Türk Telekom’un AKL Terbiyesizliği!

Türk Telekom’un yıllardır acısını çekiyorum! Kullandığım ve yıllardır sorun yaşadığım ülkemizin en güzide iletişim kurumlarından bir tanesi…

İnternet hattımda 35Mbit 100GB AKK’ye sahip bir aboneliğim bulunmakta. Bu abonelikte kimi zaman AKL’yi aşıyorum, kimi zaman ucu ucuna kalıyorum. AKL’yi aştığımda düne kadar 3Mbit adil olmayan bir hız alabilirken, BTK’nın sayesinde 16Mbit‘e çıkması ile adil olduğu için sevinmiş ve sosyal ağlarım üzerinden teşekkürlerimi sıklıkla iletmiştim. Hatta bu konu ile ilgili bir yazı da kaleme almıştım.

Velhasıl kelam, bir hafta kadar önce İnternet bağlantı hızım 1Mbit’e düştü. Türk Telekom‘u arayıp konu hakkında bilgi vererek arıza kaydı açtırmak istedim. Ancak teknik destek ekibi bana genel bir arıza olduğunu ve ekranlarında bunu göremediklerini 1-2 gün içerisinde düzeltilebileceğini belirtti. Elbette olabilir! Hatta problem vardır, çalışma yapılıyordur bekleriz diyerek teşekkür ettim kapattım. Bir hafta da bu sebeple sesimi çıkarmadan bekledim…

Amma ve lakin, üzerinden bir hafta geçmesine rağmen internet bağlantım sıklıkla 1 Mbit hıza düşüyordu. Biraz önce tekrar Türk Telekom’u arayarak konuyu destek ekibine ilettim. Telefonda durumu anlattığım zaman bana AKL’ni geçmişsiniz şeklinde cevap verdi? Telefondaki hanımefendiye bu konuyu bir hafta önce ilettiğimi ve genel arıza kaydı olduğunu belirttiklerini bir haftadır beklediğimi söyleyince yine AKL’yi aşmışsınız cevabını aldım. Hatta bir ara, sistemde sorun yok, ev içerisindeki tesisatı kontrol edin diye bahane bile uydurdu.

Kendisine bilgisayar uzmanı olduğumu, elektrikçi çağırıp 150TL para verdiğimi ve iç hattı kontrol ettirdiğimi, modemi aç kapa yaptığımı, dnslerimin Türk Telekom dnsleri olduğunu…. Ancak AKL’yi geçmişsiniz lafını diline dolandırdı durdu!

Doğal olarak da sinirlendim!

Neden sinirlenmeyeyim? BTK geçtiğimiz günlerde açıklama yapmadı mı? Adil olmayan kullanım limitinin ADİL olacağını belirtmedi mi? Artık kullandığım hıza göre AKL hız limitlemesi olacağını söylemediler mi? “Hanımefendi benim BTK’nın kararına göre, 35Mbit kullanırken AKL’yi geçsem dahi 16Mbit kullanmam gerekiyor” şeklinde cevap verdim.

Bunun üzerine arıza kaydı açacağını belirtti…

Neyse arıza kaydını açtı, teşekkür ettim kapattım. Aradan 1 dakika hadi olsun 2 dakika geçmeden 444 0 375 destek hattı beni aradı…

Yine aynı şeyleri söyleyip başından savuşturdu…

Efendim AKL’yi geçmişsiniz, biz zaten kontrol ettik. Hattınızda sorun yok! 

Yahu nasıl olur? Siz bir dakika içerisinde bunu nasıl kontrol ettiniz? Durun tahmin edeyim, santrali aradınız onlar da sizi başından savdı, siz de beni başınızdan savıyorsunuz! Niye AKL’yi geçtim diye? Yahu 16Mbit benim hakkım değil mi? AKL’yi geçsem dahi sizin bana 16Mbit vermeniz gerekmiyor mu?

Tekrar aynı şeyleri söyledi söyledi durdu!

Sinirlendim ve hanımefendiye,  daha önce de bunu yaptınız ben de internetten sizi şikayet ettim. O şikayet üzerine beni aradınız ve sonra sorunumu çözdünüz. Şu an kale almıyor, başınızdan savıyor ve beni 1Mbit hata bırakıyorsunuz. Arıza kaydı açıp kontrol etmenizi rica ediyorum. Yoksa sizi tekrar şikayet edeceğim geçen seferki gibi yine şikayetim için arayacak ve sorunu çözeceksiniz. Geçen de böyle olmuştu. Arıza kaydımı açıp düzeltmenizi talep ediyorum diyerek kapattım.

Gel de sinirlenme?

Neymiş AKL’yi geçtik diye destek vermiyorlar?

Neymiş AKL’yi geçtik diye başlarından savıyorlar?

Neymiş AKL’yi geçince 1 dakika içerisinde tüm sistemi kontrol edip, bizde arıza yok diyorlar?

Neymiş Türk Telekom’un değerli çalışanları müşterileri ile dalga geçiyormuş?

Dalga geçmek değilse bu rezalettir. Koskoca Türk Telekom’un adını ve verdiği hizmeti biz tüketiciler gözünde düşürmektir. Başka da bir şey değildir.

Başka bir alternatifimiz de yok nasılsa, paşa paşa kullanacağız 1 Mbit bile olsa kullanacağız öyle mi? Bugün ayın 14’ü ay sonuna kadar 1Mbit ile uğraş dur!

Teşekkürler Türk Telekom çalışanları! Vermiş olduğunuz 1Mbit ile hakkımız olan 16Mbit internet hızını alamadığımız için teşekkürler.

“Türk Telekom’un AKL Terbiyesizliği!” üzerine 10 yorum

 1. Bir defasında evde iki bilgisayar açık 2’de telefon bağlı, telefonlar sadece duruyor indirme/yükleme yok. Bir ping girdi, düşman başına; Superonline teknik desteği aradık. Dedik ki şimdi biz CS:go oynuyoruz, ping 400’lerde geziyor lokal bir sunucu. Teknik destek elemanı “Lütfen siteye ping atıp, ip numarası öğrenin” dedi.

  Yanıtla
 2. Benzer bir sıkıntı benim TürkTelekom mobil hattımda olmuştu. Her ay 3gb hediye pakedim + 3gb kendi hattımın pakedi vardı. Hediye olan bitince internetim kesiliyordu tamamen, hattımdaki pakedi kullanamıyordum. Mobil uygulamada görüyordum tüm paketlerimi, 3gb’lık var ama sistem geçiş yapmıyor ve takılıp kalıyordum. Onlarca destek talebi açtım, onlarca farklı kişiyle görüştüm, genel müdürlükten aradıklarını söylediler birkaç kez, uğraştılar bir türlü düzeltemediler. Sürekli hattımın yeniden tanımladıklarını söylediler, 5mb’lık hediye paketler yüklemeyi denediler bitince otomatik geçiş yapsın diye, hiçbir şekilde düzelmedi. 3 ay sonunda çözümü başka operatöre geçmekte buldum.

  Yanıtla
 3. Geçen kıştı yanlış hatırlamıyorsam önceki ay AKK’yi aştığımdan bu ay dikkat edeyim demiştim ve 200GB olan kotamın ay ortasında daha yarısına gelmemiştim. Lakin bir anda hız düştü. AKK’yi geçmişim gibi 3mbit’e sabitlendi. Aradığımda ise sizin 2.kez aramanız ile benzer konuşmalar geçti. Yok genel arıza var, yok kotayı geçmişsinizdir, bence evin iç tesisatında sorun vardır, isterseniz ücreti karşılığında teknik ekip gelir bakar. İşin sonunda AKK’yi geçmediğimi bilmelerine rağmen hızı yükseltemediler ve özellikle kotayı aşmamaya gayret ettiğim ayın yarısını benzer şekilde ay başını beklemekle geçirdim.

  Sanırım kotayı aşan kişileri tanıdık birisi oradan manuel hızını yükseltmesin diye otomatik bir engel var, çünkü çözememelerinin başka nedeni olamaz. Bazen yanlışlıkla kotayı aşmışsınız gibi davranıyor ve hiçbir şekilde hızı normale çeviremiyorlar.

  Yanıtla
 4. Size Turk nete gecmenizi tavsiye ediyorum. Alt yapi olarak Turk Telekomu kullanmalari bana TT den daha iyi performans veremeyecegini gosteriyordu. Fakat 1 aydir kullaniyorum. Simdiye kadar neden Turk nete gecmedim diye pismanim.
  Bu arada bolgesel olarak degisebilir ben Denizli de kullaniyorum

  Yanıtla
 5. Adamların düzgün bir rakibi yok ki, kendi altyapısını kullanan sağlam bir firma olsaydı bu tarz meseleleri yaşayacağımızı pek düşünmüyorum.Ufak bir hatada direk karşı firmaya zıplardık.
  Superonline var evet ama yine çoğunlukla türk telekomun altyapısını kullanıyorlar.

  Yanıtla
 6. Bende benzer bir durumu yaşamıştım abi, rezalet bişey. Herkes bence herşey değildir. TT den kurtulmanın zamanı geldi 🙂

  Yanıtla
 7. bu Türk Telekom firmasından bende çok çektim hatta tozlumikrofon .com ‘daki yazar sayfamda bununla alakalı ben de birşeyler yazacağım insanlar duysun. İnternet kurulumu dahil olduğunu söylediler bastıra bastıra sordum ücretsiz dediler. 2 gün sonra geldiler sizin hattınızda bilmem var vip hizmete girer ekstra 50 tl dediler kapatın istemiyorum o zaman diyorum cayamazsınız 250 tl cezası var diyor 15 gün geçmemesine rağmen!

  Yanıtla

Yorum yapın