Twitter Hesabınızı Güvenle Kullanın!

Twitter’ı güvenle kullanıyor musunuz? Günümüz teknoloji dünyası sosyal ağların yükselişini ve korkutucu rakamlara ulaşmasını konuşuyorken, biz sosyal ağ kullanıcıların en önemli sorunu “nasıl güvende kalırım” sorusunu sormaya başladık.

Sosyal medyanın birçok platformunda hemen hemen her şeyimizi paylaşıyoruz. Aşklarımızı, tutkularımızı, beğendiklerimizi ve hatta beğenmediklerimizi bile… Kimileri yatak odasına kadar sokuyor o binlerce liralık akıllı telefonların kameralarını…

Dünyanın en önemli sosyal medya platformları arasında yer alan Twitter ise vazgeçilmez ağlarımızdan biri haline geldi. Hal böyleyken de Twitter hesabımızı hacklemek isteyen, parolalarımızı çalmak isteyen kötü niyetli çakallarla savaşmak zorunda kalıyoruz.

Bakalım Twitter hesabınızı güvenli hale getirmek için gereken önlemler neler?

Kişiler verilerinizi ve kişisel bilgilerinizi ne kadar sıkı tutarsanız tehlikeli kişilere karşı da o denli güçlü olabilirsiniz. Aslında işin en önemli korunma noktası bu adımla başlıyor.

Twitter için şöyle bir düşünün…

Kullandığınız şifreler kişisel verilerinizden oluşmuyor mu? Doğum tarihi, tuttuğunuz takım, sevgilinizin adı… Siz bu bilgileri sıklıkla paylaşıyorsanız, saldırganların hesabınızı çalması da o kadar kolay olacaktır!

Her zaman güvenlik uzmanları bizleri parolalar konusunda uyarırlar! Güçlü bir parolaya sahip olmak, tanımadığınız linkleri asla tıklamamak ve gerçek olmayan bir Twitter hesabından gelen e-postaları açmamak bu önlemlerden sadece bazıları.

Aşağıdaki gibi birkaç önlemle sizlere Twitter hesabınızı güvende tutmak için öneriler sunmak istiyorum.

 1. Parolanız güçlü olsun: Bir hesap oluşturmanın ilk adımı güvenli bir parola oluşturmaktır. Parolanızı asla ardışık numaralar, ardışık harfler veya doğum gününüz gibi bulunması kolay bilgilerden seçmeyin. Yapılan en büyük hatalardan biri budur!
 2. Diğer sitelerde kullanmadığınız, rakam ve harf içeren en az 10 karakter uzunluğunda bir parola oluşturmak en iyisidir. Aynı parolayı diğer platformlarda kullanmak da büyük bir hatadır!
 3. Parolanızı hiçbir şekilde, arkadaşınıza dahi söylemeyin.
 4. Parolanızı güvenli bir yerde saklayın. Herkesin erişemeyeceği bir yerde olması en iyi seçim olacaktır.
 5. Parolanızı unutabilme durumu için “Hesap” ayarlarınızda “Şifremi sıfırlamak için kişisel bilgilerimi iste” bölümünü seçmenizi tavsiye ederim. Parolanızı unuttuğunuzda sıfırlamak için e-posta adresinizi veya telefon numaranızı girmeniz istenir. Bu sayede saldırganları birazcık daha zorlamış olacaksınız!
 6. Gerçek Twitter adresinden giriş yapın! Twitter’a twitter.com adresinden giriş yaptığınızdan emin olun. Sahte sayfalara özellikle de SSL sertifikası olmayan adreslere asla güvenmeyin!
 7. Tanımadığınız kişilerden gelen linkleri asla tıklamayın! Tanıdığınız kişilerden gelen bağlantılara da mutlaka dikkat edin! Hesabınızı ele geçirmek isteyenler, kullanıcı adınızı, e-posta adresinizi veya telefon numaranızı almak için sizi kandırmaya çalışır. Hesabınıza spam bir link gönderip tıklamanızı isteyebilirler. Siz Twitter’a girdiğinizi sanırsınız ancak bilgileriniz başkalarındadır. Gerek e-postanıza gerekse Direkt Mesaj’a (DM) gelen tuhaf linklere tıklamayın. Şüpheci davanın!
 8. Giriş onaylama ile güvenliğinizi sağlama alın! Bu bölüm, hesabınıza ek güvenlik sağlar. Hesabınıza sadece sizin eriştiğinizden emin olmanıza yardımcı olmak için ikinci bir denetim yolu sunar. Hesap ayarlarından bu denetimi aktif hale getirebilirsiniz.
 9. Twitter asla size şifrenizi sormaz! Twitter asla sizden e-posta, DM veya yanıt ile şifrenizi istemez. Hesabınızın kimlik hırsızlığına uğradığından veya ele geçirildiğinden şüphelenirlerse hacker’ın hesabınızı kötüye kullanmasını engellemek amacıyla şifrenizi sıfırlayacaklardır. Bu durumda size e-posta ile twitter.com şifre sıfırlama bağlantısı gönderilir. Şifrenizi unutursanız bu bağlantı üzerinden kendiniz sıfırlayabilirsiniz. DM ile gelen şifremi unuttum, parolanı gir gibi isteklere asla inanmayın!
 10. Farklı bir cihazdan mı girdiniz? Hesabınıza yeni bir cihazdan ilk kez girdiğinizde size ek bir güvenlik olarak e-posta ile bildirimde bulunur. Bu e-postalar, sadece iOS ve Android için Twitter, twitter.com ve mobil web üzerinden giriş yaptığınızda iletilir. Bunun dışında böyle bir e-posta almazsınız! Eğer aldıysanız biri parolanızı ele geçirmiş ve giriş yapmaya çalışıyordur! Hemen giriş yaparak parolanızı değiştirin!
 11. Tarayıcınızın güncel mi? Kullandığınız tarayıcınızın en güncel sürümde olduğundan emin olun. Ayrıca genellikle belirli güvenlik tehditlerine karşı yayınlanan yamalarla güncel tutmayı ihmal etmeyin.
 12. Üçüncü partiler uygulamaları dikkatli seçin! Twitter’da dış geliştiriciler tarafından Twitter hesaplarınızla kullanmanız için geliştirilmiş pek çok 3. parti uygulama bulunur. 3. parti uygulamanın Twitter hesabınıza erişmesine izin vermek istiyorsanız, bunu yalnızca Twitter’ın OAuth metodunu kullanarak yapmanızı öneririm. OAuth güvenli bir bağlantı yöntemidir! Kullanıcı adı ve şifrenizi 3. partiye vermenizi gerektirmez. Kullanıcı adı ve şifrenizi başka birine verdiğinizde hesabının kontrolü tamamen o kişide olur ve sizi hesaptan atabilir veya hesabınızın askıya alınmasına neden olacak eylemler gerçekleştirebilir. Tanımadığınız veya sizin adınıza Tweet gönderen uygulamaların erişimini hesap ayarlarınızdaki Uygulamalar sekmesini ziyaret ederek kaldırabilirsiniz.
 13. Hacklendiğinizden emin misiniz? Tüm bunlara karşın hesabınızın ele geçirildiğinden eminseniz ve kimlik hırsızlığına maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, hızlıca şifrenizi değiştirin ve Hesabım ele geçirildi bilgilendirme metnindeki talimatları uygulayın.

Diğer bir yandan aşağıdaki gibi daha önce hazırlamış olduğum “Güvenlik ve gizlilik” sunumumu inceleyebilirsiniz!

Yorum yapın