Samsung GALAXY S4 Raflarda Yerini Alıyor!

Samsung Galaxy S4 - 2Samsung Electronics GALAXY S serisinin dördüncü nesli olan GALAXY S4’ün dünya lansmanını gerçekleştirdi. Galaxy S4 daha büyük bir ekrana, 130 gram  ağırlığa ve 7,9mm kalınlığa sahip.

S3’e göre hem daha ince hem de daha güçlü olarak karşımıza çıkıyor.  Yapılan lansmanda Duman Siyahı ve Buz Beyazı olmak üzere iki farklı renk seçeneği ile sunulan ürün, yıl içinde çok sayıda yeni renk seçenekleriyle karşımıza çıkacak.

Galaxy S4 dünyanın ilk Full HD Süper AMOLED ekranına sahip. 5-inç büyüklüğündeki ekranı, şaşırtıcı görüntüleme kalitesiyle 441ppi değeri ile karşımıza geliyor. Samsung Galaxy S4 aynı zamanda Corning’in yeni Gorilla Glass 3 ekranı ile  sağlam ve dayanıklı bir cihaz olarak karşımıza çıkacak.

Kamera konusunda da S3 modeline göre büyük bir artış sağlamış durumda. Galaxy S4 13 megapiksel arka kameraya sahip önde ise 2 megapiksel çözünürlüğünde görüntülü görüşme kamerası var. Bu iki kamera Galaxy S4’ün “Dual Camera” özelliği ile birleşip aynı anda fotoğraf çekerek tek bir karede hem ön hem de arka görüntüyü kayıt edebiliyor.  Ön kameradan aldığı görüntüyü küçük bir resim olarak arka kameradan çekilen görüntünün üzerine özel efeklerle montaj yapabiliyor.

Kullanıcıların, ön ve arka kamerayla çektikleri iki fotoğrafı birleştirmek için 8 farklı yöntemden birini seçmeleri mümkün. Tabiki sadece bununla da kalmıyor. “Dual Video Call” fonksiyonu  ile yine bu kameralar ile karşı tarafa iki kameradan görüntü sağlayabiliyor.

Dikkatleri üzerine çekecek bir diğer özelliği “Grup Play”fonksiyonu. Bu fonksiyon sayesinde kullanıcılar Wi-Fi veya GSM sinyaline ihtiyaç olmaksızın müzik, fotoğraf, belge ve oyunları rahatça paylaşabiliyor. Bu özellik kullanıcıların başkalarıyla doğrudan bağlantı kurarak içerik ve eğlenceyi paylaşmalarını, izlemelerini veya üretmelerini mümkün kılıyor.

Galaxy S4 üzerinde bir diğer önemli yenilik dil engellerini ortadan kaldırarak insanları birbirine daha da yakınlaştıran. “S Tercüman” yazılımı. Bu yazılım ile e-posta, SMS ve ChatON gibi uygulamalarda anında yazılı ve sesli çeviri yaparak yurt dışına yolculukları bir keyif haline getiriyor. Dokuz farklı dil seçeneği sununa tercumanda maalesef ki Türkçe dil desteği yok.

Günümüz dünyasında her birimiz, yaşamı kolaylaştırmanın ve stresi azaltmanın akıllı yollarını arıyoruz. GALAXY S4, başlatmak için parmak dokunuşuna gerek olmadan yüzünüzü, sesinizi ve hareketinizi algılayan yenilikçi özellikleri sayesinde işlemlerin zahmetsiz bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Samsung Akıllı Durdurma (Samsung Smart Pause)’, ekranı bakış yönünüze göre kontrol etmenizi sağlar. Bir video seyrederken bakışınızı ekrandan başka bir yere çevirdiğinizde videonuz durur ve ekrana bakar bakmaz yeniden başlar. ‘Samsung Akıllı Kaydırma (Samsung Smart Scroll)’ ise tarayıcınızı veya e-postalarınızı ekrana hiç dokunmadan aşağı yukarı kaydırabilmenize izin verir. GALAXY S4 yüzünüzün ekrana çevrili olup olmadığını anlar ve bileğinizin hareketini algılıyor, bu sayede sayfaları aşağı veya yukarı kaydırabilmenize olanak tanımakta.

Samsung Galaxy S4 - 4   Samsung Galaxy S4 - 2   Samsung Galaxy S4 - 1

Air View özelliği ile; kullanıcıların bir e-posta, fotoğraf, video veya S Planner, içeriğini açmak zorunda kalmadan parmaklarıyla, ekrana dokunmaksızın ön izleme yapabilirsiniz. Air View ile internet sayfasını büyütülmüş olarak görebilir ya da hızlı aramada kayıtlı bir telefon numarasını ön izleme ile görebilirsiniz.

Temassız Kontrol (Air Gesture) özelliği ile elinizin havada yaptığı bir hareketle çalan müziği değiştirebilir, bir web sayfasında gezinebilir veya gelen bir aramayı kolayca kabul edebilirsiniz.

Samsung Galaxy S4 bu tarz birçok yazılımla donatılarak ek özellik kazanmış durumda. S3’e göre donamım performansı ve hafifliği ile tercih sebebi olabilir. Fakat biz ileri düzeydeki kullanıcılar için pek de cezbedici bir durum yok. Hani belki de Samsung beklentilerimizi o kadar yüksek tuttu ki? S3 tasarımı ile yakın tasarımlar olması bile bizi böyle bir canavardan biraz soğutmuş olabilir. Yine de en büyük rakibi Xperia Z’den daha üstün özelliklerde bir cihaz bekliyordum. En azından farklı bir tasarımla karşımıza gelmeliydi. Galaxy S3 kullanıcılarına tavsiyem S4 sizin için büyük bir değişim değil… Diğer marka tüketiciler için tercih sebebi olabilecek iyi bir cihaz olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Okuduklarıma göre S4 155 ülkede aynı zamanda Nisan sonu itibari ile satışa çıkıyor. Bu 155 ülke içerisinde Türkiye’de var. Avea ve Vodafone ise şimdiden kolları sıvamış ve ön sipariş almaya başlamışlar. İki bin TL’den satışa çıkacağı söyleniyor. Bakalım…

Samsung GALAXY S4 Teknik Özellikleri:

 • 5 inch Full HD Super AMOLED ekran (1920 x 1080) ekran, 441 ppi
 • 1.9 GHz Quad-Core İşlemci / 1.6 GHz Octa-Core İşlemci (İşlemci tipi ülke ve bölgelere göre değişiklik gösterebilir.)
 • Android 4.2.2 (Jelly Bean) işletim sistemi
 • Ana kamera: 13 Mega piksel Auto Focus kamera, Flaş ve Sıfır Deklanşör Gecikmesi, BIS özellikleriyle
 • İkinci kamera (Ön): 2 Mega piksel kamera, Full HD kayıt @30fps Flaş ve Sıfır Deklanşör Gecikmesi, BIS özellikleriyle
 • Çift Kamera: Çift Çekim / Çift Kayıt / Çift Görüntülü Arama
 • Drama Çekimi, Sesli Fotoğraf Çekimi, 360° Fotoğraf, Sinema, Silme, Gece, En İyi Fotoğraf, En İyi Yüz
 • Grup Play: Müzik Paylaş, Resim Paylaş, Doküman Paylaş, Oyun Grubu Anı Albümü, S Tercüman, Optik Okuyucu
 • Samsung Akıllı Kaydırma, Samsung Akıllı Durdurma, Temassız Kontrol, Air View Samsung Hub, ChatON (Sesli/Görüntülü Arama, Ekran paylaşımı, 3 yöne görüntülü konferans)
 • Samsung Ekran Işık Uyumu, Samsung Ses Seviyesi Uyumu / Dokunmatik Hassasiyet Uyumu (Eldiven ile kullanılabilir)
 • Güvenlik Asistanı, Samsung Link, Ekran Paylaşımı
 • Samsung KNOX (sadece B2B)
 • NFC, Bluetooth 4.0 (LE)
 • IR LED (Remote Control), MHL 2.0
 • Hız Sensörü, RGB Işık Sensörü, Jeomanyetik Sensör, Mesafen Sensörü, Jiroskop, Barometre Sıcaklık ve Nem Sensörü, El hareketleri sensörü
 • Hafıza 16/ 32/ 64 GB Kullanıcı Hafızası, microSD yuvası (64GB’a kadar yükseltilebilir)
 • 2GB RAM
 • Boyutlar 136,6 x 69,8 x 7,9 mm, 130g
 • Pil 2,600 mAh

Yorum yapın