Yandex Webvisor Nedir? Nasıl Kullanılır?

Önceki yazımda Yandex’in Metrika hizmetinden bahsetmiştim. Şimdi ise Yandex Metrika hizmeti içerisinde yer alan Webvisor özelliğini dile getirmek istiyorum.

Webvisor teknolojisi, Yandex Metrika ile internet sayfanıza gelen ziyaretçilerin davranışlarını inceleyerek analiz etme imkanı sunmaktadır. Sitenize gelen ziyaretçilerin davranışlarını bir video penceresi ile gösterebilmekte. Bu pencere içerisinde ziyaretçinin ilk geldiği andan siteden çıkıncaya kadar olan süre içerisindeki fare hareketleri ve tıklamaları takip etmektedir. Webvisor özelliği Yandex Metrika’dan aktif edildiği zaman sayaç kodunuzda ufak bir güncelleme yapmaktadır.

Sayaç kodunuzdaki bu güncellemeyi internet sayfanıza eklerseniz. Ziyaretçilerin hareket ve davranışlarını görebilme imkanına kavuşmaktasınız.

Ziyaretçilerin fare imlecini nasıl hareket ettirdiği, hangi bağlantılara tıkladığı, klavyeden bastığı up, down tuşları, seçtiği metinler gibi hareketleri aynen gösterebiliyor. Ziyaretçilerimizin bu davranışlarını izleyerek ayrıntılı bir analiz çıkarabiliriz.  (Bir sonraki yazımda bu konuya değinmeye çalışacağım)

Webvisor özelliğini etkinleştirmek için;

  • Yandex Metrika sistemine giriş yapın ve sayaç listesi içerisinden “Sayaç Düzenleme” kısmına gelin.
  • Sayaç kodu sekmesi üzerinde “Webvisor” seçeneğini işaretleyip “Kaydet” butonuna basın.
  • Sayaç kodunuzda ufak bir revize olacaktır. Yeni kodu internet sayfanızdaki eski kod ile değiştirin.

Kısa bir süre sonra Yandex Metrika içerisinde “Davranış” menüsü altında “Webvisor” bölümünden ayrıntılı olarak ziyaretçi davranışlarınızı inceleyebilirsiniz.

Not: Webvisor bir günde en fazla 1000 ziyaretçi kayıt etmektedir. Ayrıca kayıtlar en fazla 14 gün saklanmaktadır.

Üstteki nota bakarsanız Webvisor’ün 1000’den fazla ziyaretçi geldiğinde kayıt etmediğini göreceksiniz. Aslında yüksek hit alan siteler için bir dezavantaj olarak görülebilir. Mesela günde 3-4k ziyaretçi aldığım için Webvisor ile ziyaretçilerimin 1000 tanesinin davranışlarını görebilmekteyim. Yine de 1000 kişinin istatistiği ziyaretçi davranışları konusunda bizlere büyük fikirler verecektir.

Webvisor’ün verileri 14 gün saklaması da bu statları incelemek için yeterli süreyi verebilmekte.  Her ne kadar ücretsiz bir hizmet olsa da  Webvisor’ün 1000’den fazla ziyaretçi kaydı için imkan vermesi gerektiğini (belki pro hesap…) düşünüyorum. Çünkü bazı  anormal durumlarda (bir anda hitlerin tavan yapması gibi  9-10k…) bir günlük trafiğin nelerden kaynaklandığını incelemek zorunda kalabiliyorum.

Gördüğüm kadarı ile Webvisor sayesinde site ziyaretçilerinizin sitede daha fazla kalabilmesi, daha fazla sayfa görüntülenmesi gibi birçok konuda bizlere yardımı dokunacaktır. Bunun yanı sıra kısa süreli ziyaretler (20sn ve altı) incelenerek sitenize gelen ziyaretçilerin neden kaçıp gittiğini görerek öğrenebiliriz.

Bazı durumlarda sadece rakamsal veri ve trafik verileri maalesef ki site ziyaretçilerinin davranışları hakkında tam bir bilgi veremiyor. Bunlar tasarımınız, görsel hitabınız, yazıdaki hitabetiniz, yazı renkleriniz, sitede kullandığınız eklentiler, javascriptler ve diğer birçok şeyden kaynaklanabilir. Webvisor sayesinde görsel olarak ziyaretçilerin neler yaptığı ve hangi durumlarda siteyi kapattığına birebir şahit olarak site üzerinde düzenlemeler ve iyileştirmeler yapabiliriz.

Hem daha kolay bir ziyaretçi analizi, hem de daha verimli bir site trafiğine sahip olmak Webvisor sayesinde çok daha kolay…

Bir sonraki yazımda ise bu konulara değinmeye çalışacağım…

Yorum yapın