LG IPS235V IPS Monitör İncelemesi

IPS Led monitörler hayatımıza girmeye başlıyor. Önceki yazımda sizlere ön bir bakışla LG IPS235V modelinden bahsetmiştim. Şimdi ise biraz daha detaylı olarak incelemeye çalışacağım.  LG IPS235V modelinin en önemli özelliği 178 dereceye kadar görüş açısı sağlayabilmesi. Bu görüş açısını hem dikey kullanımda (duvara monte) hem de yatay kullanımda verebilmekte.  Bu sayede monitörü istediğiniz açıda konumlandırabilir, dilediğiniz gibi renk kaybı, solukluk gibi problemler olmadan gerçek bir izleme keyfi sağlayabilmekte.

Daha önce incelemiş olduğum D2342p ve E81 modellerinde olduğu gibi keyifli bir inceleme tattığımı söyleyebilirim. LG IPS235V modeli, D2342P modeli ile aynı çizgilere sahip. Her ne kadar da E81 modelindeki gibi farklı ve ince bir tasarımla gelmese dahi D2342P modelindeki çizgilerini koruduğunu görmekteyiz. LG IPS235V modelinde tasarım çok fazla değişmemiş. Ön kısımdaki kumanda tuşları bu sefer alt bölüme yerleştirilerek gizlenmiş durumda.

Monitörün arkasına baktığımız zaman güç girişi, DVI, HDMI ve D-Sub girişlerini görmekteyiz. Bunların dışında HDMI üzerinden alabildiği ses için bir 3,5mm kulaklık çıkışı konumlandırılmış. Bu çıkış sayesinde HDMI üzerinden almış olduğu sesi 3,5 mm kulaklık çıkışı sayesinde dışarı verebilmekte.

Alt kısmına baktığımızda ise geniş bir yüzeye sahip olan ayağı dikkatimizi çekiyor. Estetik bir görünümü olan alt ayak geniş bir yüzeye sahip olduğu için monitörün sağlam bir şekilde durmasını sağlamakta.

      

Monitör arkaya doğru ve öne doğru eğiliyor. Fakat bu eğim açısı biraz düşük bazıları için negatif bir etken olabilir. Hele ki monitöre düz olarak bakmıyorsanız, aşağı öne doğru ya da tam ters olarak arkaya doğru yatırmanız gerektiği durumlarda. Yine de 178 derecelik görüş açısı bunun üstesinden gelebilmekte. Kısacası monitörü çok fazla eğimlendirmek gerekmeyecektir.

Monitör menüsünde farklı görüntü ayarları mevcut. Renk kalitesi çok iyi olduğu için bu ayarları yapmaya gerek duymuyorsunuz. Varsayılan olarak renk kalibrasyonu yapılmış olarak  geliyor. Yine de uzman fotoğrafçılar, tasarımcılar için ek ayar yapabilme imkanı sunmakta.  Bu özel ayarlar sayesinde istediğiniz gibi monitörünüze renk ayarı yapabilmektesiniz.

LG IPS235 modeli 5ms tepkime süresi sağlamakta ideal bir kalite sunan IPS235V 21,5 ve 23 inç olarak karşımıza 2 farklı model ile geliyor. 1920×1080 çözünürlüğü, 5M:1 kontrast oranı, 16,7 milyon renk ve 250cd/m2’lik ışık şiddeti ile kalitesini ortaya koymakta. Bu müthiş cihazı ilk olarak dizüstü bilgisayarıma bağladığımda dizüstü ekranımda hiç görmediğim farklı renk tonlarını ve renk kalitesini gördüm.  Hem çözünürlüğü, hem kontrast oranı ile sizlerin de dikkatini çekeceğini düşünüyorum. 

Monitör kutusunu açtığımız zaman DVI, VGA ve Güç kablolarını görmekteyiz. Bunların yanı sıra kullanma klavuzumuz ve CD karşımıza geliyor. Kutu içeriğinden başka bir parça çıkmamakta. Aslında böyle bir cihazı HDMI üzerinde kullanmak en verimlisi fakat kutusundan HDMI kablosu çıkmıyor. LG’nin bu konuda biraz eksik kaldığını söyleyebilirim. Böyle müthiş bir cihazı HDMI keyfi ile bağlamak gerekli.

Cihazın içerisinden çıkan CD’yi kurmanızı öneririm. İçerisinde monitörün ek özelliklerinden faydalanmamızı sağlayan programlar mevcut. Ayrıca monitör sürücüsünü sisteminize tanıttıp kullanmak her zaman bir avantaj sağlayacaktır.  Hele ki Dual Web monitör desteği sayesinde ana monitör olarak kullanırken monitörü ortadan ikiye ayıran yazılım sayesinde daha keyifli kullanabilirsiniz. Bu özellik sayesinde monitörünüz ortadan bir çizgi ile ayrılmış gibi iki farklı ekran olarak kullanılabilmekte.  Monitörün sol tarafında web sörfü yaparken sağ tarafında bir film izleme olanağı sağlıyor.

      

İkinci ekran olarak kullandığınız zaman pratiklik sağlaması için başlat menüsünü ikinci ekrana yayabilmemizi sağlayan bir özellik mevcut. Monitör yazılımı içerisindeki bu özelliği aktif ettiğimiz zaman ikinci ekran üzerine açtığınız pencereler için ekranın altında başlat çubuğunu yer almakta. Bu sayede ikinci monitör üzerindeki işlevlerinizi daha rahat kullanabilmektesiniz.

Keyif aldığım bir teknoloji incelemesinin daha sonuna geldim. Bu cihazı merak edenleriniz, almak isteyenleriniz varsa hiç düşünmeden satın almalarını tavsiye ederim. Hele ki özelliklerine baktığınızda monitör alırken bir kez daha düşünmenizi sağlıyor. Rakiplerinden tek bir eksiği olarak dikey konumlandırma görüyorum. Aslında ayak kısmı dikey konumlandırma için de düşünülmüş olsaydı dört dörtlük bir cihaz olacaktı. Yine de duvar montesi olarak konumlandırdığınızda ayak kullanmadan 178 derecelik görüntü açısı size yeterli gelecektir.

Not: Monitör hakkında Facebook hesabım üzerinde tanıtıcı bir video yayınladım. Facebook hesabımdan tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

“LG IPS235V IPS Monitör İncelemesi” üzerine bir yorum

Yorum yapın