Elveda AKL, Hoşgeldin Teknoloji!

Teknolojinin baş döndürücü bir hızla hayatımıza girdiği, bizleri cihazlara bağlamaya ve online kalmaya zorladığı günleri yaşıyoruz. Ancak teknoloji hızlanırken bizler yavaşlamaya zorlanıyorduk…

Defalarca blogumdan (1, 2, 3…) ve sosyal ağ hesaplarımdan AKL’nin biz tüketicilere ve teknolojiyi kullanmak isteyenlere büyük sorunlar çıkardığını ve teknoloji dünyasında ilerlerken karşımıza kocaman duvarlar ördüğünü yazdım.

Teknoloji geliştikçe veri kullanımı da artıyor…

Bundan 10 yıl önce seyrettiğiniz bir video 340p çözünürlükte ve MB’lar düzeyinde veri kullanıyorduk. Bugün geldiğimiz noktada hiç kimse 340p – 480p çözünürlük seyretmiyor. Genelde 720p – 1080p tercih ediliyor. Hatta kendinden emin ve kaliteli film seyretmek isteyen arkadaşlar 2K, 4K gibi çözünürlüklere göz kırpıyor…  Doğal olarak da veri kullanım oranımız katlanarak arttı… Hatta GB’lar düzeyine çıkmıştı.

Akıllı telefonunuzda kullandığınız uygulamalar en fazla 3-5 MB’lık güncellemeler alırdı. Hatta 2-3 ayda bir defa güncellenirdi. Şimdilerde her ay birçok uygulama için güncelleme alıyor telefonumuz öyle 3-5MB’da değil… 10-30MB’dan 10 tane uygulama güncellediğiniz zaman zaten büyük bir veri kullanıyorduk…

Peki işletim sistemlerimiz? 

Windows, IOS? Sadece onlar değil akıllı telefonlarda da veri kullanımları giderek yükseldi. GB’lar düzeyinde işletim sistemi güncellemesi alıyoruz. Hele ki Microsoft Office kendini bir güncellesin yandık…

Velhasıl kelam, hiç İnternet üzerinde sörf yapmasanız, oyun oynamasınız veya film izlemeseniz bile mevcut uygulama ve işletim sistemleriniz bir hayli veri tüketiyor. Dizüstü bilgisayarlarımızı müzikleri, oyunları ve filmleri bir araya getirdiğimiz zaman ise ay sonunu göremeden AKK limitlerine takılıyorduk.

Sonrası mı? 

Düşünsenize en dandik uygulama bile 1/2 Mbit civarında veri tüketirken biz AKL’yi geçtiğimiz için cezalandırılıp, adil kullanmadığımız söylenerek ay sonuna kadar 1 hafta veya 10 gün 3Mbit hız ile cezalandırılıyorduk.

Ben mi? Beni hiç sormayın!

 • Evde akıllı ampül sistemi kurulu, internet üzerinden kontrol ediyorum.
 • Evde akıllı kombi uygulaması kurulu, internet üzerinden kontrol ediyorum.
 • Akıllı telefonum 4GB kotayı dikkate bile almıyor, çünkü blogum için birçok uygulama kurup, kaldırıyorum.
 • Dizüstü bilgisayarım var verinin büyük bir kısmı onun üzerinden gidiyor.
 • Hanımın bilgisayarı var, akıllı telefonu var…
 • Kızımın bilgisayarı var ve Youtube’u çok seviyor…
 • Yakında akıllı ev adına birçok uygulama kurmayı ve test etmeyi planlıyorum. Rassbery Pi’ler kenarda duruyor…
 • İncelemeye telefon, bilgisayar geliyor ve birçok uygulama kuruyor veri harcıyorum…
 • Üstelik hiç oyun oynamıyorum!

Kısacası benim gibi teknoloji meraklıları veya yazarları için 100GB – 150GB AKL maalesef ki yetersiz geliyor. Açıkçası son dönemlerde nereden tasarruf yaparım diye düşünüyordum.

Evet, elektrik tasarrufu falan değil, bildiğiniz veri kullanım tasarrufu!  

Sonunda BTK biz tüketicilerden gelen talepleri ve şikayetleri dikkate alarak yeni kararlar aldı!

Ucuz internet paketi adı altında satılan minnacık kotalı ve tüketiciyi yanıltan pazarlama tekniklerinin sanıyorum ki sonu geliyor! Limitsiz diye paket satıyor sonrasında AKL diyorlardı! Hazırda 20Mbit hız 100GB limit verip, ay sonu bu yetmiyor AKL daha yüksek bir pakete geçmek istiyorum dediğinizde olmaz diyebiliyorlardı…

Yapılan açıklamaya göre;

 • Her türlü duyuru, reklam ve tanıtımlarda AKL değeri  ve AKL sonrası erişim hızına açıkça yer verilmesi
 • Bilgilendirmelerin tüketicilerin kolayca erişebileceği şekilde yapılması,

Umarım hile, hurda satış teknikleri son bulacaktır!

 • AKL değerinin % 80’ine ve % 100’üne ulaşıldığında ve AKL seviyesi aşıldığında, uygulanacak erişim hızı hakkında aboneye ücretsiz olarak kısa mesaj ile bilgi verilmesi

Şu uyarıyı mobilde yaparken ev, iş için neden yapmazlardı?

 • Mobil şebeke işletmecileri tarafından AKL sonrası veri indirme hızının en az 128 Kbps olarak uygulanması,

Düşünsenize 4G kullanıyorsanız iki günde kota doluyor! Sonra milattan öncesine resmen 1990’lı yıllara dönüyorduk? Hoş ben 3G ile aynı durumdayım!

 • Sabit genişbant internet hizmetlerindeki AKL sonrası erişim hızının % 50 oranında artırılması, 

Sanıyorum ki bu maddede en azından AKN limitine ulaştığımız zaman 3Mbit’e düşen internet hızımız 6Mbit civarı hıza çıkıyor? Hiç yoktan iyidir. Günümüz standart bir bilgisayar kullanıcısı gayet ideal olabilir.

 • AKL kapsamındaki veri kullanım miktarının, hız dengesi de gözetilerek farklı seviyelerde belirlenmesi,

Sanıyorum ki 100Mbit kullanan bir adamı 6Mbit’e düşüremeyecekler! 10 – 20 Mbit verseler var ya müthiş olur…

 • 02:00-08:00 saatleri arasında internet kullanımlarının AKL’ne dâhil edilmemesi,

Bu maddeyi okuduğum zaman ilk tepkim şöyle oldu. “Allah’ım Sana Şükürler Olsun!” Çok şükür ki, BTK başkanımız bu noktada yüzümüzü güldürdü. Bildiğin Avrupalı olduk yahu! Nasıl mı? Avrupa’da AKL, yoğun kullanım saatlerinde uygulanır. Kısacası AKL, adil kullanım kotasıdır ve insanlara zarar vermen engellenir.

Ben gece saat 02-00 sularında 100GB veri indirsem kaç kişiye dokunacak? Ancak gündüz veya akşam saatlerinde doğal olarak (alt yapının yetersizliği sebebi ile) etkileyebiliyordum. Bu madde sayesinde artık AKL’ye takılmayacağımı rahatlıkla söyleyebilirim…

 • AKL uygulamasına 31.12.2018 tarihi itibarıyla son verilmesi

İşte budur arkadaş! Helal olsun diyorum, yaklaşık olarak  2 yıl sonra AKN kalkıyor! Demekki neymiş, isteyince yapılabiliyormuş Bu kararı alanlar ve bu kararın altına imza atanlara saygılarımı, sevgilerimi, dualarımı ve her şeyimle teşekkürlerimi sunarım!

Eğer bu maddeler aynen hayatımıza girerse, teknolojiyi gerçekten de kullanmaya başlarız. Bu maddeler hayata geçirilirse genç bir nüfusa sahip olan ülkemiz için büyük bir teknoloji engelini kaldırmış olacağız.

Başlıkta belirttiğim gibi, “elveda AKL, hoşgeldin teknoloji”…

Umarım maddelerden okuduğum şekli ile yapmış olduğum yorumlar doğrudur. Sonuna kadar destekliyor ve BTK’ya teşekkürlerimi sunuyorum. Elbette ki şuan taslak aşamasında umalım ki en kısa sürede hayata geçirilir. Aksi takdirde teknoloji önündeki, gelişimimiz önündeki en büyük engel, aşılamaz bir hale gelecek ve biz tüketicileri, youtuberları, bloggerları, şirketleri ve girişimcileri bezdirecektir.

Not: Kısaltmalara takılmayın benim de kafamı karıştırdılar.

AKL: Adil kullanım limiti (ne kadar veride sınırlandırılacağınız 50, 100, 150 gibi)
AKN: Adil kullanım noktası (paketinizin limiti doldurduğu nokta gibi)
AKK: Adil kullanım kotası (kotanızın limit durumu gibi)

“Elveda AKL, Hoşgeldin Teknoloji!” üzerine 3 yorum

 1. Ben şunları (da) beklerdim:

  – AK kota (ben de böyle demeyi seviyorum, eheh) paketlerinde “limitsiz/sınırsız” ifadesinin yasaklanması
  – AK kota aşıldıktan sonra düşürülecek hızın, kullanılan hıza göre ayarlanması (mesela “%75 oranında” azaltma olsa, 16Mbit kullanan 4Mbit’e, 100Mbit kullanan 25Mbit’e inebilirdi – duyuruda buna benzer bir madde var ama net bir madde değil, İSS’ler 16Mbit’lileri 3Mbit’e düşürürken 100Mbit’lileri 5Mbit’e düşürür, haksızlık olur)
  – AK kotasız paketlerin fiyatlarında adil bir ayarlamaya gidilmesi (2 kata kadar çıkabiliyor “sınırsız” internet ücretleri, olmaz öyle şey)
  – Firmaların (gerekirse ek ücret ödeyerek, mümkünse ödemeden) AK kota kapsamından dışarı alınması (Netflix, Steam, YouTube vs. kullanıcılarına hiç “adil” olmuyor çünkü o “adil” kotalar)

  Yine de, dediğin gibi, hiç yoktan iyidir. Açıklamanın bir bağlantısı var mı bu arada?

  Yanıtla

Yorum yapın