Yandex Metrika Nedir?

Yandex Metrika internet sayfalarının ziyaret edilme oranını değerlendirmek, ziyaretçilerin davranışlarını ölçmek gibi birçok konuda raporlama hizmeti vermektedir. Aslında Google’ın Analytics hizmetini kullanıyorsanız yabancılık çekmeyeceksiniz. Yandex’in Metrika hizmetinin de hemen hemen benzer olduğunu söyleyebilirim.

Yandex Metrika, internetteki Google Analytics gibi sayaçların genel mantığı ile aynı şekilde çalışır. Sitenizin <body> </body> etiketleri arasına ekleyeceğiniz size özel bir kod sayesinde ziyaretçilerinizin sitenizde hangi sayfayı ziyaret ettiği, kaç dakika kaldığı, işletim sistemi … gibi dataları toplayarak raporlar çıkartabilmektedir.

Yandex Metrika sayesinde internet sayfanıza gelen ziyaretçilerin davranışlarına göre, hangi kelimelerden geldiği, hangi konuları okuduğu şeklindeki raporlamalar alarak web sayfanıza yön verebilirsiniz.

Yandex Metrika’yı kullanmak için http://metrica.yandex.com.tr adresinden üye olmanız gerekiyor. Üye olduktan sonra Sayaçlar bölümünden  kendinize özel kodunuzu alıp internet sayfanıza ekleyebilirsiniz. Üstelik ücretsiz bir hizmettir.

Sitenizle ilgili veriler, sayaç kodunu internet sayfanıza ekledikten kısa bir süre sonra toplanmaya başlar. Burada dikkat etmeniz gereken tüm sayfalarınızda Yandex Metrika’nın size özel olarak verdiği kodu <body></body> etiketleri arasında yerleştirmeniz gerektiğidir.

Metrika topladığı verileri işleyerek size özel raporlar çıkartabilmektedir.  Metrika.Yandex adresinden bu raporlara ulaşarak sitenizin trafiği hakkında, ziyaretçilerinizin davranışları hakkında bilgi alamaya başlayabilirsiniz.

Elbetteki ziyaretçilerin kullandığı bazı özel bloke yazılımları ile datalarının alınması engellenebilir. Aynı durum diğer hizmet veren tüm analiz ve sayaçlar için de geçerlidir.

Yandex Metrika site trafiğiniz, kaynaklar, ziyaretçi ölçümü, içerikleriniz, ziyaretçi davranışları, teknolojiler ve özel raporlar gibi hizmetler vermektedir.

Metrika’nın arayüzü kolay bir kullanıma sahip. Üst menü içerisinden tüm raporlarımıza ulaşabiliyoruz. Metrika’yı farklı kodlar alarak birden fazla internet sayfasında da kullanabilme imkanımız var. Metrika’nın en çok dikkatimi çeken kısmı ise Webvisor, Form Analizleri, Bağlantı Haritası ve Tıklama haritası gibi ek özellikleri oldu. (Sonraki yazılarımda özellikle de Webvisor hakkında geniş bilgi vermeye çalışacağım.) Hedef belirleme, filtreler ve erişim izni verme gibi ek özellikleri de mevcut. Bir de Yandex’in keyfini sürelim…

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…  – Yandex Webvisor nedir?

Yorum yapın