Xperia S İnceleme -1

Sony Ericsson’dan sonra Sony’nin 12 MP’lik kamera ve HD ekranı ile gelen yeni ve ilk ürünü olan Xperia S ile karşınızdayım. Bu yazımda sizlere Xperia S’i tanıtmaya ve incelemeye çalışacağım.

Son birkaç gündür Xperia S’i test ediyorum. Elime ilk aldığımda cihazın farklı tasarımı ve arka yüzündeki dokunuş hissi çok hoşuma gitti.

Play Station sertifikalı yeni Xperia S birçok yenilikle karşımıza geliyor. Piyasada birçok Android cihaz var ve bunlar arasında deneyim farkı ön plana çıkmakta. Artık herkes iyi işlemci ve ram’li cihazlar üretmekte. Kanaatimce, mesele bunlar arasında farklı olabilmek ve kullanıcıya farklı bir deneyim yaşatabilmek.

Xperia S ise bu özellikleri ile dikkatleri çekiyor…

Xperia S’in en dikkat çekici özelliği ise 342 ppi değerindeki HD ekranı. LCD ekranlara göre daha net ve temiz bir görüntü sağlayan 4.3 inç büyüklüğündeki HD ekran, üzerindeki pikselleri fark ettirmeyecek kadar başarılı olarak karşımıza gelmekte.

Sony artık yeni nesil cihazlarında dört ekran teknolojisi ile hayatımıza giriyor.  Xperia S bu teknolojinin dördüncü köşesi olarak karşımıza çıktı. Artık bu teknoloji sayesinde akıllı televizyon, bilgisayarınız, tabletiniz ve telefonunuz birlikte çalışarak tek bir cihaz üzerinden yönetilebiliyor.  Xperia S lansmanında ise bu deneyimi bizzat yaşamıştım.

Evinize geldiğinizde telefonunuz, tabletiniz, bilgisayarınız ve televizyonunuz bir bütün halinde sizlere bu deneyimi yaşatabiliyor. Ufak bir NFC etiketi dokunuşu ile televizyonunuz üzerinde film izlemek, aynı anda bilgisayarınız ile telefonunuzun senkronize olması ve hatta kumandanız üzerinden telefonunuzu yönetmek bir hayal olmaktan çıkıp, gerçeğe dönüşüyor.

Xperia S üzerinde 12Mp’lik ExmoR teknolojisine sahip Led flaşlı bir kamera konumlandırılmış. Full HD (1080p) görüntü kaydı çekebilen  kamerası birçok cihazı geride bırakabilecek kadar iyi bir görüntü sağlayabiliyor.

      

Dış görünüm…

Xperia S’i ilk elimize aldığımızda  üst yüzeyinde fiziksel bir tuş olmadığını görüyoruz.  Ekranın üzerinde Sony logosu, yan taraflarında bildirim ışığı, sensörler ve 3G kamerası konumlandırılmış. 1,3Mp’lik bu görüntülü görüşme kamerası aynı zamanda 720p video kaydı da yapabiliyor.  Sony logosunun hemen alt kısmında ise hoparlörümüz bulunuyor.

Ekranın alt kısmına baktığımızda ise  şeffaf bir şerit görmekteyiz. Bu şerit arka kısımdaki görüntüyü aynen bize yansıtmakta. Aynı zamanda bu şerit üzerinde 3 adet menü tuşunun simgelerini görmekteyiz. Menü tuşları ise bu şeridin üst kısmında yalnız dikkatinizi çekmek isterim.

      

Bu tuşları şeffaf şeride basarak kullanmıyoruz!

Bu tuşlar şeridin üst kısmında konumlandırılmış. Noktalar halinde belirtilen bu menü tuşlarına ilk başta alışmak zor gelebilir. Fakat daha sonra rahat bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Bu şerit Sony’nin kendine has bir çizgiye sahip olduğunu göstermekte. Yeni nesil Xperia akıllı telefonlar artık dört köşeli bir tasarıma sahip olmakla birlikte bu şerit üzerindeki aydınlatma ışığı her yeni modelde farklı bir renge bürünerek ortaya çıkacak. (Xperia U, Xperia P gibi modellerde farklı renkleri göreceğiz.) Xperia S üzerinde ise beyaz modelinde beyaz bir şeffaf şerit aydınlatma ışığı ile karşımıza gelmekte.

Xperia S’in ekranı tuş kilidine alındığı zaman üst ekran LCD hava boşluklarının alınması sayesinde komple siyah bir üst yüzey görünümü sağlıyor. Ön yüz tuş kilidinde komple bir ekranmış gibi hissettirmekte. 128x64x10,6mm boyutlara sahip Xperia S, 144gr ağırlığa sahip.  Ekranımız 10 parmak multitouch destekliyor.

      

Cihazın alt kısmındaki şeritten sonra Xperia logosu bulunan alt kısmı ise boş gibi görünse de aslında içerisinde şeffaf şeridimizin alt kısmında Wifi ve diğer antenleri bu kısmın içerisine gizlenmiş olduğunu belirtmeliyim. Bu parça aslında cihazınızın en önemli noktası.

Cihazımızın üst yüzeyinden sonra sol yan kısmına geçiyoruz. Sol yan tarafında plastik bir kapakla gizlenmiş USB girişi karşımıza çıkıyor. Üzerindeki ufak boşluğu tırnağımızla kaldırarak usb girişine ulaşabiliyoruz. Sağ yan tarafta ise yine aynı şekilde plastik bir kapakla kapatılmış HDMI girişi karşımıza geliyor. Bu giriş sayesinde cihazımızı HDMI destekli monitör ve televizyonlara bağlayabiliyoruz.

Sağ yan kısımda HDMI girişi yanı sıra, ses açma / kapama tuşu ve fotoğraf çekme tuşunu görmekteyiz. Fotoğraf çekme tuşunun biraz dikkatlice basarsanız 2 kademe olduğunu görebilirsiniz. Birinci kademede netliyor, iyicene bastırdığınızda ise ikinci kademede fotoğraf çekiyor. (otomatik olarak da netleyebiliyor)

      

Bu tuşun bir diğer özelliği ise cihaz tuş kilidinde iken (tamamen siyah ekran) bu tuşa bastığınızda 2 saniye içerisinde tuş kilidini açıp, görüntüyü netleyerek fotoğraf çekebiliyor.

2 saniyede fotoğraf çek…

Şimdiye kadar üretilen cihazlar içerisinde tuş kilidini açıp, fotoğrafa geçiş yaptıktan sonra görüntüyü netleyerek 2 saniyede resim çeken ilk cihaz olduğunu sanıyorum. Bu süre aslında görüntü uzaklığı, ortam ışığı gibi unsurlar iyileştirilerek 2 saniyenin de altına inebilmekte.

Xperia S’in alt kısmına baktığımızda bir bileklik yuvası olduğunu görüyoruz. Hemen yanında da mikrofon deliği konumlandırılmış. Xperia S’in üst kısmına baktığımıda da  açma / kapama tuşu ve 3.5mm’lik kulaklık girişi ile karşılaşıyoruz. Bu giriş sayesinde standart kulaklıkları da cihazımızda kullanabilmekteyiz.

Gelelim arka kısma…

Xperia S’in arka kapağı dokunduğunuzda size hoş bir dokunma hissi veriyor. Polikarbon ağırlıklı olarak imal edilen arka plastik kapak mat bir renkte fakat ser darbelerde ve sivri aletlerle çizilebildiğini söylemek isterim. Xperia S’in arka kısmında en üstte 12Mp’lik kameramız gözükmekte.  1080p görüntü çekebilen full HD kameramızın alt kısmında ise led flaşımızı görmekteyiz. Led flaşın hemen altında dış ses hoparlörü ve mikrofonu konumlandırılmış.

Not: Arka kapağı açmak için hoparlör ve mikrofon deliği ortasındaki küçük çıkıntıyı yukarı doğru itiniz.

Arka kapağın en altında Sony Xperia logosunu görüyoruz. Yine şeffaf şeridin alt kısmında ise Xperia yazısı görülmekte. Arka kapağı açmak için ilk seferinde epeyli zorlanabilirsiniz. Çekip kopartmaya da çalışanlar olabilir. Üstteki notta yazdığım gibi aslında çok kolay bir şekilde açılabiliyor.

      

Mikrofon deliği ile hoparlör deliği ortasına dikkatle bakarsanız küçük bir çıkıntı olduğunu göreceksiniz. Bu çıkıntıyı yukarı doğru ittirdiğinizde arka kapak açılabiliyor.

Kapağı açtığımızda ilk olarak dikkatimizi çeken Xperia S’in pili oluyor. Bütünleşik bir şekilde imal edilen pil sökülemiyor. Sim yuvası ise dikkat çeken bir diğer bölüm. Artık Xperia S üzerinde mikro sim kullanmanız gerekecek.  Eğer SIM kartınız mikro Sim değilse bir cep telefonu bayisine gidip Sim kartınızı kestirebilirsiniz. Bu sayede Xperia S üzerine sim kartınız takılabilecektir.

      

Xperia S aynı zamanda 32GB’lık bir hafıza ile donatılmış.  Cihazın arkasında veya yanlarında bir microSD girişi olmamasını buna yoruyorum. 32GB’lık hafıza gerçekten de yeterli. Fakat dosya aktarımları için bir microSD yuvası aradığımı itiraf etmeliyim. Sanırım alışkanlıklarımızı değiştirmek gerekecek.

Sony Xperia S İnceleme -2

Sony Xperia S İnceleme -3 Sonuç ve Teknik Özellikler

“Xperia S İnceleme -1” üzerine 8 yorum

 1. Güzel bir inceleme olmuş, ellerinize sağlık. Ayrıca Xperia S gibi merak ettiğim bir cihazın bu kadar detaylı bir incelemesini görmek çok güzel. Yazının devamını merakla bekliyorum. 🙂

  Cevapla
 2. 15. GHZ çift çekirdek işlemci, 12 megapixel kamera ve dahili 32gb hafıza ile bu telefon neden 1599 TL ? Samsun Galaxy Wonder ilk piyasaya çıktığında fiyatı 1000 liraydı daha sonra ekranı toz almaya başlayınca elden çıkartılmak için 750lere kadar düşürüldü. Bunda da o tarz bir sorun olduğunu düşünüyorum. Mesela ekranının ısınması gibi. Bu konuda bir inceleme yapıp sonucunu paylaşırsanız sevinirim 🙂

  Cevapla
 3. Pili değiştirilemiyor, microSD kart yuvası yok ve 1600TL, çıldırmış olmalılar. Sony Xperia S ve HTC One X aynı saçma özelliklerde modellerle, aynı hataya düşerek kendi kuyularını kazıyorlar. Bu şartlarda Mayıs sonu çıkacak olan Samsung Galaxy S3 satışları patlama yapar, ikisini toplasan SGS3’e yetişemezler.

  Cevapla
 4. 1) Ekran tamamen kilitli iken tek tuşla 2sn içinde fotoğraf çekmesi güzel bir özellik ama cihazı cebimize koyarken vede kılıfına takarken yanlışlıkla basmalara karşı kamera tuşu korunaklı mı?

  2)Sökülmeyen pil olması dezavantaj. Açıkcası Android cihazları iPhone’lerden ayıran vede tercih meselesi yapan bir özellik idi. Şimdi sanırım yedek batarya taşıma tarihe karışacak. İnşallah pil performansı iyidir daha diğer incelemeelri okumadım sırayla artık 😀

  3) MicroSIM olayı bir iphone kullanıcısı olarak üzmedi beni 😀 ama çoğu kişinin nedense bir ön yargısı var küçük teknolojilere.

  4)İşte en çok üzen olay sanırım MicroSD girişi olmaması olmuş. Çünkü ben çoğu özel dosyalarımı micrSD kartımda taşırdım. Çünkü cihazınız iyi bir cihaz ise çevrenizde herkes bir kurcalama ihtiyacı duyuyor. Hal böyle olunca SD kartı çıkartınca içim kafam rahat oluyor 😉 Büyük eksik.

  5)ANCAK üzerinde MicroUSB girişi mi var ? Eğer varsa bir OTG adaptörü ile çok kolay USB bellek takarak da dosya veri aktarımı yapmak mümkün olacaktır. Bende android cihaz yok şuanda ama microUSB adaptörlerin hepsinden vardır. Ne olur ne olmaz elimin altında dursun 😀

  Cevapla
 5. Arkadaslar,

  Xperia S turkcell den aldim. Almaz olaydim telefon tambir felaket simdi yazacaklarimi okuyun, almayi dusunuyorsaniz belki faydasi olur size.
  Telfonnun muzik, video sesi guzelken, telefon konusmasini hoporlere aktarinca duymak icin telefonu orta kulaginiza sokmaniz gerekiyor.Bu sefer ne anladım hoporlerden
  Sorun ile ilgili gunlerce telefon trafigi sonrasi, teleservice (arvato) ya gittim, meger sony lerede genel problemmis, telefonu biraktim 3-5 gun sonra yenisi geldi. Ancak yeniside ayni cunku sorun genel dedigim gibi yurtdisi forumlarda okudum
  Bunun uzerine, uzun telefon ve yazismalar sonrasi yeni telefonu tekrar istediler, 10 gun sonra normal dediler. Sorun benim kulaklarda var. 50TL lik telefondan daha cok ses cikiyor. Para iadesi yapmamak icin
  Bu seferde gelen yeni telefonda ekran saramasi var. Ekran basbayagi beyaz yerine acik sari..
  Arastirdim, meger o da uretim kaynakli diger genel sorunmus, yine yenisi ile degistiriyorlar.
  Yani sorun oglu sorun, son olarak bu urunun toplanmasi ve para iadesi icin hem mahkeme hemde bakanlik nezdinde calismaya basladim alan veya alacak olanlara duyrulur !!!!
  Diger negatifler
  Asagidaki dokunmatik 3 tus dogru durust almiyor
  Yandaki yukari asagi tuslari o kadar yakinki (koca telefonda yer yokya) birbirine basiyorsun
  ekran kapandiginda acmanin tek yolu taaa yukariya koyduklari acma kapama tusu onun icinde goril gibi bir el lazim
  o muhtesem 12 MP kamera koca telefonda yer yarildi, tam telefonun ust kenarina koymuslar
  o muhtesem bravia ekran sari zaten dedigim gibi sari sevenlere duyrulur.
  daha yazayimmi
  asagidaki beyaz kisim neyin nesi ?

  Neyse 1500-1600 TL lik telefon boyle, duyrulur
  alanlar canini sikmasin ben davayi aciyorum, sizede hak duser

  Cevapla
 6. arkadasşlar telefonun tanıtımında experia s serisi için aşağıdaki şeffaf kısmın lacivert yandığını görüyorum fakat yukarıdaki özelliklerden ışıgın ‘u ‘ serisindeki gibi başka bir renge dönüşmeyeceğini anlıyorum.doğru mu 🙁

  Cevapla
 7. Arkadaşlar xperia s kullanıcısıyım. yalnız bişeyi merak ediyorum. arka kapağı çıkarttığımızda hoparlörün sağ tarafında bir düğme bulunmakta. kullanım kılavuzunda böle bi bilgi verilmemiş. internette de araştırdım bi sonuca ulaşamadım. bana fabrika ayarlarına döndürme düğmesi gibime geliyo. ama sizinde bi fikrinizi öğrenmek istedim..

  Cevapla

Yorum yapın