Yandex WebVisor Etkin Kullanımı ve İpuçları -1

Önceki yazımda sizlere Yandex Metrika’nın Webvisor analiz özelliğinden bahsetmiştim. Sitenizi analiz ederken, ziyaretçi davranışlarını izlerken daha etkin bir şekilde kullanarak sitenize daha verimli ziyaretçi trafiği sağlayabilirsiniz.

Sitenizi nasıl analiz edebilirsiniz?

Yandex Metrika’nın Webvizor sistemi ziyaretçilerinizden topladığı verilerin bir kısmına basitçe göz atmanın yanı sıra, ziyaretçilerinizin site içerisindeki davranışları, ne tür güçlüklerle karşılaştıkları, neler yaptıkları, en çok hangi bölümleri tıkladıkları, sitenizden neden çıktıkları gibi birçok  işlem hakkında çok fazla bilgi edinilmesini sağlar.  Elbette ki 100binlerce ziyaret alan bir sayfada 100binlerce ekran görüntüsü toplamaz.

Günlük 1000 kadar topladığı veri sayesinde ziyaretçilerinize filtreler uygulayarak davranışlarını analiz edebilirsiniz. Bunun için de Yandex Metrika’nın Webvizor özelliği bize faydalı birkaç işlev sunabilmekte.

 • Ziyaretçiler için ayrıntılı bilgi sunabiliyor.
 • Filtre sistemi sayesinde belirli parametrelerle ziyaretçileri gruplandırabiliyoruz.
 • Hedef ayarlama sistemi ile dönüşümü olan ziyaretçileri diğer ziyaretçilerden ayırabiliyoruz.

Ziyaretçiler için trafik kaynağı, sitede kalma süresi, reklam kampanyası, arama sorgusu, önceki ziyaretinden bu yana geçen süre, bir parametre girerek ziyaretleri gruplandırmak, hedefler belirlemek analizimiz için ek yardımcı araçlar olarak sıralanabilir.

Öncelikli olarak yapmamız gereken ziyaretçinin davranışlarına dikkat etmektir. Arama motorlarından gelen ziyaretçiler için bizlere “hangi kelime ile sitenize ulaştığı” Webvisor üzerinde belirtilmektedir. Bu sayede ilgili / ilgisiz aramalarda bile ziyaretçinin karşısına çıkan sayfanın ziyaretçiyi ne kadar tatmin ettiğini görebilirsiniz.

Mesela sitenize “Yandex Nedir” kelimeleri ile bir ziyaretçinin Google üzerinden ulaştığını düşünelim. Ulaştığı sayfa ise http://www.teakolik.com/yandex-nedir/ şeklinde olduğunu varsayalım. Ziyaretçi sayfaya geldiğinde eğer ki çok kısa bir süre içerisinde ayrılıyorsa, içeriğiniz yetersiz, ya da tatmin edici olmayabilir. Ziyaretçinin fare hareketlerini göz önünde bulundurarak, yazı içerisinde ne kadar okuduğu, ilk açıldıktan sonra yazının ön planda olup olmadığını, yazınızı paylaşıp / paylaşmadığını görebilirsiniz.

Her şey iyi güzel diyelim. Ziyaretçiler geldiler 2-3 satırlık yazıyı okudular ve gittiler ve gidiş süreleri kısa bir yazı olduğu için 1 dakika bile değil. Bu kadar mı? Hayır, aslında yazı içerisinde kaynaklar belirterek, benzer konularınıza bağlantılar ekleyerek ziyaretçilerinizin daha fazla sayfa gezmesi sağlanılabilir.  Eğer ziyaretçileriniz bağlantılarınızı tıklamıyor ve sadece birkaç satır okuduktan sonra sitenizden kaçıyorsa, içeriği değiştirmek gibi farklı adımlar da atabilirsiniz. Bu tarz örneklerin sayıları ziyaretçi davranışları ölçülerek artırılabilir.

Mesele ziyaretçinizin hareketlerine bakarak analiz etmek ve davranışlarını daha net olarak kavrayabilmektir. Bunu da ekran görüntüsü üzerinde fare hareketlerine bakarak rahatlıkla kavrayabilirsiniz.

Bir diğer örnek olarak e-ticaret sitesi üzerinden satış yaptığınızı varsayalım. Ziyaretçileriniz Google gibi arama motorlarından çok fazla geliyor ve ürünü satın almadan gidiyorlar… Yandex’in Webvisor özelliği işte tam bu noktada yapacağınız analizler için sizlere etkin sayfalar sağlayabilir.

Ziyaretçilerin büyük bir kısmının ürünün teknik özelliklerinin yetersiz olmasından dolayı gittiğini, ürün görsellerine bakar bakmaz siteden çıktığını, ürünün fiyat kısmını görüp ayrıldığını gibi birçok davranışa Webvizor üzerindeki pencereden görebilir. Bir sonraki ziyaretler için sayfanızı / ürününüzü ya da teknik dökümanlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Ziyaretçi Analizinde,

İlk olarak sitenizin en önemli sayfalarındaki ziyaretçi davranışlarına dikkat etmek gerekir. Bu sayfalar en çok ziyaret alan sayfalarınız, satış sayfalarınız ya da üyelik formlarınız olabilir.

 • Üye kayıt sayfalarınız;
  Bu sayfalarda genelde kayıt formlarının doldurulması ile alakalı etkileşimer, doğru yerleşimler, yanlış data girilmesi, yanlış yönlendirmeler gibi birçok noktada bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Arama formu sayfalarınız;
  Arama sonuçlarının yetersizliği, doğru yönlendirmeler, yanlış yönlendirmeler, parametreler, ürün ya da seçenekli arama sonuçlarının getirdiği sonuçlar gibi..
 • Ürün katalog sayfalarınız;
  Bu sayfalarda yeterli bilgiye ulaşılıp, ulaşılamadığı, ürün hakkındaki yorumların etkisini gibi bilgilerin yeterliliğini ölçebilirsiniz.
 • Ürün hakkında bilgi;
  Genelde gördüğüm kadarı ile birçok kişi ürün teknik özellikleri gibi noktalarda yetersiz kalan açıklamalardan dolayı siteyi terk edebiliyor. Hele ki bazı önemli ürün özelliklerine yer verilmemesi bu tarz durumları ortaya çıkarabilir. Ziyaretçilerin hareketlerinden bu sonuçları rahatlıkla çıkarabilirsiniz.
 • Alışveriş sepeti sayfası;
  En önemli sayfalarınızdan bir tanesidir. Ürün sepete girdikten, ödeme yapılana dek ziyaretçilerin hareketleri izlenerek nerelerde takıldıkları, alışverişlerin neden tamamlanmadığı gibi birçok etkiyi görerek öğrenebilir, daha verimli sayfalar oluşturabilirsiniz.

Kısacası istatistiklerinizi sadece rakamsal veriler üzerine bağlamak yerine, ziyaretçilerinizin davranışlarını görerek, aşama aşama hareketlerini izleyerek kaliteyi artırmak, Yandex Metrika ile Webvizor özelliği sayesinde mümkün…

 • Ziyaretçi hangi satış adımında kaybedilmiş?
 • Ziyaretçi hangi sayfada kaybedilmiş?
 • Ziyaretçi hangi ürünün hangi tabında çıkmış?
 • Ziyaretçi hangi formu doldurmamış?
 • Ziyaretçiya ağır gelen, fikrini değiştiren etkenler nelerdir?
 • Ziyaretçi arama sonuçlarında, etiketlerinizde, kategorilendirmenizde neler yapmış?

ve daha birçok sorunun cevabı görsel olarak alınabilir. Bir sonraki yazımda Webvisor’ü anlatmaya devam edeceğim…

“Yandex WebVisor Etkin Kullanımı ve İpuçları -1” üzerine 2 yorum

 1. Yandex Metrica yazından sonra baya kurcaladım yandex ‘in webmaster araçlarını. WebVisor ile ilgili önemli noktaları öğrenmiş oldum. Ancak bugün bir sorun var galiba rusçaya geçiyor webmaster sayfasında siteme tıklayınca.

  Yanıtla
 2. metrica.yandex.ru adresinden sol menüden oturum aç. metrika.yandex.com’a git arada bende de yapıyor. Ru siteden oturum açınca düzeliyor.

  Yanıtla

Yorum yapın