WordPress 4.9.2 Karşımıza Geldi!

WordPress 4.9.2 sürümü ile bazı güvenlik açıkları kapatılarak iyileştirmelere yer verildi. Güvenlik tarafında tespit edilen 22 açıklık kapatılırken yeni gelen özelleştirmelerde güncellemeler yapıldığını görüyoruz. Daha fazla bilgi için dağıtım notlarına bakabilirsiniz.

WordPress 4.9.2

WordPress’in yeni sürümü 4.9.2  bugün itibari ile (16 Ocak 2018 tarihinde) yayınlandı. Bu sürüm, 3.7’den bu yana tüm sürümler için bir güvenlik ve bakım paketi haline getirilerek tespit edilen açıklar kapatıldı. Bir güvenlik ve bakım güncellemesi olduğu için sitenizi hemen güncellemenizi öneririm.

WordPress 4.9.2 sürümü ile birlikte gelen bir kitaplık olan MediaElement’teki Flash yedek dosyalarında bir XSS güvenlik açığı keşfedilmişti. Flash dosyalarının çoğu kullanım durumu için artık gerekli olmadığı için WordPress’den kaldırılıyor ve bu sayede Flash ile ilgili açıklıklar kapatılıyor.

MediaElement üzerindeki bir açıklık için bir düzeltme içeren yeni bir sürüm yayımladı. Eklenti olarak eklenti mağazasından yükleyebilirsiniz.

  • Toplamda 22 kritik güvenlik yaması ile açıklar düzeltildi.
  • Firefox’ta yayınlarını optimize etmeyi engelleyen JavaScript hataları düzeltildi.
  • Önceki fonksiyonlardan get_category_link() ve category_description() restore edildi.
  • Temaları değiştirirken, eşlenecek yan çubuklar bulunmadığında bile, önceki widget atamalarını geri yüklemeye ile çalışabilir hale getirildi.

Hemen yönetim panelinize girerek “Gösterge Tablosu”“Güncellemeler” sekmesine gelin ve “Şimdi Güncelle”yi tıklayarak sisteminizi güncelleyin. Sisteminizde otomatik güncellemeler açıksa şimdiye kadar güncellemeyi almış olabilirsiniz.

Her zamanki gibi hatırlatmamızı yaparak bu güncelleme hakkındaki yazımı bitiriyorum. Sisteminizi güncellemeden önce FTP ve Database yedeğinizi almayı unutmayın!

Görsel Kaynağı: Deposit Photos

“WordPress 4.9.2 Karşımıza Geldi!” üzerine 7 yorum

  1. Tea Bey 🙂 Bu Bumerang’ın faydası var mı? Hürriyet bumeranga kayıt yaptırsam mı? Ne faydası olacak ki siteye?

    Yanıtla

Yorum yapın