Yakın Gelecekte Google; Google Ebem Kim?

Arasıra “Yakın Gelecekte Google” yazılarımla sizlere ufak espiriler yaptığımı bilirsiniz.  Google mühendisleri o kadar iyi çalışıyor ki bazen komplo teorileri bile kurmamız normal karşılanmaya başladı. Önceki yazılarımdan birinde “Yakın Gelecekte Gmail” başlığı ile yine siz değerli okuyucularıma ufak bir espiri yapmıştım.

Bu gece sizlere farklı birkaç Google özelliğinden bahsetmek ve  küçük bir espiri ile konuyu kapatmak istiyorum.  Bilenleriniz muhakkak ki vardır.  Google’ı açıp…

“5 dolar kaç lira”
“euro kaç ytl”
“film İstanbul”
“hava İstanbul”
“1 inç kaç cm”
“5+2*2=”
“Manchester United”

gibi aramalar yaptığınızda Google bize yararlı sonuçlar getirebilmekte.  İlk örneğimiz “5 dolar kaç lira” gibi Google üzerinde aradığınız zaman döviz kuru üzerinden hesap yapıp bize sonucu verdiğini görebilirsiniz.  Yani bir yandan merkez bankası kuru açıp diğer yandan hesap makinesi ile uğraşacağınıza Google’a çevireceğiniz kur ve tutarı yazmanız yeterli.

Benzer işlevlerden bir diğeride “film istanbul” aramasıdır.  Yazdığınız il içerisindeki veya konumunuzu Google’ a kayıt edip konumunuza yakın sinemaları rahatlıkla size söyleyebiliyor.

Bunlardan en çok kullandığım arama ise toplama çarpma özelliği “2456*345” yazdığın zaman sonucu rahatlıkla hesaplayıp verebilmekte.

Yakın gelecekte Google’ı açıp  “Ebem kim?” diye sorduğunuzda …

“Sen İstanbul’da  Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde doğdun.  1978 yılında Hastanede ebelik yapan ……. kişi senin ebendir..!”

diye bir cevap verirse hiç şaşırmayacağım 🙂

“Yakın Gelecekte Google; Google Ebem Kim?” üzerine 2 yorum

  1. o değilde bu dizilerde ki gibi işler karışık olursa amma muhabbe tolur hı:) sne bilmem kimin çocuğuydun da onlar seni kime verdi de onlar sonra pişman oldular da şöle oldu böle oldu, aha bunlar da senn kardeşin derse gör muhabbeti sen :DD

    Yanıtla

Yorum yapın