Yeni AKN, AKK Limitlerine Kafalar Karıştı!

Evet, 1 Mayıs itibari ile yeni AKK, AKN limitleri ve kuralları karşımıza çıktı. Doğal olarak da servis sağlayıcılar internet paketlerini güncelleyerek karşımıza çıktılar. Ancak gördüğüm kadarı ile kafalarımız AKK ve AKN konusunda epeyli karışmış durumda.

Sosyal ağlarda manipülasyon ve dezenformasyonun haddi hesabı yok derken bir bomba da AKK/ANK olayında patladı. Ayrıca yeni paketleri hazırlarken sağ olsun servis sağlayıcılarımız paketlerin üstüne tuz biber ekerek zam yapmayı unutmamışlar!

Adil kullanım kotası, noktası, limiti…

Bir kere şunu unutmamız gerekiyor. Mevcut aboneliğiniz yani taahhütünüz neyse edecek ve etkilenmeyecek! Aboneliğiniz bittiği zaman yeni paketler sizleri ilgilendirecek ve mevcut aboneliğinize ek bir ücret yansıtamayacaklar. Çünkü kanun geçmişe yönelik işlemiyor…

Şimdiye kadar kullandığımız internet paketlerinde limitli ve limitsiz ayrımları yapılmaktaydı. Limitli paketlerde limitlerimiz kesin sınırlarla çizilirken limitsiz adı altında satılan paketlerde AKN, AKK, AKL gibi tanımlamalarla adil kullanım limitleri devreye giriyordu. AKN, AKK, AKL ile isimlendirilen bu limiti aştığımız zaman bağlantımız teoride 3Mbit’e düşürülerek ay sonuna kadar cezalandırılıyorduk. Bir de full limitsizler vardı!

Ben Türk Telekom’un 35Mbit Limitsiz 100GB AKN paketini kullanıyorum. Önümüzdeki aylarda taahhütüm bitecek ve yeni paketlerden birini seçmek zorunda kalacağım.

Ancak 1 Mayıs itibari ile devreye giren yeni kuralların bir kısmı hepimizi ilgilendiriyor…

Bu tarihten itibaren gece 02:00 ile sabah 08:00 arasında yapacağım internet kullanımlarım artık kotamı etkilemeyecek. Yani 35 Mbit 100GB’lık paketimi daha verimli olarak kullanabileceğim. Diğer bir yandan eğer AKN, AKK, AKL denilen 100GB’lık (benim paketteki limit) limiti aşarsam 3 Mbit’e düşen (teoride pratikte 2 Mbit civarı) hızım, artık 16 Mbit’e düşecek. Bu da paketinize göre değişiyor. Ancak büyük bir iyileştirme söz konusu!

Kısacası bu noktada büyük bir heyecan duyduğumun altını çizmek istiyorum. Attan inip eşşeğe binmek gibi bir durum yaşıyordum ve ay ortasında 3Mbit’e düşen hızım yüzünden ay sonuna kadar iğrenç bir internet bağlantısı kullanmak zorunda kalıyordum. Artık bu durum ortadan kalktı! Paketime göre internet hızımda düşme yapılacak ama attan inip eşşeğe binmiş durumunu yaşamayacağım.

Kısıtlama  en düşük hızdaki paket için 3 Mbps ve en yüksek hız için 24 Mbps olarak güncellendi. Yani kotanız dolduğunda berbat bir internete mahkum olmayacaksınız. Günümüz internet hızları için ideal olabilecek düzeylerde iyileştirme yapıldığını söyleyebiliriz. Bu noktada BTK’ya ne kadar teşekkür etsek azdır!

Düne kadar 3 türde internet bağlantısı kullanıyorduk.

 • Limitli (Kotalı AKL): Limitli paketler interneti az kullanan ya da hiç kullanmayan kişiler için idealdi. Kullanacağınız kadar ödüyordunuz. Ayrıca limiti geçerseniz ek ücret ödüyordunuz. Buradaki Adil Kullanım Limitini siz belirliyordunuz.
 • Limitsiz (AKN): Limitsiz paketler benim, sizin gibi interneti sıkça kullanan kişiler içindir ve ay sonu gelmeden Adil Kullanım Noktasını geçtiğiniz zaman hızımızın 3Mbit’e düşmesine sebep oluyordu. Bu nokta için her pakette bir kota var, benim paketimdeki kota indirebileceğim maksimum veri 100GB ve AKK ile 100 GB’ı doldurduğum zaman zaman AKN limitini geçmiş oluyordum.
 • Full Limitsiz (Hiçbir Limiti Olmayan): Limitsiz paketler ise çok pahalı ve şirket, internet kafe gibi yerler için idealdi. Hiçbir şekilde limite takılmıyordunuz eşşek yüküyle para ödüyordunuz.

Gelin şu terimleri iyice öğrenelim!

Bu AKN, AKK, AKL ne kadar çok kafa karıştırıyordu değil mi?

AKN: Adil Kullanım Noktası
AKK: Adil Kullanım Kotası
AKL: Adil Kullanım Limiti

Adil Kullanım Noktası (AKN); paketinizde yer alan aylık indirme oranının %100’e ulaşılması halinde, ayın geri kalan günlerinde internet erişim hızının düşürülmesini ifade ediyor. Bu uygulama şebeke kaynaklarından tüm kullanıcıların aynı kalitede hizmet alabilmesini amaçlanıyordu.

Yeni durumda yani 1 Mayıs itibari ile Adil kullanım noktanız %100’e ulaştığında AKN sonrası hız, seçtiğiniz paketin bağlantı hızına göre, tablodaki gibi değişmektedir.

Adil Kullanım Kotası (AKK) veya Adil Kullanım Noktası (AKN) olarak söylenebilir. Birinde limitin şu diyor, diğerinde indirebileceğin maksimum verininin boyutu bu diyor… Birinde Adil kullanım Noktasına gelmiş oluyorsun, (örnek 99,99GB veri indirdin ve sınıra geldin) diğerinde Adil Kullanım Kotanı (en fazla 100 GB veri indirebilirsin demek ki pakete göre limit değişiyor) doldurmuş oluyorsun! Kısacası ikisi de aynı şey…

Panik yapmanıza gerek yok!

Mevcut aboneliğiniz devam edecek. Aboneliğinizde taahhüd sonuna kadar herhangi bir fiyat değişikliği olmayacak.

Ayrıca gece kulanımları kotadan düşmeyecek, hızınız düşürüldüğünde ise daha mantıklı ve günümüz teknolojisine uygun internet hızları ile ve paketinizin hızına göre düzgün bir hızda internete bağlanmaya devam edeceksiniz.

Kablonet’in Yediği Halt!

Kablonet sağ olsun ortalığı fena karıştırdı. Yeni paketler çıkartıp, limiti geçerseniz GB başına 2 TL ücret alırız! Şeklinde bir bilgi yayınladılar. Kablonet’in bu saçmalığını duyan herkes aman internete kota geldi, kotayı aşmayın GB başına 1TL,  2TL para ödeyeceksiniz… .

..bir söylenti yaymaya başladılar.  Oluşturulan algıda ise; tüm operatörlerin ve servis sağlayıcıların GB başına 2TL para alacakları yönündeydi! Aman AKN’yi doldurmayın ek ücret alacaklar aman aman…

Yok böyle bir şey!

Bu yalnızca Kablonet’in yeni kullanıcıları için geçerli bir durum! Kablonet kafasına göre paketler çıkartıp ayağına sıkacak bir pazarlama stratejisi geliştirmiş. Ayrıca eski yani taahhütlü abonelerini de etkilemiyor! Yeni abonelere ben limit koyarım limiti geçerlerse çatır çatır para alırım diyor. Aboneler bir bir terk etmeye başlarsa kafaları dank edecektir!

Kablonet’in Full Limitsiz paketi yok mu?

Elbette var, ancak burada yazmıyorum fiyatları görünce çıldırmanızı hiç istemiyorum! Fiyatlar korkunç ötesi! Bildiğin abartmışlar…

Karşılaştıralım!

 • Kablonet 15 Mbit sınırsız interneti 150 TL ile abartıyor! Daha üstü paketlere bakmaya bile gerek yok! Limitlilere hiç girmiyorum pişman olursunuz GB başına 2TL yürü!
 • Türk Telekom 100 Mbit sınırsız interneti 140 TL ve AKN download sonrası 24Mbit kullanacaksınız. Gayet ideal…
 • TurkNet 50 / 75 / 100Mbit sınırsız 60TL  fiyat belirlemiş. 150 GB AKN sonrası 24 Mbit kullanırsınız. Çok güzel fiyatlar…
 • Superonline 100Mbit sınırsız 90TL güzel! Ancak burada ufak bir ayrıntı var. 100GB indirme limiti varken 50GB yükleme limiti koymuşlar! Diğer paketlerde yükleme (upload) limiti yok! Cep telefonu hesabına getirmişler… Ancak 25Mbit fiber AKN’siz paketi de var 90TL…

Farklı farklı servis sağlayıcılarında farklı farklı fiyat ve tarifeler var. Kimi oldukça avantajlı, kimi ise oldukça abartı fiyatlarda! Kablonet almayı şimdilik düşünmeyin, hatta ömrünüz sonuna kadar hiç düşünmeyin. Mümkünse de aboneliğinizi kapatın derim.

Unutmayın BTK’nın her GB başına 1TL veya 2TL gibi ek ücret uygulaması yok! Bunu sadece KABLONET yapıyor! Canı sıkılmış belli ki abone kaybetmek istiyorlar.

Hem Fiber hem xDSL’de 02.00-08.00 saatleri arasında gerçekleştirilen internet kullanımları AKK’ya dahil edilmeyecek ve söz konusu zaman dilimlerinde AKK’nın aşılıp aşılmadığına bakılmaksızın AKK kullanımları sonrası hız kısıtları uygulanmayacak. Artık limitler adil olmaya başladı. BTK’ye teşekkür etmemiz gerekiyor. 100 Mbit kullanırken 3Mbit’e düşmek gibi bir işkenceye maruz kalmayacağız! AKK/AKN’yi hızımıza göre insani bir şekilde düşüşler yapılacak.

Hadi kolay gelsin…

Görsel Kaynağı: Deposit Photos

“Yeni AKN, AKK Limitlerine Kafalar Karıştı!” üzerine 6 yorum

 1. Kablonet olayı yanlış anlamış bence 🙂 Değiştirirler tarifeleri 1-2 aya. Kimse gidip kotalı paket almaz bu saatten sonra.

  Yanıtla
 2. Merhaba,
  Bu konu hakkında duyduklarımdan ve okuduklarımdan hiç bir şey anlamamıştım ve “aman kotayı aşmayalı” diyenler arasına katılmak üzereydim. Yazınızı okuduktan sonra içim rahatladı. Yararlı buldum. Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 3. Kablonet beni 1 mayıstan önce aradı. Kotanizi alıyorsunuz 150gb yapalım 10tl fark ödeyin. İstemiyorum deyip zaten Download limiti olmayacak gece deyip kapattım. 1 mayıstan sonra tekrar arandim. 150gb yapalım tahhutunuzude kaldıralım gece sınırsız kullanın ek 150gb dolunca ücreti ile birlikte kullanabilirsiniz dedi. Aylık odememde ekstra bir şey istemedi. 25mbit 75gb li olanı kullanıyorum. diz boyu anlayacağın. TV içinde diye kullanıyordum ama sanırım başka bir iss bakma vakti geldi.

  Yanıtla
 4. 1 mayis ve 2 mayis gecesi saat 2-8 arasinda yaptigim indirmeler kotama islemis 75 gb sinirsiz internet kullaniyorum, ttneti bu konuda rahatsiz edicem.

  Yanıtla

Yorum yapın