Dikkat, Gezinti Geri Geldi!

haber7-gezinti-comHatırlarsanız bir süre önce sizlere Gezinti.com saçmalığında bahsetmiştim. Birçok kişi TTNet’in Phorm servisi, yani “derin paket analizi” denilen sisteme karşı tepkilerini bir süre önce dile getirmişti.

TTNet kullanıcıların Gezinti.com hizmeti ile abonelerinden onay sürecinde kişisel verilerini ihlal ettiğini ve insanları doğru bir şekilde bilgilendirmeden aldatmaca yaparak bu servise üye yaptığını söylemiştim.  Tepkiler o kadar büyüdü ki sonunda TTNet’e BTK tarafından eksik bilgilendirmeler yaparak abone yaptığına dair soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma nasıl sonuçlandı bilemiyorum ama…

Phorm’un ülkemizdeki ismi olan GEZİNTİ.COM, insanları aldatmaya, kandırmaya ve bilinçsizliğimizden yararlanarak sisteme üye yapmaya devam ediyor!

Anladık, TTNet herkese, zorla bu servisi bir şekilde kullandıracak, bizleri fişleyecek, ilgi alanımıza göre karşımıza istemediğimiz anlarda reklam çıkartacak. Gerekirse bu pornocu, bu teknolojici, bu bilmemneci diye fişleyip fişleyip dosyalayacak. Yeri geldiğinde de bunu para kazanmak ya da başka bir iş için kullanacak…

Hatırlarsanız ilk karşımıza geldiğinde bir anda sayfa açılıyor ve aslında herhangi bir siteyi adres satırınıza yazdığınızda, ilk olarak karşınıza Gezinti.com geliyordu. Sonrası malum…

Şimdi ise BTK’nın soruşturmasının ve bizlerin tepkisinden sonra farklı bir yola girişmiş!

Ama kafa aynı değişen hiçbir şey yok!

Bu adamlar şuan ülkemizdeki en büyük online haber siteleri üzerinden Phorm’u yani Gezinti.com’u insanlara yine aldatmaya yönelik adımlarla kabul ettirmeye çalışıyorlar.

Reklam anlaşması yapan bu haber sitelerinde bir haber okumak için bağlantıya tıkladığınız zaman karşınıza tam ekran içerisinde Gezinti.com ile ilgili servisi anlatıyor.

Normalde bir haber sitesi böyle reklam almaz!

Tasarım farklı, haber sitesi ile hiç alakası bile yok!  Normalde bir haber sitesine girdiğimiz zaman karşımıza kocaman pencere açar, arka planı döşer ya da sağlı sollu reklam bannerleri karşımıza gelir. Haber sitesi içinde olduğumuzu görürüz. Reklamlar da yanlardan gözümüze girmeye çalışır.

gezinti-yeniFakat bu reklam tamamen farklı!

Öncelikle tam ekranda servisi tanıtıyorlar. Sonrasında ise aşağıda iki buton yer alıyor.  EVET / HAYIR! İşte bu noktada dikkat etmek gerekiyor.

Her ne hikmetse “Hayır İçeriği Göster” butonu gri zemin üzerinde ve “Evet İçeriği Göster” butonu YEŞİL renkte! Sayfanın tamamı gri üzerinde yapılmış. Ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi yazılar siyah. Fakat EVET butonu her ne hikmetse YEŞİL renge bürünmüş!

Bu aldatmaca değil de nedir?

 • Reklam olduğu hiç anlaşılmıyor
 • Haber sitesi ile hiçbir alakası yok
 • Banner ya da popup pencere ile karşımıza gelmiyor
 • Sayfa gri olarak kodlanmış ve bize masum bir servis olarak lanse ediliyor
 • Gri sayfa üzerinde pisikolojik bir aldatma EVET butonu YEŞİL olarak dikkat çekiyor.

Amaç belli. Kullanıcılar pisikolojik olarak okumadan, anlamadan, yeşil rengi görüp servisi kabul edecekler!

Ne de olsa açıklama var, küçük yazılarla bol bol servisi anlatmışlar. Ne kadar masum olduklarını da anlatmışlar. Size ücretsiz olarak reklam göstereceğiz deniliyor.

 • Ben zaten reklamı izlemek için ücret vermem! Kim verir?
 • Reklam bize ücretsiz olarak sunulan bir hizmet arasına konur izleriz. İstersek izlemeyiz!
 • Televizyonda ücretsiz film izliyoruz, araya giren reklamları istersek kapatıyoruz.
 • İnternet sitelerine ücretsiz girip reklamları görüyoruz…

https://twitter.com/TEAkolik/status/319442756932100096

Eşşek kadar fatura ödeyelim, sonra Phorm ile fişlenelim üstüne üstlük TTNET bu servise üye olduğumuz için bize reklam göstersin. Reklam verenlerden de milyarlarca lira para alsın?

Yok öyle yağma…

Adam gibi hizmet vermeyi öğrensinler önce…

TTNet Phorm’u yani Gezinti.com’u artık haber siteleri ile reklam anlaşmaları yaparak bize kabul ettirecek!

Bu akıllı arkadaş kimse tekrardan, bol bol selam söylüyorum kendisine!

İlk olarak Haber7.com sitesi üzerinde rastladım ve hemen blogumda dile getirmek isterim.  Öncelikle rahatsız oldum. Haber7’ye bu rahatsızlığımı dile getirdim. İnsanları her zamanki gibi Gezinti.com’a üye yapmak için aldattıklarını düşündüğümü Haber7.com yetkililerine telefonda bildirdim.  Konu ile ilgili bana 5 dakika içerisinde dönüş yaparak, bu reklamın Haber7.com üzerinde yayınlanmasını durdurduklarını belirttiler.

Ardından da Twitter hesaplarından bilgilendirme yaptılar. Kendilerine hassasiyetleri için teşekkürlerimi sunarım.

https://twitter.com/Haber7/status/319427869296193537

Merak ediyorum. Bu reklam ajansı acaba hangi haber sitelerine bu şekilde aldatarak reklam veriyor?  Yarın ensonhaber.com üzerinde bu reklamı görürsek, Ntvmsnbc.com, Milliyet.com.tr, Hurriyet.com.tr üzerinde bu reklamı görürsek hiç şaşırmam!

Aslında reklam değil, yine kullanıcıların bir zafiyetinden, bilinçsizliğimizden ve dikkatli olmamamızdan yararlanarak servise ZORLA üye yaptırıyorlar!   BTK bu adamların hakkından iyi gelememiş anlaşılan! Bari biz tepkimizi koyalım!

Aman dikkat diyorum…

Not: Bu yazıyı kaynak göstermeden istediğiniz yerde paylaşabilirsiniz.

Not: Lütfen sizlerde kendi mecralarınızda ya da forumlarda bu konuyu dile getiriniz.

Not: Servise üyeliğinizi kapatmak için bu yazımı okuyabilirsiniz.

Not: Bu reklamı gördüğünüz haber sitesi ya da diğer siteleri konu hakkında uyarın ve kaldırılmasını talep ediniz!

Not:  Bu reklamı kaldırmayan haber sitelerine girmeyin artık! Madem onlar da Phormcu olmuş?

“Dikkat, Gezinti Geri Geldi!” üzerine 7 yorum

 1. gezinti.com/hesabim sayfasına bi baktım, ttnet müşterisi olmadığınız için bu hizmetten faydalanamazsınız diyor. aman ne üzüldüm 🙂

  Cevapla
 2. Kayda düşsün: Aynı ahlaksızlığı, 3-4 gün önce HaberTurk.com sitesinde de gördüm.

  Cevapla
 3. merhaba hamza abi bugun bende habertürkte gördüm dedigin gibi bi an dalgınlıkla yeşile bascaktım ama son anda okuyum dedim gezintiyi görünce hayır bastım gazete okuyoruz dalgınlıkla bizi sömürmeye hakları yok

  Cevapla
 4. Note from,

  http://www.teakolik.com/wp-content/uploads/2013/04/haber7-gezinti-com.png

  Bottom right corner suggests Haber7 is a Phorm ‘partner’.

  Apparently, hopefully, this is no longer the case.

  You mention ‘news’,

  gezinti.com

  These are their ‘news’ feeds. Either they come from ‘partners’ or they are ‘stolen’.

  Free RSS feeds you can find for yourself.

  Of course the content from your site would be ‘stolen’ by Phorm as well.

  Thank you for posting this information.

  Cevapla
 5. Arkadaşlar benim anlamadığım bana sorulmadan iznim alınmadan benim zamanımı çalmaya hiç bir kimsenin hakkı yok. Bunu buraya yazarken bile hayatımdan zaman harcanıyor. Bunların hesabını en ağır şekilde birilerinin sorması gerekiyor. Ben hiç bir reklamı görmek istemiyorum banane sizin ürünlerinizden kardeşim. Ben bir hizmet almak istersem gelir sorarım. Harflerin kelimelerin üzerlerinden geçen faremin bile altından reklam çıkıyor okumaya çalıştığım yazıyı örtüyor. Onunda reklamı kapat düğmesini beklemek süre kaybettiriyor ve hayatımdan çalınıyor. Birileri bunları yapanları mahkemeye versin.

  Cevapla

Yorum yapın