Bir bakışta LG IPS235V IPS Monitör

LG, IPS5 serisi yeni LCD monitörleri geçenlerde tanıtmıştı. Adından da anlaşılabileceği gibi IPS teknolojisi kullanılarak üretilmekte. Bu monitörlerin 21,5 ve 23 inç olarak iki farklı seçeneği mevcut. Şu sıralar piyasaya sürülecek olan IPS serisinden IPS235V modelini sizlere tanıtmak istiyorum.

LG IPS235V monitörü 1920×1080 çözünürlüğe sahip. IPS serisi modeller bu şekilde üretilmiş. Yine aynı şekilde 250 cd/m2 parlaklık değerine sahip.  Monitörümüzün sağ alt kısmında menü tuşları bulunuyor. Bu tuşlar sayesinde monitörün ek özelliklerine ulaşabilmektesiniz. Cihaz üzerinde Güç, Vga, HDMI, Ses (kulaklık çıkışı) ve DVI girişleri mevcut.  LG IPS235V 5.000.000:1 yüksek kontrast oranı ile kalitesini göstermekte.

Geleneksel monitörler, orijinal içeriğe kıyasla üretimlerine göre standart bir renk tonu göstermeye eğilimlidir. LG IPS235V ise orijinal içerikte var olan renk tonunun aynısını gösterebiliyor. TN monitörlerde, grilik seviyesine göre renk ısısında bulunan büyük farklılıkların sonucu olarak renk tonlarında kayma meydana gelebilmekte.  Aslında IPS teknolojisi, farklılık gösteren grilik seviyeleri arasındaki çeşitliliğin 100-200K’dan fazla olmadığı anlamına gelir ve bu özellik de görüntü tonlamasında tutarlılığı sağlar, orijinal içerik de doğru biçimde yansıtılır.

TN monitörlerde görüntüleme sırasında ekranın mavilaşmesi ya da kırmızılaşması mümkündür. Bunun sebebi ise renk ısısının orjjinal görüntüye göre daha yüksek olması veya düşük olarak üretilmesi dir.  LG IPS235V’de ise IPS panel kullanılmıştır. En yakın ve en kaliteli gerçek renkler görüntülenmekte.  Super Led özelliğine sahip olan LG monitörleriden önceki LG E81 incelememde değinmiştim. LG IPS235V modelinde ise biraz daha kalın olarak üretilmiş.

      

Genelde birçok monitör farklı bakış açılarında renk tonlarının değişik görünmesini sağlar. Bu negatif bir durumdur.  Geleneksel monitörlerde izlenen açı görüntüyü etkilemektedir.  LG IPS235V modelinde ise 178 derecelik bir görüş açısına sahipsiniz. Kısacası çok iyi bir görüş açısı demektir ve her yönden rahatlıkla aynı kalitede izleme olanağına sahip olduğumuzu göstermekte.

LG IPS235V üzerinde renkler izleme açısından bağımsız olarak doğru gösterilebilmekte. Normal LCD monitörleri göz önüne aldığımız zaman ciddi olarak görüş açısında değişen renk tonlarının ve renk bozukluklarının IPS5V serisinde üstesinden gelindiğini görmekteyiz.
LG IPS235V üzerine aynı zamanda Dual Monitör özelliği tek bir tuş ile aktif edilebilmekte. Menü üzerindeki dual tuşunu kullandığınızda dual monitör özelliği aktif olabiliyor.

      

Çift monitör kullanmanın en sıkıntılı yanı ise görev çubuğunun ikinci monitörde aktif olmamasıdır. LG IPS235V içerisinden çıkan yazılımları kurduğunuz zaman görev çubuğunu ikinci monitöre yani LG IPS235V üzerine de alabildiğinizi söylemek isterim.  Aynı zamanda Dual Web özelliğine de sahip bu sayede ekranı ortadan ikiye bölerek birden fazla işlevi bir monitör üzerinde yapabilmektesiniz.  Yani monitörü ortadan ikiye ayırıp bir yandan film izlerken diğer bir yandan Web üzerinde sörf yapabilirsiniz.

Sonuç olarak sizlere bu monitörleri incelerken fotoğraflara farklı açılardan bakmanızı tavsiye ederim. Renkler diğer LCD monitörlerdeki gibi bozulmuyor ve 178 dereceye kadar görüş açısı sağlayabiliyor.  İki monitör, iki görev çubuğu ve ikili görüntü paneli arasında geçiş yaparak monitörün etkinliğini test edebilirsiniz.  Kalitesini gösteren LG IPS235V takdirimi kazandığını söyleyebilirim.

Teknik Özellikleri;

Panel:  IPS Panel, Led Işık
Boyutlar: 23 inç
Renk: 16.7M
Görüntü: 16:9
Çözünürlük: 1920×1080
Parlaklık: 250 cd/m2
Kontrast: 5M:1
Tepkime süresi: 5ms
İzleme açısı: 178
Yüzey: Anti-Parıltı
Girişler: D-Sub, DVI-D, HDMI
Ses: Kulaklık çıkışı mevcut

Monitör hakkında Facebook hesabım üzerinde tanıtıcı bir video yayınladım. Facebook hesabımdan tanıtım videosunu izleyebilirsiniz. Bir sonraki yazımda LG IPS235V monitörünü incelemeye devam ediyorum. Yeni yazımda sizlere daha ayrıntılı bir şekilde bilgi vermeye çalıştım.

Yorum yapın