Google+ Toplulukları Geldi

Google, Sosyal Ağ olayını her ne kadar da Facebook ve Twitter kadar başarı yakalayamasa dahi, pes etmek istemiyor. En son Google+ girişimi ile çıkış yapan Google, biz kullanıcılara farklı yenilikler sunarak, yeni sosyal ağı Google Plus’ı ayakta tutmaya devam ediyor.

Google’ın kolay kolay vazgeçmeyeceği bir platform haline gelen Google+ üzerinde, en son tasarım değişikliği ve ardından ve username geliyor haberleri ilgi ile karşılanmıştı. Şimdi ise, Google Plus, Toplulukları ile bizleri karşıladı.

Dün gece geç saatlerde aktif olan Google+ Toplulukları, Google Plus’ın yeniliklerinden birisi. Kasım ayında duyurulan Topluluklar tüm kullanıcılarda yavaş yavaş aktif hale getiriliyor.

Google+ Topluluklar,  birkaç bölümden oluşuyor.

Tüm yayınlar, kategoriler, tartışma ve etkinlikler olarak sıralanan Google+ Topluluklar ile Facebook üzerinde bir Grup oluşturmaya benziyor. Tüm yayınlar bölümünde oluşturduğunuz ya da üye olduğunuz topluluğa ait yayınları görebiliyorsunuz. Bu topluluk üzerinde dilerseniz kategoriler oluşturarak bu kategoriler altında tartışmalar başlatabilirsiniz. Aynı zamanda Google+ Toplulukların topluluğa özel etkinlik oluşturma özelliği de mevcut.

Dilerseniz ayarlar kısmından topluluk üyelerine yetki verebilir veya dilediğiniz üyeyi yasaklayabilirsiniz.  Dikkat ettiğim belki de en önemli nokta ise, üye olduğunuz bir toplulukta yaptığınız bir paylaşım, aynı zamanda Google+ profilinizde de görülüyor. Profilinizde görünürken de “Community  –  Android (Genel Konular)” şeklinde not düşülüyor. En azından “Bu adam ne saçmalıyor” şeklinde garip yorumlarla takipçileriniz size sitem etmeyecektir. Aksi takdirde bir topluluk üzerinde bir tartışmaya yorum girdiğimde profilimde alakasız saçma sapan bir paylaşım gibi görülebiliyor.

Google+ üzerinde Hakan Arın arkadaşım bu konuya aşağıdaki gibi bir yorum getirdi.

“Yapılan paylaşımlar herkese görünüyor ama sadece paylaşımın yapıldığım Topluluğun üyeleri yorum yapabiliyor. Anladığım kadarıyla kişilerin, yapılan paylaşımların başlığındaki yazan Topluluk isimlerine dikkat etmesi isteniyor. Sanırım bu sayede kişinin yapılan paylaşımın konusunu bilebileceği düşünülmüş”

Toplanıyoruz…

Dilerseniz bir kitap kulübü kurabilir, bir yazılım tartışma grubu oluşturabilirsiniz. Kurduğunuz topluluğa tüm çerçevelerinizi davet edebiliyorsunuz.  Fotoğraflar paylaşabilir, videolara yorum yapabilirsiniz. Hatta birçok etkinliğinizi kurmuş olduğunuz topluluklar üzerinde sadece o topluluğa özel olarak açabiliyorsunuz. Topluluğunuzla Hangout yapabilme özelliği de unutulmamış.

Sadece bununla da kalmıyor. Google+ butonunun olduğu her yerden, YouTube’dan, Google Haritalar’dan veya web’deki sitelerde bulunan +1 düğmesini kullanarak topluluklarla paylaşımda bulunabilirsiniz.

Kurcaladıkça yeni özelliklerini keşfedip sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Bakalım Google+’a yeni eklenen Google+ Topluluklar ne kadar ilgi çekecek?

Unutmadan, şuan sadece birkaç firmaya verilen Google+ Username özelliği halen daha biz kullanıcılara açılmış değil,  Google+ sayfalarda olduğu gibi Google+ topluluklarda da username kullanabilirsek Google+ için çok daha iyi olacağını düşünüyorum.

Daha detaylı bilgi için http://www.google.com/+/learnmore/communities adresine bakabilirsiniz. Ayrıca Google Plus üzerinde beni aşağıdaki bağlantıdan takip edebilirsiniz.

http://profiles.google.com/TEAkolik

“Google+ Toplulukları Geldi” üzerine bir yorum

Yorum yapın