Lumia 520 için Amber Güncellemesi Geldi

Lumia-520-FM-radio-jpgMerakla beklenen Lumia Amber güncellemesi dün geceden itibaren Türkiye’de de aktif oldu. Artık Lumia 520 sahipleri, Amber güncellemesini alabilir durumda!

Kısa bir süredir de Lumia 920 ve 820 modelleri için Amber güncellemesi dağıtılmaya başlandı. Bu güncelleme sayesinde Nokia Lumia ailesi akıllı telefonlarımız çok daha akıllı ve işlevsel bir duruma geliyor. Birçok yeniliğin ve düzeltmenin yapıldığı Lumia Amber güncellemesi ile Nokia akıllı telefonlarımıza Amber ile gelen yenilikler biz kullanıcılar için büyük kullanım avantajları sağlamakta.

Son olarak geniş Lumia ailesinin diğer üyelerinin biraz daha beklemesi gerektiğini söylemiştiler. Şimdi ise Lumia ailesinin en ucuz fiyatlı ve giriş seviye akıllı  telefonu Lumia 520 için Amber güncellemesi dağıtılmaya başlandı.

Yenilikler

Amber güncellemesi ile karşımıza gelen yenilikler arasında en çok dikkat çeken internete ihtiyaç duymadan FM radyo kullanabilmemiz ve Datasense olarak söylenebilir.

Bunların yanı sıra bir kısım yazılım hatası da giderilmiş. Karşılaştığım ve tespit ettiğim iki yazılım hatasının da düzeltildiğini gördüm. Aynı zamanda Lumia 520 kamerasında da bayağı bir iyileştirme söz konusu…

Renk profilleri ayarlama, Datasense ile data miktarını sınırlama ve ölçme, FM radyo başlıca yenilikler arasında. Yalnız Gözatma ve Ekolayzır gibi özelliklerinin gelmediğinin de altını çizmek istiyorum. Pil süresinde iyileştirme kullanımda fark ediliyor. Artık Nokia smart cam özelliğini de Lumia 520’de kullanabiliyoruz.

Lumia 520 fiyat ve performans düşünüldüğünde iyi bir akıllı telefon tercihi olacaktır!

Fiyatına baktığınızda bir akıllı telefon almak isteyen düşük bütçeli herkesi cezbedebileceğini söylemek mümkün. Lumia 520, 500 TL civarında satılıyor.

Bir akıllı telefon sahibi olmak, iyi bir akıllı telefon kullanmak isteyenler için en azından 1.200 TL ve üzeri bütçeler ortaya çıkıyor. Fakat 1.000 TL ve altına akıllı telefon almak isteyen bir çok kullanıcı olduğunun da altını çizmek gerek!

Nokia bu noktada küçük bütçeli akıllı telefon sahibi olmak isteyenleri hedefliyor! Lumia 520 ile de başardığını net olarak söyleyebilirim. Hem küçük, hem hafif hem de 500TL civarında bütçesi ile ilginizi çekecektir.

Lumia_520_FM_Radyo   Lumia_520_Amber_Datasense   Lumia_520_Amber

Fakat endişelenmeyin! 

Lumia 520 üzerinde Windows Phone 8 işletim sistemi çok iyi bir performans sunuyor! Tekleme, takılma gibi sorunlarınız yok! Pil süresi ise gayet iyi. Microsoft’u da bu noktada takdir etmek gerek! Aslında Windows 7 ve Windows 8’deki prensibi koruyarak hareket ediyorlar.

İşletim sistemi düşük cpu ve ram tüketimi ile takdirleri alıyor!

Rakipleri Android’in son sürümünü çalıştırabilmek için uçuk ram ve cpu donanımları kullanırken, Lumia’lar düşük cpu ve ram kullanımlarında Windows Phone 8’i sıkı bir performansla çalıştırabiliyorlar. Eğer düşük bütçeniz varsa ve iyi performanslı bir akıllı telefon arıyorsanız Lumia 520 sizler için sıkı bir avantaj olacaktır! Lumia 520’nin bir diğer avantajı da Sim kart olmadan çalışabilmesi ve telefon hariç tüm özelliklerinin kullanılabilmesidir! Lumia 520’yi bir iPod gibi kullanabiliyorsunuz. iPod’da hafızanız artırılamıyor ama, Lumia 520’de 64GB’a kadar bir microSD kart alarak hafızanızı artırabilirsiniz.  Dikkatimi çeken bir diğer yenilik ise, Bluetooth konusunda karşımıza geliyor. Lumia 520’nin Bluetooth smart ile bayağı bir iyileştirme yapıldığını deneyimledim.

Elbette ki Xbox özelliklerini keşfetmeniz gerekiyor!

Xbox cihazlarınıza bağlanıyor, müzik dinleyebiliyor, video izleyebiliyor, FM radyo olarak kullanabiliyor, dosya paylaşıyor, Nokia Müzik üzerinden çevrimdışı müzik depolayabiliyorsunuz.

Kısacası bu cihazı sırf media player olarak bile satın alabilir, kullanabilirsiniz.

Bunların yanı sıra, düşük bütçeli bir akıllı telefon olmasına rağmen gün ışığında kendinen beklenilen performansın üzerinde net ve düzgün fotoğraflar çekebiliyor. Her ne kadar kamerası ağabeyleri Lumia 820, 920, 925 gibi fotoğraf çekemese dahi, yine de rakiplerine göre başarılı olduğu söylenebilir.

“Lumia 520 için Amber Güncellemesi Geldi” üzerine bir yorum

Yorum yapın