Android Kullanıcıları Sahte Uygulamalara Dikkat

Angry Birds Space ve Instagram’ın sahte sürümleri keşfedildi. Akıllı telefonlar arasında en fazla kullanılan işletim sistemi Android için geliştirilen Angry Birds Space ve Instagram gibi uygulamaların sahte sürümleri, kullanıcıların hem kişisel bilgisayarlarına hem de taşınabilir cihazlarına sızıyor.

Instagram’ın sahte sürümü keşfedildi!

Facebook, yaklaşık bir hafta önce Android sürümü çıkan popüler fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’ı satın aldığını duyurdu. Satın almanın yaklaşık 1 milyar dolara gerçekleştiği bilgisi verildi. Siber suçlular da hiç vakit kaybetmeden Instagram’ın popülerliğinden yararlanmaya başladı. Trend Micro uzmanları, Instagram’ın sahte sürümünü barındıran dolandırıcı bir site bulduklarını açıkladı.

Trend Micro Analisti Karla Agregado’nun açıklamalarına göre, bulunan sayfa kendini Instagram’ın resmi sitesi gibi tanıtırken, verilen sahte bağlantılarla kullanıcıların zararlı yazılım indirmesi isteniyor.

Angry Birds Space’in de sahte sürümü bulundu!

Bir diğer Trend Micro Analisti Jonathan Beltran da Angry Birds Space’in sahte sürümünü bulduğunu açıkladı. Sahte Instagram uygulamasına benzer şekilde hazırlanan popüler oyun, dolandırıcı bir Rus sitesinde barındırılıyor. Hem Instagram hem de Angry Birds Space üzerinde yapılan analizlerde, iki zararlı yazılımın da kullanıcılardan, uygulamanın aktif hale gelmesi için izin istediği görüldü. Aslında bu sırada zararlı yazılımın daha önceden belirlenmiş numaralara mesajlar attığı ortaya çıktı. Aynı zamanda dolandırıcı uygulamanın yine önceden belirlenmiş sitelere bağlanarak, cihazlara başka dosyalar indirdiği belirlendi.

Yapmanız gerekenler…

Uygulama yetkilerini inceleyin. Eğer bir bu tarz bir uygulama SMS atma yetkisi istiyorsa sakın izin vermeyin. Arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmayan “Google, Facebook, Twitter” gibi uygulamaları dikkate almayın. Root yetkisi isteyen uygulamalara dikkat edin. En önemlisi de bir Antivirüs yazılımı sisteminize kurun ve uygulamayı bu antivirüs yazılımına test ettirin.

“Android Kullanıcıları Sahte Uygulamalara Dikkat” üzerine bir yorum

  1. Gerçekten güzel bir konuya değinmişsiniz. Android işletim sistemli cihaz kullanmakta olan kullanıcıların güvenlik yazılımlarına artık daha fazla önem vermeleri gerekecek.

    Yanıtla

Yorum yapın