Yandex Shell İle Android’e Can Katın!

Bugün Yandex’in Shell isimli uygulaması ile tanıştım. Bir Android kullanıcısı olarak bu tarz uygulamaları her zaman denemeye çalışırım. Yandex Shell uygulaması ise Android üzerinde çalışan akıllı telefon veya tablet sahipleri için üretilmiş bir arayüz. Standart Android arayüzlerinden sıkıldıysanız, bir de Yandex.Shell’i denemenizi tavsiye ederim.

Yandex Shell, Android içerisinde özel bir arayüz sunmakta. 3 boyutlu bir arayüz sağlayan Yandex Shell, beraberinde birkaç Yandex servisini de eklemiş durumda.

SPB yazılımları kullanan ve deneyimleyen Android kullanıcılarına hiç yabancı gelmeyecektir. Aslında Yandex Shell, SPB Software tarafından geliştirilmiş bir arayüz.  Yandex ise gördüğüm kadarı ile SBP’nin bu arayüzünü alarak kullanıcılarına ücretsiz olarak sunuyor. Yandex Shell’i yüklediğinizde Android cihazınız bir nevi evrim geçiriyor. Eğer ki cihazınız iyi bir işlemciye ve ram kapasitesine sahipse bu keyiften mahrum olmamalısınız. Fakat düşük bir işlemci ve ram’e sahip bir cihazınız varsa pek de tavsiye edemeyeceğim. Hele ki 3D özelliklerini aktif ettiğinizde cihazınız biraz kasılıp kalabilir.

SBP’ye ek olarak Yandex Shell içerisinde Yandex Haberler, Yandex Arama, Yandex Hava durumu gibi birkaç Yandex hizmeti ekleme yapılmış. Yandex Shell üzerinde birden fazla arayüz mevcut. Hatta cihazınıza istediğiniz kadar desktop (ana ekranlar) ekleyebiliyorsunuz. Bu ekranlar üzerinde ise hali hazırda hava durumu, haberler ve multimedia widgetleri eklenilmiş. Bütünleşik Widget’lar yanı sıra özel olarak da kendini ekranlarınızı oluşturabiliyoruz.

      

Dikkatimi çeken bir diğer özelliği ise Yandex Shell üzerinde istediğiniz ekranı ana ekran (varsayılan ekran) olarak ayarlayabilmeniz. Bu sayede Home tuşuna bastığınız zaman karşınıza gelecek ekranı seçebilme imkanına sahipsiniz. Ekranlar arasındaki geçiş ise güzel bir efekle süslenilmiş. Farklı animasyonlar ve efektlerle süslenen ekranlar ilginizi çekecek kadar iyi tasarlanmış. 3D şeklinde görüntülenebilen ekran geçişleri, basit birkaç dokunuşla özelleştirilebiliyor.

Eski ara yüzünüze dönmek için ise Home tuşuna 2 kez ard arda basmak yeterli. Bunu yaptığınızda 2 seçenek sunarak istediğiniz arayüze geçiş yapmanız sağlanabiliyor. Gelişmiş Widget desteği yanı sıra standart Android Widget’larınızı da bu ekranlarda kullanabiliyoruz.  Eğer cihazınıza sıkı bir arayüz arıyorsanız bir de Yandex Shell’e göz atın…

      

Yandex.Shell, bu sayede Android cihazlarınıza ayrı bir hava katacak gibi.  Denemek için Google Play (Google Market) üzerinde Yandex.Shell yazarak uygulamayı yükleyebilirsiniz.

“Yandex Shell İle Android’e Can Katın!” üzerine 3 yorum

 1. yükledim ama uygulamalarımın içinde gözükmüyor.
  google play den baktığımda yüklemenin tamamlanmış olduğunu gösteriyor
  tabletim için uyumlu da gözüküyordu ama olmadı…

  Yanıtla
 2. Bunu ilk kez bir arkadaşımda görmüştüm çok beğenmiştim. Çok aradım bunu, bulduğuma da çok sevindim. Teşekkürler Hamza abi.

  Geçen gün size tema sormuştum hatırlarsanız, o gün ben bunu arıyordum işte 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın