Windows 8.1 için İlk Güncelleme Geldi

Modern_arayuz_Kutucuklar_Sag_TiklamaWindows 8.1 için ilk büyük güncelleme olan Update 1, tüm kullanıcıların hizmetine sunuldu. Windows 8.1 üzerinde bazı değişiklikler de sağlayan Update 1 güncellemesini, Windows Update üzerinden ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz.

Yeni güncellemenin boyutu 800MB’dan büyük! Bu yüzden iyi bir İnternet bağlantınız yoksa, arka planda yavaş yavaş indirmesini beklemelisiniz.

Paket boyutu ile birçok yeniliğin karşımıza geldiğini düşünebilirsiniz…

Her ne kadar bir Windows 8.1 güncellemesi kadar fark yaratmasa dahi, Windows 8.1’e yeni özellikler kattığını görüyoruz. Microsoft bu güncelleme ile ilk olarak Windows 8.1 işletim sisteminin fare ve klavye kullanımı için daha da kolaylaştırdığını görüyoruz.

Önceki yazılarımda Windows 8.1’i anlatırken, mutlaka dokunmatik bir ekranda Windows 8.1’i kullanın, ancak o zaman 8.1’den keyif alabilirsiniz. Çünkü Windows 8.1 dokunmatik ekranlar için tasarlanmış bir işletim sistemi olarak karşımıza gelmişti.

Birçok kullanıcının henüz dokunmatik ekranlarla karşılaşmadığını, Windows 8.1 ile karşılaştıklarında fare kullanımında sıkıntı yaşadıklarını ve hatta Windows 8.1’den hiç hoşnut kalmadıklarına şahit olduk.

Hele ki Windows’un eski başlat menüsünün ortadan kaldırılması, ekran köşelerinin daha aktif rol oynaması, dokunarak, çekerek ve bırakarak yapılan hareketlerle modern arayüzün kullanılması bu tepkileri artıran sebepler olarak görülebilir.

Aslında bir dokunmatik ekran kullanıcısı olarak Windows 8.1’den çok keyif aldığımın altını çizmek istiyorum. Yine de Microsoft, eski teknolojileri kullanan birçok kişinin olduğunu düşünerek, hızlı adım attığı dokunmatik ekran tabanlı işletim sistemini, fare kullanıcıları için daha kullanılabilir bir hale getirmiş oldu!

Windows_8_1_Modern_Arayuz_Kapatma  Windows_8_1_Magaza   Modern_arayuz_baslat_gorev_Cubugu

Aslında en büyük sorun, piyasanın henüz dokunmatik ekranlara doymuş olmamasından kaynaklanıyor. Kısacası fare ve klavyelerimizi henüz tozlu raflara kaldırmadık!

Sanırım artık isyan etmeden Windows 8.1’e terfi edebilirler 🙂

Masaüstünü göster!

Karşımıza gelen yenilikler arasında masaüstü ve dizüstü bilgisayarların ilk açılışta modern arayüz yerine masaüstü ile açılmasını görüyoruz.

Kutucukları sağ tıkla!

Ayrıca giriş ekranımız olan modern arayüzde kutucuklara sağ tıkladığımız zaman yeni bir menü ile karşılaşıyoruz. Her kutucuk üzerinde sağ tıklandığı zaman (fare kullanıcıları için) ek bir menü açılıyor ve uygulamalar daha rahat yönetilebiliyor.

Bilgisayarı kapat!

Yine modern arayüz olan giriş ekranında sağ üst kısımda hesap ismi yanına bilgisayarı kapat ikonu geldiğini görüyoruz. İlk olarak modern giriş ekranı ile karşılaşan kullanıcılar “bilgisayarı nereden kapatacağım” sorusunu soruyordu. Artık bu sorunun da önüne geçilerek tek bir tıklama ile bilgisayarı kapatabiliyoruz.

Giriş ekranında kutucuklara sağ tıkladığınızda alışıldık sağ tuş menülerinin gösterilmesi eklenmiş. Bu sayede fare kullananlar için büyük bir avantaj sağlanmış oluyor.

Görev Çubuğu!

Yeni güncelleme ile birlikte en altta alışık olduğumuz görev çubuğu üzerinde mağazayı ve mağazadan indirdiğimiz çalışan uygulamaları görüyoruz.Modern arayüze geçişte görev çubuğunun kaybolması bazı kullanıcıların “ne yapacağım” havası ile panik yapmasına sebep oluyordu. Şimdi ise modern arayüzde açtığımız uygulamaların aşağıdaki görev çubuğunu rahatlıkla görebiliyor ve kullanabiliyoruz.

Mağazamızda da bazı güncellemeler yapılmış!

Mağazanın görünümünde az da olsa farklılıklar olduğunu göreceksiniz. Ayrıca mağazadaki kategorilere yenileri eklenmiş olarak karşımıza geliyor.

Artık hem modern arayüzü hem de mağazayı kullanmak istediğimiz zaman fare dostu bir görünümle karşılaşıyoruz. Bu gelişmelerin yanı sıra, “Collection” isminde bir yenilik de mağazada bizi karşılayacak. Bu bölümde en çok indirilen uygulamaları random olarak bize göstererek bir nevi slider düşünülmüş…

Bakalım, umarım bu sefer küskün kullanıcılarla Microsoft barışacaktır?

“Windows 8.1 için İlk Güncelleme Geldi” üzerine 2 yorum

 1. windows uygulama mağazasında onaylanmış bir çok p*rno teşir uygulaması var özellikled eoyunlar da hepsi aynı kullanıcı tarafından yüklenmiş
  kim denetliyor bunları çok vahimi ise bir çok uygulama kuruyoruz birçok şeye izin veriyor ne oldğunu bilmiyoruz :/

  Yanıtla
 2. Hamza Bey Merhaba,
  Windows 8-8.1 de sürekli yaşanan kablosuz ağ hataları ile ilgili herhangi bir açıklama yada yardımcı bir kaynak varmı acaba ben baya araştırdım ama rasgelmedi.
  -Ana bilgisayar çözümleniyor… -Sınırlı Bağlantı gibi hatalar sebebiyle wireless bağlantı yapılamıyor ve bu bende gercekten sinir bozucu bir hal aldı internette bulunan program ve yönlendirmeleri denedim gecici cözüm oldu ama sonunda bilgisayar hic nete baglanmamaya başladı.
  Bu bahsettiğim konu hakkında eğer zahmet olmaz ise bir bilgi verebilirmisiniz.

  Teşekkür ederim

  Yanıtla

Yorum yapın