Nokia Lumia 920 İnceleme -2

Önceki yazımda sizlere Nokia Lumia 920 hakkında ön bir inceleme sunmaya çalışmıştım. Yazılarıma Nokia Lumia 920 ile vakit geçirdikçe devam ediyorum.

Ekranı 4.5 inç boyutunda IPS-TFT özelliğine sahip  Nokia Lumia 920,  çözünürlük olarak 768 x 1280 piksel sunuyor. Ekranın en büyük ve dikkat çeken özelliği ise 332 ppi piksel yoğunluğuna sahip olması. Bu piksel yoğunluğu ile Galaxy S3 ve iPhone 5’i geride bırakıyor.

Gerçekten de müthiş bir görüntü kalitesi sunan Nokia Lumia 920 ekranına baktığınızda, net olarak gerçek görüntüyü hissedebiliyorsunuz.  Nokia Lumia 920 ekranı hemen hemen her noktada başarılı olarak karşımıza geliyor. Ekran dokunmatiği de bu başarılardan bir tanesi. Daha önce deneyimlemediğiniz bir dokunmatik ekran deneyimi hissedeceksiniz. Aynı zamanda Corning Gorilla Glass 2 ekranı çizilmelere karşı dayanıklı olmasını sağlıyor. Bir diğer artısı ise PureMotion HD+ teknolojisi ile güneş ışınları altında rahat bir kullanım sağlaması olarak karşımıza geliyor.

Kısacası Lumia 920’nin ekranı rakiplerine gövde gösterisi yapacak kadar iyi. Aynı zamanda bu ekranın karşısına geçen kullanıcılara müthiş bir deneyim sağladığı ortada.  Ekranın büyüklüğü sayesinde sanal klavyeyi kullanmak da büyük bir avantaj olarak görülebilir. Elbette ki dokunmatik teknolojisi diğer cihazlara göre Lumia 920 üzerinde sanal klavye kullanmanın keyfini çıkarmanızı sağlıyor.

Piyasadaki en hızlı, en hassas ve en net ekrana sahip olacaksınız…

Nokia Lumia 920 içerisinde Microsoft’un Windows Phone 8 işletim sistemi çalışıyor. Symbian’ın dezavantajı Lumia 920’de Microsoft ile büyük bir avantaja çevrilmiş durumda. Microsoft’un yeni mobil işletim sistemi Windows Phone 8 ile, farklı ve daha önce deneyimlemediğiniz bir başlangıç ekranı karşınıza geliyor.

      

Pinleme mantığı ile başlangıç ekranı üzerinde farklı bir deneyim yaşadığımızı anlatmıştım.  Nokia Lumia 920 üzerinde ekranın alt kısmında üç ana tuşumuz dokunmatik olarak konumlandırılmış. Bu tuşlardan en soldaki “geri tuşu” ile uygulamalardan çıkış yapabilir veya bir önceki menülere dönüş yapabiliyoruz. Ortadaki “Windows” tuşu ise ana başlangıç ekranına dönüş yapmayı sağlıyor. En sağda ise “arama tuşu” ile Bing ya da Yandex arama motorları üzerinde arama yapabiliyoruz.

Herhangi bir uygulama açıkken “Windows” tuşuna basarak uygulamanın arka plana atılması ve başlangıç ekranına dönülmesi sağlanılıyor. Arka plandaki uygulamalara ulaşabilmek için geri tuşunu birkaç saniye basılı tutmamız yeterli olacaktır. Bu sayede arka planda açık kalan uygulamalarımız ana ekranla birlikte küçülerek ortaya çıkıyor ve sağa sola ekranı sürükleyerek açık uygulamalar arasında geçiş yapabiliyoruz. “Windows” tuşuna uzun süre basılı tutarsanız, sesli komut sistemi aktif oluyor. Henüz Türkçe desteklemese bile, İngilizce olarak “Open Mail”, “Open Twitter”, “Call Hamza” şeklinde sesli komutlarla cihazınızı kontrol edebiliyorsunuz. (Siri kadar başarılı mı? Bilemiyorum ikisini de karşılıklı olarak incelemek gerekiyor.)

      

Sağ kısımdaki arama tuşu ise, herhangi bir ekrandayken bastığımızda “Yandex” üzerinden arama yapabilmemizi sağlıyor. Aslında Microsoft’un işletim sistemi üzerinde Bing yerine Yandex aramayı görmek beni şaşırttı. Aslında takdir de ettiğimi söylemeliyim. Çünkü Yandex şuan Türkçe’de benim kanaatimce Bing’den daha iyi sonuçlara ulaşabiliyor.

Dilerseniz telefonunuzdan Yandex’i kaldırabilir, ya da gelişmiş ayarlar üzerinde Yandex yerine Bing arama motorunu varsayılan olarak ayarlayabilirsiniz. Henüz Google için bir uygulama göremedim. Fakat Windows Phone marketinde Google Search’ü görmek için sabırsızlandığımı söylemeliyim.

      

Not: Yandex arama uygulamasını kaldırdığınızda, tekrar kursanız bile, arama tuşuna bastığınızda yandex.com.tr’yi açıyor ve direk arama yapamıyorsunuz. Explorer olarak açtığı kutu içeriğine arama kelimelerinizi yazmanız gerekiyor. Fakat telefon fabrika ayarlarına geldiğinde “arama” tuşuna bastığımız zaman uygulama açılıyor ve içerisine yazdığımız kelimeleri explorer olarak arama sonuçlarına götürmekte. Kaldırdığımızda ise her nedense direk explorer üzerinden yandex.com.tr’yi açıyor. Sanırım bu sorunun üstesinden Yandex’çi arkadaşlar gelecektir. Ya da benim telefonumdaki ufak bir problem olabilir. Yine de bunu Yandex Türkiye ekibine ileteceğim.

Nokia Lumia’nın sağ kenarında fotoğraf tuşu, açma kapama tuşu ve ses tuşları konumlandırılmış. Fotoğraf tuşunu isterseniz kilit ekranında aktif ya da pasif duruma getirebiliyorsunuz. Eğer ayarlardan fotoğraf tuşunu kilit ekranında aktif bir hale getirirseniz uzun süre basılı tuttuğunuzda, otomatik olarak fotoğraf makinesi özelliğini açıyor.

Açma kapama tuşu ise standartların dışında sol kenarda tam orta kısma konulmuş. Aslında el ile taşırken cihazı yanlışlıkla avuç içerisinde basabiliyorsunuz. Kilit ekranı sayesinde en azından bassanız bile, herhangi bir şey olmuyor. Sadece erkan ışığı açılmakta. Fakat bu tuşu biraz çukur yapsaydılar yani avuç içerisinde yanlışlıkla basmalara karşı önlem alınabilirdi. Ya da üst veya alt kısma yakın bir şekilde konumlandırılabilirdi. Gerçi bu sefer de, “iPhone çakması olmuş” diye söylentiler ortaya çıkardı. 🙂

Nokia’nın Maps, Müzik, Bilen Göz gibi birçok özelliği Lumia 920 ile de karşımıza geliyor. Bu konularda müthiş bir tecrübeye sahip olan Nokia firması Lumia 920 üzerinde de bunu kanıtlıyor. Hele ki navigasyon ve haritalar uygulamasının çok iyi çalıştığını, özellikle de haritalar için çevrimdışı çalışabileceğimizi (haritaları indirdikten sonra) hatırlatmak isterim. Müzik konusunda da kendinden beklenileni Nokia Lumia 920 ile başarmış durumda.

Birçok üretici kulaklık konusunda pek hassas davranmazken Nokia firması Lumia 920 ile gelen kulaklıklar ile yine keyifli bir müzik deneyimi sağlayabiliyor.

      

Nokia Bakım, Nokia Bilen Göz, Nokia Sürüş, Nokia Haritalar ve Bilgilerimi Aktar seçenekleri ile Nokia deneyimlerinize kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Bazı uygulamalar standart olarak cihaza yüklenmiş olarak gelirken bir diğer yandan da markete göz attığınız zaman diğer Nokia özel uygulamalarını bulabiliyorsunuz.

Nokia’nın Windows Phone Market içerisinde kendine özel bir yer ayırdığını hatırlatmış olalım.

Nokia’nın kendine özel uygulamalarını Windows Phone 8 içinde kullanıcılarına sunması takdir edilesi bir hareket. Aslında Nokia’nın Haritalar ve Navigasyon özelliklerini pek kimse bilmez ama araç navigasyonlarına taş çıkarttığını her kullanışta hissedebiliyorum.

Gelelim Windows Phone işletim sisteminde dikkatimi çeken sorunlara…

Önceki yazımda Windows Phone 8 ile birkaç kez (çok rahatsız etmese de ve sıklıkla olmasa da) restart ettiğini gördüm. Cihazı fazlası ile kastırdığımda bir anda yeniden başlaması beni epeyli şaşırttı. Aslında bununla ilgili yazımı okumuş olabilirsiniz. Eminim ki Microsoft bu konu için çok yakında bir güncelleme paketi yayınlayacaktır. Microsoft diyorum çünkü sorun Nokia Lumia 920’de değil. Aynı sorunu HTC ile yaşayanlar olduğunu da internette okuyabilirsiniz.

Bunun yanı sıra bazı uygulamaları arka plana attığınız zaman tekrar başlangıç ekranı üzerinde çalıştırmayı denediğinizde açılır gibi yapıp başlangıç ekranına geri döndüğünü deneyimledim. Özellikle de e-posta uygulamasında bu sıkıntı ile birkaç kez karşılaştım ve cihazı yeniden başlatmak zorunda kaldım. Bu da sürekli olan bir sorun değil, eminim ki yakında Microsoft ya da Nokia bu sorunun üstesinden gelecektir.

      

Windows Phone 8 ile keyifli bir deneyim yaşıyorsunuz. Uygulama mağazası henüz çok yeni olsa da ihtiyacınız olan Gmaps, Twitter, Foursquare, Facebook, e-posta, hava durumu, oyunlar gibi birçok uygulama gayet iyi bir şekilde ve Windows Phone 8 işletim sistemine göre özel olarak üretilmiş bir şekilde bulunabiliyor. Extrem durumlar için kullanacağınız ya da kullanmak istediğiniz uygulamaları bulamayabilirsiniz. Yine de büyük bir hızla Windows Phone Mağazası’nın geliştiğini söyleyebilirim.

Hele ki Windows 8 ile birlikte Windows Phone 8 işletim sistemine göz dikmiş yazılımcılar olduğunu düşününce ve piyasanın büyük bir kısmına Microsoft’un hitap ettiğini göz önüne aldığımızda mobil tarafta da kendinden beklenen uygulama mağazasını başarı ile oluşturacaklarını düşünüyorum.

Windows Phone 8 üzerindeki bildirimler de canlı pinleriniz sayesinde önünüze gelebiliyor. Aynı zamanda Twitter gibi uygulamaların bildirimleri kilit ekranında dahi üst kısımda belirebiliyor. Bu bildirimleri sağa doğru sürüklediğinizde es geçebiliyorsunuz. Üzerine tıkladığınız zaman ise, direk olarak uygulamayı kilit ekranında dahi olsa açabiliyor.  Fakat bu bildirimlerin ardı ardına sıralandığı bir menü yok. Ancak uygulamalar içerisinde ya da pinleriniz üzerinde görebilirsiniz.

      

Performans

Qualcomm MSM8960 çipseti ile donatılmış Nokia Lumia 920 üzerinde 1.5GHz’lik çift çekirdekli bir işlemci bulunuyor. Bunun yanı sıra grafik arabirimi için Adreno 225 kullanılmış.  Üzerinde microSD kart girişi olmasa da 32GB’lık bir hafızaya sahipsiniz. Nokia Lumia 920 bunlarla beraber 1GB’lık Ram kapasitesine sahip.

Bir sonraki “Nokia Lumia 920 İnceleme -3” yazımda görüşmek üzere…

“Nokia Lumia 920 İnceleme -2” üzerine 4 yorum

 1. Yandexi kaldırıp tekrar kurduğunda tarayıcı olarak açması uygulamanın tuşa atanmamasından olabilir. Search tuşuna Yandex programını atarsan yeniden kurduğunda uygulamayı çalışır herhalde. Windows 7.8 de Ayarların içinde uygulamalar/Ara’nın altında olması lazımdı.

  Yanıtla
 2. Maalesef, Uygulamalar > Arama ayarları altında, konum bilgileri kullan, Güvenli arama ve Kilit ekranında arama var sadece. İlk olarak bunu kontrol ettim zaten.

  Ayrıca Explorer ayarlarında ileri düzey ayarlarında varsayılan arama motoru seçimi de Yandex fakat nafile…

  Yanıtla
 3. Twiter Facebook biber watsap gibi uygulamaların bildirim sesleri değişmiyor gelen bildirimleri ayırt edemiyorum sorun telefondan mı acaba

  Yanıtla

Yorum yapın