Windows 8.1 Kurulum Hatası Error 0x80070004-0x4000D

Error 0x80070004-0x4000DBir süre önce bilgisayarımı Windows 8.1 önizleme sürümüne güncelledim. Geçişim biraz sıkıntılı oldu ama tüm sıkıntıların üstesinden geldikten sonra sorunsuz olarak kullanmaya devam ediyorum.

Windows 8.1’e geçiş için Windows 8 bilgisayarımı güncelleyerek yüklemeye çalışmıştım. Windows 8 uygulama mağazasından  indirdiğim 8.1 güncellemesi kurulmaya başladı. Ardından birkaç reboot ve son aşamaya geldiğim zaman “Error 0x80070004-0x4000D” hatası ile karşılaştım.

Bilgisayarım Error 0x80070004-0x4000D hatasından sonra Windows 8.1 güncellemesini durdurdu ve tekrar eski sisteme Windows 8‘e dönüş yaptı.

Dört beş kere denedikten sonra bilgisayarımdaki bir sorunu araştırmaya başladım. Sonrasında ise Windows 8.1 ISO dosyasını indirip DVD ile kurulum yapmayı denedim. Maalesef ki aynı hata ile tekrar karşılaştım. Üstelik bu sefer mavi ekran alıyordum.

İnternette Error 0x80070004-0x4000D hatası ile ilgili henüz bir yazı yazılmamış. Çok uğraşmama rağmen bir çözüm yolu göremedim. Sonunda çözümü buldum…

Temiz bir kurulum gerekiyor…

Defalarca uğraştıktan sonra sorunu ve çözümü buldum. Her ne hikmetse bilgisayarımda kurulu olan Virtual Box’ın (Oracle) oluşturmuş olduğu sana ağ kartları bu soruna yol açıyordu. Sürücü yükleme sorunu çıkartan Virtual Box sanal ağ kartları yüzünden Windows 8.1 son aşamada kurulumu iptal ediyordu.

Sorunu çözmek için Virtual Box’ı kaldırdım. Fakat Virtual Box’ı kaldırmak, oluşturmuş olduğu sanal ağ kartını kaldırmıyor. Akabinde mavi ekranla yine karşılaşmamak için sanal ağ kartı sürücülerini System32 / drivers klasörünen bulup tek tek temizledim. Ardından da kurulum sırasında kocaman bir mavi ekran beni karşıladı ve Windows onarımlarım sistemimi geri getirmedi.

Sorun belliydi… Çözümse basit ama uzun…

Bilgisayarıma 2 yıldan sonra temiz bir format atarak (genelde format yerine yeni kurulum yaparım) Windows 7’yi kurdum. Aslında Windows 8’i kurmam lazım. Fakat Windows 8 lisansım Microsoft’un yükseltme kampanyasından aldığım lisans, doğal olarak lisans numaram yeni kurulumlarda çalışmıyor. Her ne hikmetse Windows 7 kurulu bir makineyi Windows 8’e update yaparken çalışıyor. Windows 7’yi kurduktan sonra Windows 8’e update yaptım.

Hiçbir sürücü tanıtmadan, hiçbir yazılım kurmadan Windows 8.1’e sistemi yükselttim. En sonunda uzun da olsa başarılı bir yükleme gerçekleşti.

Kısacası bu hataya bilgisayarınızda kurulu olan bir yazılım ya da bir sürücü sebep olabiliyor. Sürücü sistem çakışmasına sebep olduğu için Windows 8.1’e güncelleme yapmıyor.

Windows-8.1-magaza-indir   Windows-8.1-magaza   Windows 8.1 başlangıç ekranı

Windows 8.1’e güncelleme yapanlar böyle bir hata ile karşılaşıyorlarsa, öncelikle bilgisayarlarına temiz bir format atıp, ardından Windows 8 ya da Windows 7 kurmalarını fakat hiçbir yazılım ya da sürücü yüklememelerini tavsiye ederim. Bu haliyle Windows 8.1’e güncellediğinizde ya da sıfırdan format atıp, bir Windows 8.1 DVD’si ile yüklerseniz (iso dosyasını indirip kalıbı DVD’ye yazmanız gerek) sistem hatasız ve düzgün olarak kuruluyor.

Neyse ki 2 günlük uğraş ve sorunun sebebini çözmek biraz bana vakit kaybettirdi. Fakat en sonunda Windows 8.1 ile tanıştık. Keyif aldığımı da itiraf etmeliyim. Önümüzdeki günlerde “Başlat Tuşu” gibi yeniliklerinden bahsetmeye çalışacağım.

Not: Windows 8.1 önizleme sürümü betadır! Lütfen teknik bilginiz yoksa geçiş yapmayın! Son kullanıcı için de henüz tavsiye etmiyorum. Kararlı son sürüm çıkıncaya kadar bekleyim. Beta sürümlerde bu tarz çökme, hata ya da veri kaybı yaşayabilirsiniz.

“Windows 8.1 Kurulum Hatası Error 0x80070004-0x4000D” üzerine 3 yorum

  1. benim problemim ilkin gayet güzel kuruluyordu fakat sonra kurulumu durdurmak zorunda kaldım masaüstündeki dosyalarımı kaydetmek için silinir diye kapattım bilgisayarı ve tekrar açtığım da eski ayarlarına geri dönüyor dedi ve bilgisayarın 8 dosyası kendini güncelleyemiyor tekrar Windows 8.1 yüklemeye çalışıyorum mağzadan hata veriyor ..ne olacak bu durumda
    ?

    Yanıtla
  2. Merhaba pc mi 2013 yılında aldım bu süre zarfında recovery ile format attım 2 gün öncesi güncelleme yaparken kendiliginden kapandı tekrar power tuşuna basyıgımda ise otomatik onarıma hazırlanıyor diyor youtubeden falan araştırdım dvd veya kurtarma usb varsa pc nize yerleştirin deniliyor pc yi aldımda cd dvd usb flas falan verilmedi iso dosyadı indirerek usb ye rufus ile 8.1 kurulum dosyası oluşturdum cmd komutu güvenli mod windows yenile tercihlerini denedim en son pc sıfırla denedim (windows yüklenemiyor kurulum dosyaları bozuk üretici firma ile iletişime geçin) diyor dick 5 e bölünmüş kurtarma dick sistem dick esb birincil ve mbr dick olarak ayrılmış hiç birini silmedim trkrar bölmedim sadice birincil olanı biçimlendirip sıfırlamsyı öyle fenedim yardımcı olabilirmisiniz teşekkür ler simdiden

    Yanıtla

Yorum yapın