sound card vs vs…) desteklenmiyor, asus vip member olmama rağmen sitesinde hiç bir bilgi yok, yazdım iki gün içinde yanıt gelecek…. ekrandaki bazı menüler (wireless, bluetooth animasyonları falan) çok değişti, çok fazla özellik devre dışı kaldı, lütfen konuyla ilgili sağlam bilgi sahibi olan arkadaşlar bana ulaşırsa fikir paylaşabiliriz…. sevgiler saygılar….
  [email protected]

  Yanıtla
  • iso dosyasını başka bir DVD’ye yazıp tekrar denemeni tavsiye ederim. Büyük ihtimal DVD’yi okuyamıyor.

   Yanıtla
 11. elimde dvd sürücüsü yok malesef minibooktada bulunmuyor deamon tools ile kurmayı denedim ben iso dosyasını seçip install olarak denedim.Copy fileste o hatayı aldım.

  Yanıtla
 12. Bir hafta önce kurduğum Windows 7 RC Medion Akoya E1210 netbookta gayet iyi çalışıyor. Sanırım netbookumda WinXP’ ye dönmeyeceğim…

  Yanıtla
 13. ben de asus eeepc 900 kulanıyorum aero efektini açamadım video sürücüsünü güncelle diyo ama olmadı. intel siteinden hangi sürücüyü indiricez yarımcı olursanız sevinirim… teşekkürler…

  Yanıtla
 14. bendede asus 900 HA cihaz var. işletim sistemi XP home edition. ancak ms office yerine ms works programı ve uzantıları farklı. bu yüzden world ve excel dosyalama yapamıyorum. Bu cihaza MS office programı yüklenirmi ve olursa kasma yapabilirmi.
  Yardımlarınızı bekliyorum.

  Yanıtla
 15. Merhaba ben de windows 7 home var ve ben linux yükleyip denemek istiyorumyada ikisini birden kullanmak istiyorum nasıl yapabilirim ayrıca linux kullanırsam openoffice org kullanabilirmiyim biliglendirirseniz çok sevinirim

  Yanıtla

Yorum yapın