Facebook’taki Sahte Starbucks Mesajlarına Dikkat

Son zamanların popüler sosyal ağı Facebook’un yakasını hackerlar bırakmıyor. Şu sıralar görülen en popüler saldırı türü ise Facebook üzerindeki Starbucks mesajları haline geldi. Steve Jobs’un ölümü, ardından da Kaddafi’nin ölümü derken şimdilerde kötü niyetli kişiler sahte Starbucks mesajları ile kullanıcıların hesaplarını ele geçirmekteler.

Genelde anketler, ünlü kişiler, aplikasyonlar ile kullanıcılara saldıran kötü niyetli kişiler, popüler olan ya da olabilecek her türlü durumu kullanmaktalar. Hatta bir ara Google+ davetiyesi adı altında kullanıcılara zararlı yazılımlar bulaştırdıklarına şahit olmuştuk.

Starbucks mesajları ile kullanıcılara zarar veren mesajlar ise pek farklı değil. Açılan sahte sayfalar üzerinden ücretsiz kahve promosyonu adı aldında kullanıcı çekmekte ve bu kullanıcılara zararlı yazılımların olduğu bağlantı adreslerine yönlendirerek kullanıcılara zarar vermekteler.

Sahte sayfalar üzerinde, ücretsiz kahve promosyonu ve kuponu olarak dağıtılan bağlantı adresleri tıklandığı zaman başka bir siteye yönlendirilerek kullanıcılardan telefon numaraları istenilmekte. Bu telefon numaraları verildiği zaman kullanıcılar, özel bir servise kayıt edilmekteler.

Sonuç olarak verilen telefon numarası bir servise kayıt ediliyor ve yüklü faturalar kullanıcılar ekstra ücret olarak yansıyor. Eminim operatörünüze telefon açıp bu fatura ne? Ben böyle bir servise kayıt olmadım, deseniz bile bu servis iptal edilene kadar bol bol fatura ödemek zorunda kalacaklar.

Polifonik zil tonları, ekran koruyucular, duvar kağıtları adı altında iş yapan bu servisler kötü niyetli kişiler için büyük bir gelir kapısı haline gelmiş durumda.  Maalesef ki sahte kahve kuponu kullanacağım diye telefon numaranızı vermeniz yetiyor. Ardından bir onay mesajı ve faturalar bir ay sonra posta kutunuzda…

Hele ki mobil kullanıcılar bu servislerin en büyük katılımcıları haline gelmiş.  Siz siz olun ücretsiz kahve kuponu, promosyon, bedava kahve adı altındaki Starbucks mesajlarına dikkat edin. Her zaman gerçek bir Facebook sayfası olup olmadığını kontrol ediniz. Sahte sayfalar size yüklü faturalar halinde zarar verebilir…

Yorum yapın