Messenger Kapanıyor! Son Tarih 8 Nisan

windows-liveWindows Live Messenger hizmetinin 8 Nisan’da dünya genelinde kullanımdan kaldırılacağını Microsoft duyurmuştu. Artık Messenger kullanıcıları Skype üzerinden devam etmek zorunda.

Aynı şekilde Skype’ın Messenger hesabınızla ilişkilendirilmesi de yapılmış durumda. Arkadaşlarınızı kaybetmeden, bir Skype hesabı açıp, hotmail yani Messenger hesabınız ile birleştirebilirsiniz.

Aksi takdirde 8 Nisan’dan itibaren Messenger kullanamayacaksınız!

Messenger’ın kullanımdan kaldırılması, birkaç haftalık bir sürece yayılacak. 8 Nisan’dan itibaren ise kullanıcıların Skype güncellemelerini gerçekleştirmesi gerekiyor.

Microsoft, Windows Live Messenger kullanıcıları ile paylaştığı bilgilendirme mektubunda, Skype’a geçiş süreci ile ilgili önemli bilgilere yer verdi. Messenger kullanıcılarının listelerinde yer alan kişilerle sohbet etmeye devam edebilmesi için Skype’a güncelleme süreci başladı. Kullanıcılar, Microsoft hesabı ile (Messenger’da oturum açmak için kullanılan ID) oturum açtığında tüm kişilerini Skype listesinde de görebiliyor. Bu sayede Messenger üzerinde kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Tek farkı kullandığınız program artık Skype…

Önceden olduğu gibi anlık ileti göndermek ve görüntülü sohbet etmek de elbette Skype ile mümkün. Cep telefonu ve tabletlerde Skype ile iletişim halinde kalmanın avantajları yeni dönemde kullanıcıları bekliyor. Skype’ın en önemli özelliği ise belirli ücretler vererek sabit ya da cep telefonlarını Skype üzerinde arayabiliyorsunuz.

Skype ile yeni tanışan kullanıcılar için uygulanacak adımlar oldukça basit. Skype’ın en son sürümünü edinen ve Microsoft hesabı ile Skype’ta oturum açan kullanıcılar, Messenger kişilerine Skype’tan erişebilecek. Hali hazırda Skype’ı olan kullanıcılar içinse yine Skype’ın en son sürümüne güncelleme ve Microsoft hesabıyla oturum açma işlemlerinin ardından, var olan Skype hesabının Microsoft hesabıyla birleştirilmesi gerekiyor. Bu şekilde hem Messenger hem de önceki Skype kişilerine Skype’tan erişim mümkün olacak.

Titreşimi unutun arkadaşlar!

Artık titreşim göndermek, kocaman animasyonlar paylaşmak yok. Skype biraz daha elit bir iletişim servisi. Yine de herkesi Skype’a geçirdikten sonra, Skype için bu tarz yan uygulamaların çıkması da mümkün…

Anlık ileti gönderimi, dosya ve kişi paylaşımı, neredeyse her yerden sohbet geçmişine erişim, çevrimdışı ileti gönderimi, Facebook arkadaşlarınızla anlık ileti ve görüntülü arama ile aynı anda en fazla 10 arkadaşla grup olarak görüntülü arama Skype’ın avantajları arasında yer alıyor. PC, Mac, Windows Phone, iPhone, iPad, Android Mobile, Kindle Fire ve diğer cihazlardan anlık ileti, görüntülü ve sesli arama da Skype’ın ilgi çekici özellikleri arasında.

Şu an için kullanımı devam eden Windows Live Messenger ile Windows ve Mac masaüstü bilgisayarlarda oturum açıldığında yükseltmeye yönelik görsel bildirim görülecek.

Bildirim tıklandığında ise yükseltme isteği içeren yükleyici penceresi açılacak. Bu pencere de kullanıcıları, Skype’ı yüklemek ve Messenger’ı otomatik olarak kaldırmak için yükleyici akışına yönlendirecek.

Windows Live Messenger’ın kullanımdan kaldırma tarihinden sonra ise kullanıcılar, Messenger’la Windows ve Mac masaüstü bilgisayarlarda oturum açamayacak ve yalnızca Skype’a yükseltebilecek. Messenger’la oturum açmaya çalışıldığında bir bildirim görüntülenecek ve devam edildiğinde devreye girecek pencere, kullanıcıları yine Skype’ı yüklemek ve Messenger’ı otomatik olarak kaldırmak için yükleyici akışına yönlendirecek.

“Messenger Kapanıyor! Son Tarih 8 Nisan” üzerine 2 yorum

  1. Skype’ın gelişmiş bir grup konuşma sistemi mevcut değil. Sesli değil, yazılı görüşmeden bahsediyorum. Messenger’da çok daha detaylı bir biçimde bu görüşmeleri yönetebiliyorduk. Skype ise daha karmaşık bir arayüze sahip ve bazı özellikleri MSN’in bile gerisinde kalıyor ne yazık ki.

    Yanıtla

Yorum yapın