WordPress Database Bakım -2

Arada bir blogunuza mutlaka bakım yapmalısınız. Sisteme kurduğunuz eklentiler,  sisteme girilen yazılar, yorumlar hatta RSS’ler bile bir süre sonra WordPress Databasesi üzerinde yük oluşturmaya başlayacaktır.  Bu yükler ağırlaştıkça yani arttıkça sisteminiz yavaşlayacak hatta en basit SQL sorgularında bile çok fazla ram ve işlemci kullanacaktır.

WordPress bakımı ile ilgili siz değerli okuyucularıma önceden WordPress Database Bakım yazımda bilgi vermiştim.  Şimdi anlatacağım şey WordPress üzerinde database optimizasyonu.  WordPress databasesi uzun süreli kullanımlar sonunda ek yüklere maruz kalacağını söylemiştim.  PhpMyAdmin üzerinde WordPress Databasemizi açtığımızda tabloların  “Ek Yük” olarak şişmeye başladığını görebilirsiniz.  PhpMyadmin üzerinden yapacağımız tablo onarma ile sistemimiz rahatlayacak ve hızlanacaktır.

PhpMyAdmin ‘i açıyoruz ve databaseyi seçiyoruz.  Karşımıza gelen database tablolarında “Ek Yük” stununa baktığımızda bazı tabloların ek yüke  maruz kaldığını görebilirsiniz. Genelde en çok kullanılan tablolar bu tip şişmelere ve sistem kasılmalarına sebep olabilir.

Ek yüke maruz kalmış tablolarımızı işaretliyoruz ve resimde de görebileceğiniz gibi aşağıdaki “Seçilenleri” menüsünden “Tabloyu Onar” seçiyoruz.  Databasemiz üzerinde onarma işlemi başlıyor.  Bu sürede hiçbirşey yapmadan bekliyoruz ve SQL işlemi bittiğinda tablolarımız üzerindeki ek yükler temizleniyor.

Ara sıra da olsa sisteminizi kontrol edip ek yüke maruz kalmış tabloları onarmak hem sisteminizi hızlandıracaktır hemde bulunduğunuz hostta ram ve cpu kullanımını rahatlatacaktır.

NOT: Bu işlem sırasında tablolarınız zarar görebilir, veri kaybı yaşayabilirsiniz. Lütfen bu işlemlere başlamadan önce database yedeğinizi alınız.

“WordPress Database Bakım -2” üzerine 11 yorum

 1. Anlatım için teşekkürler lazım olacak bu bana. Bir de şu resme tıkladığımızda, resim büyüyor bunu nasıl yapıyorsun onuda anlatırmısınız?

  Yanıtla
 2. Resimde görülen wp_terms, wp_term_relationships ve wp_term_taxonomy tabloları ne iş yapar biliyor musunuz ?

  Birde wp_comments tablosundaki çöp kutusu simgesine bastığımızda yorum yazarken verilen isim, e-posta, web bilgileri mi siliniyor ?

  Yanıtla
 3. @f.erdem
  Wordpress.org’den hangi tablonun ne işe yaradığını öğrenebilirsiniz. Hepsinin farklı görevleri var. Ayrıca wp_comments yorumların bulunduğu tablo.

  Yanıtla
 4. çok teşekkürler hocam. Bloğunuzu uzun zamandır takip ediyorum çok faydalı bilgiler öğrendim sayenizde teşekkürler

  Yanıtla
 5. Açıkcası dalgınlıkla DB yedeğini almadan onarım yaptım fakat birşey olmadı Allahtan. Ya da en azından şimdilik ben farketmiyorum:) Anlatım çok güzel bu arada. Teşekkür ederim. Blogunuzdan sıklıkla faydalanıyorum.

  Yanıtla

Yorum yapın