Google Chrome Test ve Bug

Merhaba arkadaşlar Google Chrome ‘yi duydunuz mu ? Müthiş Google yazılımlarından birisi daha Google Krom neden krom dediklerini açıkcası bilmiyorum ama tarayıcı olarak denediklerim arasında en iyilerinden birisi diyebilirim.

Şuan beta aşamasında olan Google Chrome yakında tam sürümü ile karşımıza gelecek. Şuanki durumunu biraz inceldim. Açıkcası Firefox kadar iyi i.e kadar gelişmiş ve yakında vazgeçilmezlerimizden birisi olacak Google Chrome Explorer bilgisayarlarınızda yerini alacaktır.

Bugün epeyli bir inceledim. Özelliklede interet sayfalarında java olsun Flash olsun tek tek denemelerini yaptım. Birkaç ufak tefek hatanın dışında bir tane önemli bir BUG buldum ve hepsini Google ‘ye bildirdim.

Benim için Google Chrome ihtiyaçlarımı karşılayabilecek durumda mı diye bir göz gezdirdim. En önemlilerinden birisi bankaların internet şubeleri. Çünkü hala i.e den vazgeçmeyen bankalar var. İnternet şubelerine giriş yaptığınızda sizi kırmızı yazılara bu sayfa i.e ile yapılmıştır başka tarayıcıyla giremezsiniz yazısı en gıcık olduğum uyarı mesajlarından birisidir.

Google Chrome Özellikleri :

Web için tek bir kutu :

Firefox yada internet explorer muhakkak bir Google arma çubuğu ekleriz. Üst tarafta adres çubuğu altta arama kutusu Google Chrome bunu tek bir kutu halinde büyünleştirmiş. Adres satırına aramak istediğiniz birşeyi yada adresi yazabilirsiniz. Google Chrome size adres satırına birşey yazdığınız zaman Google ‘de arama, popüler web sayfalarını ve önceden ziyaret ettiğiniz siteleri öneri olarak sunmakta bir kutu ile istediğimizi yapabilmekteyiz.

Video izleyin

Web sayfalarınız için kısayol oluşturun :

Sürekli girdiğiniz web sayfalarını Google Chrome içerisinde bir tıkla masaüstünüze kısayol haline getirebilmektesiniz. Bunun için sağ üst taraftaki sayfa menüsünden Uygulama kısayolu oluştur sekmesine tıkladığınız zaman masaüstünüze o web sayfası için bir kısayol oluştur.

Video izleyin

Sekmeler :

Firefox kullananlar iyi bilir. Sekme özelliği ilk olarak Firefox ile karşımıza geldi. Şimdilerde Internet Explorer sürümleri içerisinde de gelmekte. Bu özellik sayesinde tek bir pencerede sekmeler ile birkaç web sitesi dolaşabilmektesiniz. Sekme özelliği Googl Chrome ‘de unutulmamış. Ayrıca Sekmeleri sağa sola taşıyabilir ayrı bir pencere haline getirmek için aşağı çekebilir yada bu pencereyi tekrar sekme haline getirebilmek için sekmelerinizi arasına sürükleyebilirsiniz.

Ayrıca sekmenin üzerinde sağ tıkladığınız zaman açılan menüden yeni sekme aç ile boş bir sekme daha açabilirsiniz. Bu menü içerisinde dikkatimi çeken bir nokta yinelenen e basınca ayrı bir pencere halinde karşımıza getirebilmekte. Diğer sekmeleri kapat diyerek açık olan diğer sekmelerinizi kapatabilmektesiniz. Bunun dışında firefox ve internet explorer de olmayan bir özellik eklenmiş.

Sağdaki sekmeleri kapat…

Bu sayede açık olan sekmeden sonra açtığınız tüm sekmeleri kapatabilmektesiniz. Birde bunun

Soldaki sekmeleri kapat…

Özelliği eklenseydi süper olurdu diyebilriim. Benim en çok kullanacağım özelliklerinden birisi diyebilrim.

Yeni bir sekme açtığınız zaman en çok ziyaret ettiğiniz sayfala kaşınıza gelmekte. Sağ tarafta arama ve yer imleriniz ayrıca son kapatılan sekmeyi görebilmektesiniz. Hani olur ya yanlışlıkla kapatırsanız 🙂

Video izleyin

Çökme kontrolü :

Firefox’daki gibi bir çökme kontrolü eklenmiş. Eğer bişi olurda Google Chrome’nizi çökertirseniz buna sebep olan hatayı Google ‘ye bildirmek için yapılmış özel bir hata bildirim penceresidir. Açık her web sitesinin bilgisi burada eklenmiş durumdadır.

Ayrıca Google Chrome penceremizin üst kısımı sağ tıklayıp GÖREV YÖNETİCİSİ sekmesine bastığımız zaman hangi sekmenin ne kadar CPU ve RAM kullandığını gösterebilmekte. Kilitlenen bir sekme olduğu zaman bu menü sayesinde sadece o sayfayı kapatabilmektesiniz. Bu özelliği sayesinde Google Chrome ‘nin kilitlenme durumlarında anında müdahale ederek kontrolü sağlayabilmektesiniz. Firefox ve internet explorer de böyle bir menü yok. Malesef ki onların sekmelerinden birisi kilitlendiği zaman Bilgisayarımızın TASKMGR programı ile CTRL + ALT + DEL yaparak komple kapatmak zorunda kalıyoruz. Google Chrome bunuda düşünerek explorer ‘in içerisine kendi Görev yöneticisini eklemiş. İşlemi bitir diyerek sorunlu sekmeyi kapatabilmekte ve surfümüze kaldığımız yerden devam edebilmekteyiz.

Video izleyin

Gizli Mod :

Internet Explorer 8 Beta 2 yi tanıtırken size bu özellikten bahsetmiştim. Normal şartlar altında bir internet sayfasında dolaşırken tüm bilgiler ve şifreler bilgisayarınıza kayıt edilir. Ayrıca gezdiğiniz internet sayfasıda istatistik tutar cerez saklanır. Gizli mod sayesinde Sörf yaptığınızı hiçkimse anlayamaz. Sekme yöneticisinden (sağ üst) Yeni gizli pencere tıkladığınız zaman gizli mod ile sörf yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Video izleyin

Güvenli tarama :

Google Chrome içerisinde güvenli bir şekilde sörf yapabilmektesiniz. Google Toolbar’ın bir özellği olan güvenli gezinti Google chrome içerisinede yerleştirilmiş. Size zarar verebilecek bir linke yada bir web sayfasına tıkladığınızda Google Chrome sizi uyaracaktır.

Video izleyin

Yer imleri :

Google Chrome içerisinde Firefox ve internet explorer deki gibi bir yer imleri eklenmiş. Bir web sayfasını yer imlerine eklemek için adres satırındaki YILDIZ işaretine tıklamanız yeterli. Bu sayede yer imlerinize web sayfanızı eklemiş olacaksınız.

Video izleyin

Ayarları alma :

Bence en önemli özelliklerinden birisi Google Chrome kurduğunuz zaman yada kurduktan sonra Firefox ve internet explorer gibi yer imlerinizi şifrelerinizi geçmiş web sayfalarınızı diğer tarayıcınızdan Google Chrome tarayıcınıza aktaım yapabilmektesiniz. Ayarlarınızı Google Chrome yükledikten sonra alabilmek için sağ üst taraftaki ayarlar menüsünü tıklayarak Yer imleri ve ayarları al ‘ı tıklayarak karşınıza gelen pencereden Firefox yada internet explorer gibi tarayıcınızı seçtikten sonra istediğiniz ayarı Google Chrome ‘nize ekleyebilmektesiniz.

Video izleyin

İndirmeler :

Google Chrome içerisine bir indirme yöneticiside eklenmiş. Firefox kullananlar bunu iyi bilirler. İndirme yöneticisi sayesinde indirdiğiniz dosyaları istediğiniz gibi görebilmekte ve kullanabilmektesiniz.

Önemli bir BUG:

Garanti internet şubesi ;

Garanti bankasının internet şubesini kullananlarınız vardır. Garanti bankasının internet şubesine giriş yaptığımda beni bir süpriz karşıladı diyebilirim. İnternet şubesine sayfa pencere olarak açılmakta bu pencereyi büyültüp küçültemiyorsunuz. Açılan yeni pencere için bir sınır belirlenmiş. Firefox ve i.e de düzgün olarak görüntülenebilen Garanti internet şubesi Google Chrome ile açtığım zaman küçük bir sayfa olarak karşıma geldi. Sağdan veya altan sayfayı büyültmeye kalktığım zaman Google Chrome bir döngüye girdi. Tabiki hemen Google ‘ye durumu bildirdim. Sayfadaki hatayı inceleyip düzeltecektirler. Sanırım Google Chrome piksel olarak sayfadaki kısıtlamaya takılmakta ve büyütmeye kalktığım zaman beni durdurmak istemesinden döngüye girdi. Ancak sayfa normal boyutlarında açılsaydı böyle bir döngüye girmeyecektir.

Denemek isteyenler : http://www.garanti.com.tr/ sayfasındaki Demo linkini tıklayabilirler.

Bunun dışında ufak tefek görüntüleme ve java hatasına denk geldim. Bunlar önemsiz ve halledilebilecek çok basit şeyler zaten Google’ye bildirdim. Tam ve kararlı sürümünü açıkcası merakla bekliyorum. Bu arada Firefox 3.0 gibi hemen çökertemedim. Tarayıcıyı kolay kolay çökertemiyorsunuz. Çökerse eğer sizlere bunuda yazarım 🙂

Ayrıca Google Toolbar yüklemeyi denemeyin. Google toolbar kendi içerisinde var zaten exra olarak diğer arama motorlarıda eklenmiş. İsterseniz ayarlar menüsünden istediğiniz toolbar ‘ı varsayılan olarak ayarlayabilmektesiniz. Eğer ki benim gibi Google toolbar yüklemeyi denerseniz sizi toolbar sayfasında bir süpriz bekliyor 🙂 Bence Google toolbar sayfasında bir düzeltmeye gidilmesi gerekmekte.

Önemsiz bir BUG :

Metacafe sitesinde bir Video’yu açın ve  videoyu tam ekran yapmaya çalışın. Tam ekran yapmak için tıkladığınız zaman hatayı net olarak görebilirsiniz.

Önemli bir BUG :

Google Chrome ile Gmail e giriş yapın başka bir yerden bir metini yeni bir ileti yaparak iletiye paste yapın ( CTRL V  sonra aaa yanlışlık oldu diyip CTRL Z yapın ve bir süprizle karşılaşacaksınız 🙂

SONUÇ :

 • Sade ve kolay kullanım.
 • Sade ve rahat ayarlamalar
 • Sekme ve indirme kolaylığı yenilikler
 • Güvenli
 • Sistemi kastırmayan
 • Firefox ve internet explorer in yapabildiklerini yapabilen
 • Temiz rahat bir arayüz.
 • Tabiki BEDAVA
 • Yeni sekme açtığınız zaman ki ekran çok kullanışlı

Sanırm kararlı sürümü çıkınca Firefox ‘a elveda diyeceğim.

Google Chrome internet sayfası : http://www.google.com/chrome/?hl=tr

Google Chrome indirme sayfası : http://www.google.com/chrome/eula.html?hl=tr

Google Chrome daha fazla bilgi : http://www.google.com/chrome/intl/tr/features.html

Tabiki by TEAkolik linkiniz : http://www.teakolk.com/google-chrome-test/

“Google Chrome Test ve Bug” üzerine 20 yorum

 1. Çok ayrıntılı bir yazı olmuş ellerine emeğine sağlık.
  Ben de beğendim bu chrome yi ve anlam veremedim şey de neden krom 🙂

  ilerde çok iyi olacağına eminim . arkası sağlam 😉

  Yanıtla
 2. Burak Budak ;

  Krom için bir açıklama buldum. Beta olduğu için Krom diyorlar betanın yeri sürümüne Bronz kararlı sürümünede GOLD diyeceklermiş :p

  Yanıtla
 3. Evet bende dün inceleme fırsatı buldum. Gerçekten güzel bir çalışma çıkarmışlar. Halen nedenini bilmediğim bir sorum var aslında. Mozilla ile yeniden imzalanan bir anlaşma olmasına rağmen yeni bir web tarayıcıyla piyasaya çıkması beni düşündürdü doğrusu 🙂

  Hadi hayırlısı ne diyelim..

  Yanıtla
 4. Güzel ve ayrıntılı bir yazı olmuş eline sağlık. Ayrıca hız konusunda gerçekten bariz bir üstünlüğü var Chrome’un, bunu çok rahat hissedebiliyorsunuz.

  Yanıtla
 5. teakolik merhaba 😀 bundan bilmemkaç hafta önce wordpresste font değişimini sormuştum,acaba ben kaçırdımmı ,bloguna eklemiş olabilir misin ? aklıma gelmişken sorayım dedim 🙂 vakit:sahur 😀

  Yanıtla
 6. ahh pardon uykulu uykulu yazmişim 😀 demek istediğim şey;blogda şu an kullandın font varya (tahomamı öyle birşey) onu sen kafana göre değiştirmek istersen,ne yaparsın falan diye sormuştum 😀 yok atlamadın veya kaçırmadın,sadece sormuştum sana ve sende ilerde birgün detaylı anlatacağını söylemiştin o kadar 😀 kolay gelsin 🙂

  Yanıtla
 7. Hızlı olmasının sebebi VB javascriptle yazılımış olması diye düşünüyorum. Beta sürümünden kurtulduğunda daha kararlı hale geldiğinde kullananı cok olacaktır.

  Yanıtla
 8. print.css ve style.css içerisindeki

  h1
  h2
  h3

  kodlarına istediğin yazı tipini yazabilirsin ben Comic Sans kullanıyorum başlıklarda…

  Yanıtla
 9. Miy1988
  Aslında hemencik söyleyebilrim kullandığım themede print.css içerisinde
  h1
  h2
  h3
  olarak tanımlı başlıklar bu kodları style.css ve print.css içerisinde bulup istediğin yazı tipini yazabilir değiştirebilirsin.
  Olmasssa yapamazsan sana ayrıntılı anlatırım… Kolay gelsin

  Yanıtla
 10. 🙂 Abi Epey detaya girmişsin 😀 google bile bu kadar detaylı anlatamazdı heralde 🙂

  birde bu tarayıcıda 1-2 açığın üzerimde denenmesi ve açığın kanıtlanması beni biraz tırstırdı 😀 ondan dolayı kararlı ve sağlam sürüm cıkana kadar köşede dursun benim Krom-Çelik 😀

  Yanıtla
 11. teakolik çok teşekkür ederim,müthişsin 🙂 yalnız örneğin -atıyorum- ben helvetica fontunu yazacam bahsi geçen yere…karşı tarafında fontları helvetica estetiğinde görebilmesi için onda önceden helvetica yüklü olması lazım sanırım..yoksa default olarak tahoma ya da impact falan görür 🙂 gene de denemeye değer,harika birşey.

  Yanıtla
 12. Ben denedim bu tarayıcıyı… Ancak İE den daha yavaş olduğunu düşünüyorum… 3 gün üstüste kullandım hem İE hemde chrome u,sanırım chrome un cookieleri kaydetme gibi bir sıkıntısı var,içeriği fazla olan sitelerde aşırı yavaş…

  Yanıtla

Yorum yapın