Yandex Nedir?

Yandex’in ülkemiz piyasasına girdiğinden siz değerli okuyucularıma bahsetmiştim. Şimdi ise Yandex hakkında bilgi vermek isterim. Yandex 2000 yılında kurulan, comScore verilerine göre Rusya’da web tabanlı arama sektöründe sahip olduğu yüzde 64’lük payla Avrupa’nın en büyük internet şirketidir.

2010’da yaklaşık 440 milyon dolar gelir beyan eden Yandex, 2011 yılında NASDAQ’ta işlem görmeye başlamış olup Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Beyaz Rusya, Kazakistan ve Ukrayna’da faaliyet göstermektedir. Ülkemizde de bugün yapılan bir lansmanla piyasaya girişi kutlanıldı.

Aynı zamanda bir internet portalı olan Yandex, ülkeye ve konuşulan dile göre yerelleştirilmiş web tabanlı arama hizmetlerinin yanı sıra popüler haber sitelerinden toplanan güncel bilgiler sunmakta, görsel ve video arama gibi spesifik arama seçenekleri sağlamaktadır. 4 farklı ülkedeki 11 ofisinde 3000’den fazla çalışanı bulunan Yandex’in amacı kullanıcılara kendi dilinde internette aradıkları tüm sorulara antivirüs teknolojileri ve isteğe bağlı içerik filtreleri yoluyla güvenli cevaplar bulmaktır. Gelirinin yüzde 95’ini Rusya’dan sağlayan Yandex’in ABD, Palo Alto, California’da web tabanlı arama teknolojileri geliştirmekte uzmanlaşan Yandex Labs adlı bir yazılım inovasyon laboratuarı da bulunmaktadır. Ana gelir kaynağı içeriğe bağlı reklamcılık olan Yandex’in Türkiye ofisindeki 50’den fazla uzman çalışanı Türkiye’ye özel ürünler geliştirmektedir.

Yandex Hizmetleri için buyrun

Yorum yapın