Yeni Bir Türk Web Girişimi Honk.la

Yaklaşık 3 aylık bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkan honk.la, insanların birbirleri hakkında düşüncelerinin paylaşıldığı veya mesaj gönderilen kişiye olumlu-olumsuz yönlerinin haberdar edilebildiği bir site. Honk ingilizcede korna çalmak anlamında kullanılıyor. Çevrenizdeki insanları davranışları konusunda uyarmak adına mesaj gönderimini site kurucuları honk.lamak şeklinde türetmişler. Böylelikle korna çalıp uyarmak olarak da düşünülebilir.

Tabi ki gönderebileceğiniz mesajlar arkadaşlarınızın sadece beğenmediğiniz yönleriyle sınırlı değil. Arkadaşlarınızın iyi ve güzel taraflarını onlarla paylaşabilir, arkadaşlarınıza hoş sürprizler yapabilir ve hatta bir türlü açılamadığınız o özel kişiye nihayet duygularınızı itiraf edebilirsiniz.

Endüstri Mühendisi 2 arkadaş Sinan Yüce ve Serdar Kemal tarafından hayata geçirilen honk.la projesi, neredeyse her işimizi internet üzerinden yaparken bu listeye yeni bir soluk getiriyor.

2011 yılbaşında yayına başlayan site, kimliğinizi gizli tutarak, arkadaşlarınız hakkında olumlu veya olumsuz düşüncelerinizi onlarla paylaşmanıza olanak sağlıyor. Tabi ki bunu yapabilmeniz için muhatabınızın mail adresini bilmeniz gerekiyor. Servis tarafından otomatik olarak gönderilen mailler ile mesaj alıcıya gönderilmiş oluyor.

Projenin bir diğer eğlenceli tarafı da daha önce kullanıcılar tarafından gönderilen mesajların ana sayfadan yayınlanıyor olması. Ana sayfada yer alan ilginç mesajları okumak bile şimdiden bir çok kişiyi honk.lanın müptelası yapabilir. Ayrıca Facebook, Twitter veya Friendfeed gibi sosyal paylaşım siteleri üzerinden bu mesajları paylaşmak da mümkün.

Teknoloji
Google’ın bulut bilişim (cloud computing) hizmeti üzerine kurulu honk.la; bu sayede aynı anda on binlerce kullanıcıya hizmet verebilecek bir altyapıya sahip. Ana sayfada yayınlanan mesajlar gerçek zamanlı olarak o anda web sitesini ziyaret eden tüm kullanıcılara gönderilebiliyor.

Siz de olumlu veya olumsuz, söylemek isteyip de bir türlü söyleyemediğiniz düşüncelerinizi honk.lamaya başlayabilirsiniz.

Web; http://www.honk.la/

“Yeni Bir Türk Web Girişimi Honk.la” üzerine 5 yorum

 1. 11-)Honk.la, bilgileri ve iletileri istatistiki bilgilere dönüştürmek, reklam ve pazarlama alanında kullanmak, site kullanıcılarının ve alıcıların genel eğilimlerini belirlemek, içeriğini ve servislerini zenginleştirmek için kullanabilme hakkına sahiptir.

  bu madde, “sizin oraya yazdığınız mail adreslerinizi istediğimiz gibi kullanırız, başkalarına satabiliriz. bu yüzden size onlarca spam mail gelmesine neden olabiliriz” anlamına gelir mi?

  Yanıtla
 2. Ahmet,
  Konu daha önce de gündeme gelmişti. Bu konuyla ilgili şurada detaylı bilgi verdik: http://friendfeed.com/edizdar/48a09dd7

  Orada yazılanları kısaca özetlemek gerekirse; bu maddeden bilgilerin üçüncü parti sitelerle paylaşılması ya da e-posta adreslerinin spam yapmak için kullanılmasının yolu açılmıyor. Reklam ve pazarlama alanında kullanmak, genel eğilimleri belirlemek, içerik ve servisleri zenginleştirmek için kullanabilme hakkına sahip olduğumuz belirtiliyor (ki bütün kullanım şartlarında olan rutin maddelerden biridir). Kaldı ki spam konusunda en büyük bağlayıcı yasalardır ve siteyi açmadan önce uzun bir süre mevcut kanunları ve yeni çıkacak kanunu avukatımızla inceledik. Kaldı ki mail adreslerini spam olarak kullanmak kendi girişimimizi bile bile yaralamak demektir. Yeni bir girişim olarak bunu yapmamız düşünülemez.

  Yanıtla

Yorum yapın