Internet Explorer 9 Önizleme

Internet Explorer 8’den sonra Microsoft bir adım daha atarak kullanıcılarına yenilikler sunmaya devam ediyor. Rakipleri sürekli yeni sürümler çıkarmasına rağmen kararlı adımlar atan Microsoft tarayıcı savaşında bir adım daha atarak rakiplerine göz dağı verdi.

Yeni Internet Explorer 9 sürümü ile dikkatleri çeken Microsoft, birçok yenilikle karşımıza geliyor. Özelliklede 9 sürümü ile kullanıcı dostu haline geldiğini itiraf etmeliyim.  Teknolojinin sınırlarını zorladığımız şu günlerde işletim sistemleri arasındaki büyük rekabet tarayıcılara da yansımış durumda. Hele ki HTML5 gibi yeni teknolojiler şu sıralar popüler konular arasında yer almaktayken destek vermek yada vermemek arasında soru işaretlerinin kalmaması gerektiğini düşünüyorum. Yeni teknolojilere kapılarını açan Internet Explorer, performans ve hız artışına önem verdiği şu sıralarda Internet Explorer 9 ile kendini gösterdi.

Aylar öncesinden Internet Explorer’in yeni sürümü ile hızının artacağını belirtilmişti. IE9 beta sürümü ile de bunu biraz da olsa görmüş olduk. Şuan ise bu performansı gözle görülür bir şekilde algıladığımı ifade etmeliyim. Internet Explorer 9 ile epeyli yol alındığı ortada.

Daha hızlı ve daha uyumlu…

Internet Explorer 6 sürümünden sonra yayınlanan en iyi sürüm olduğu ileri sürülüyor. Microsoft’un tarayıcı savaşlarında büyük bir adım attığını bu görüşlerle anlayabilmekteyiz.  Basit arayüzü ilk olarak dikkat çeken hususlar arasında yer alıyor. Çok temiz ve çok rahat kullanılabilmekte.  Mozilla Firefox’dan çok daha performanslı ve hızlı çalıştığını söyleyebilirim.  Internet Explorer’ın farklı bir özelliği ise sistemde performans sorunu çıkartan eklentileri size ispiyon edebilmesi.

Suç bende değil suç eklentide…

Farklı bir tasarımla karşımıza gelmekte. Yeni sekmeler daha rahat olmuş. En sık ziyaret ettiğiniz sayfalara kolaylıkla ulaşabilmektesiniz. Sağ üst tarafta giriş sayfası, sık kullanılanlar ve ayarlar butonları konumlandırılmış. Adres satırı ise sol üstte ileri ve geri butonlarının yanında konumlandırılmış. Bu tip özellikleri zaten Chrome tarayıcısından biliyoruz. Sekmelerimiz adres satırının hemen yan tarafında açılmakta. Adres satırını dilerseniz üst tarafa alabilmektesiniz. Sadece sekmelerin üzerinden sağ tıklamanız yeterli 2 satırda açılabiliyor.  Favorilerimiz ise eskisi gibi göze batmıyor.

Geliştiriciler de bu sürümde unutulmamış. F12 tuşuna basarak geliştirici menüsünü açabilmekteyiz. Elbette bu özelliği Google Chrome’da görmüştük. Benim çok işime yarayan bu özelliği Internet Explorer 9’da görmek mutlu etti diyebilirim. Geliştirici aracında yok yok hemen hemen her şey düşünülmüş vaziyette. Sekmeleri tutup başlat çubuğuna sabitleyebilmektesiniz. Favori ikonlar ile sabitlenen sekmeler daha rahat bir kullanım sağlayabilmekte. Chrome’da bu özelliğin olmadığını belirteyim .)

Biraz Chrome’u anımsatan yeni özellikleri ile ilgimi çekti ve hoşuma da gittiğini söylemeliyim.  En büyük özelliği ise Internet Explorer 9 ile gelen donanım hızlandırma oldu. GPU teknolojisini kullanarak grafikleri, çizimleri ve animasyonları oynatan Internet Explorer 9 gücüne güç katmış gibi gözüküyor.

Sonunda birileri koskoca ekran kartlarının sadece oyun oynama amaçlı olmadığını fark etti 🙂

Önceki sürümlerinde olduğu gibi uyumluluk kipleri mevcut. Tabi birde dosya indirmenizi tavsiye ederim. Artık bir download yöneticisi olduğunu göreceksiniz. Rekabetin en yoğun olduğu şu sıralarda diğer tarayıcılar bakalım Microsoft Internet Explorer’ın bu atağına karşı nasıl bir cevap verecekler?

“Internet Explorer 9 Önizleme” üzerine bir yorum

Yorum yapın