WordPress 2.9 RC1 Test

Önceki yazımda siz değerli okuyucularımla WordPress 2.9 RC1 versiyonunu paylaşmıştım. Yeni sürüm henüz beta aşamasında ve kullanıcılardan gelecek olan istekler, hatalar ve problemlerin dönüşleri ile birkaç gün içerisinde yayınlanacak.

Tam sürüm yayınlanmadan önce WordPress internet sayfasından 2.9 RC1 versiyonunu indirdim ve sistemi güncelledim.  Güncelleme sırasında Veritabanı yükseltmesi istemedi.  Sistem sorunsuz bir şekilde açıldı ve kullanmaya başladım.

Akismet – Clean Options – Google Analytics Export (Benim eklentim) – Google XML Sitemaps – Highslide4WP – Homepage Excerpts – WordPress Database Backup – WordPress Related Posts – WP-PageNavi – WP-Print Eklentileri sorunsuz olarak çalıştı.  Tüm eklentilerimi tek tek test ederek sistemle uyumlu olup olmadığını kontrol ettim.

Yönetim paneline extra bir özellik eklenmemiş ama Medya yönetiminde bir görseli düzenle dediğinizde Crop (kesme) yapabilmek sağa sola çevirme gibi özellikleri dikkatimi çekti. WordPress’e yüklediğimiz resimleri artık admin panelinden rahatlıkla Crop yapabilireceğiz.  Bu yeni özellik epeyli kullanışlı çokta işinize yarayacağını düşünüyorum.

Site üzerinde bariz bir hız farkı hissedilmiyor. Fakat yönetim paneli sanki biraz seri bir biçimde çalışıyor. Bekli Javascript kodlarında bir optimizeye gidilmiş olabilir.

Eğer sizde WordPress 2.9 RC1 sürümüne terfi etmek yada test etmek isterseniz WordPress.org üzerinden 2.9 RC1 sürümünü indirebilirsiniz.  Diğer eklenen ve düzeltilen özellikler için WordPress 2.9 RC1 düzeltme sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Sisteminizi 2.9 RC1 sürümüne terfi etmeden önce FTP yedeklerinizi, DB yedeğinizi alıp eklentilerinizi pasif hale getirmeyi unutmayınız.

Not : Eğer WordPress hostingi arıyorsanız İxirHost’a terfi edebilirsiniz. Kalitesi ve desteği ile ilginizi çekebilir.

“WordPress 2.9 RC1 Test” üzerine bir yorum

  1. paylaşım için teşekkürler..

    şu wordpress’in aşırı mysql sorgu olayını optimize etseler daha iyi olacak..

    Yanıtla

Yorum yapın