Google Web Yöneticisi Araçları; Paramatreler

google-parametrelerGoogle yeniliklerine devam ediyor. Bir süre önce siz değerli okuyucularımla Google Web Yöneticisi Araçlarındaki Google bot gibi tara özelliğinden ve Kötü niyetli yazılım ayrıntıları özelliğinden bahsetmiştim.  Şimdi ise Google Webmaster Tools içerisindeki Parametreler özelliğinden bahsetmek istiyorum.

Her geçen gün Google yeniliklerine bir yenisini eklerken biz Web Sitesi sahiplerinede özellikler sunmakta.  Parametreler özelliği ise internet sayfanızın yazılımında kullandığınız parametrelerin Google Bot için gösterilip / gösterilmemesini sağlayabilmekteyiz.

Web yazılımlarında genelde parametreler sıklıkla kullanılmakta.  Bunlara en basit örnek olarak Arama özelliğini verebilirim.  Mesela internet sayfam TEAkolik.com’da arama kutucuğuna bir kelime yazıp aradığınız zaman adres satırında şu şekilde bir bağlantı oluşmakta.

Home

Bu bağlantıda görebileceğiniz gibi  /?s= ve arama kelimemiz yan yana gelmekte.  Görebildiğiniz gibi “S” bir parametredir ve sistem içerisinde arama yapabilmek için kullanılmaktadır.  Google bot sayfanızda bir bağlantı gördüğü zaman o bağlantıya gider ve önbellek (Chache) yapmak ister.  Fakat arama gibi bazı bağlatılar Google bot tarafından ön belleke yapılmasa daha uygun olacaktır.

Hem Google Bot meşgul edilmez hemde sisteminiz daha verimli olarak Bot tarafından taranabilir. Heleki bazı sitelerde kullanılan parametreler Google Bot’u bir döngüye sokabilir ve Google bot bir hata algılamış gibi sitenizi terk edip gidebilir.

Bu tip durumlara mahal vermemek ve Google bot için Optimizasyon sağlamamız için Google’ın yeni geliştirdiği Webmaster Tools üzerindeki parametreleri kullanabilirsiniz.

Peki bu parametreleri nasıl kullanacağım ?

Google Bot artık Web yöneticisi araçlarında görebileceğiniz gibi sayfanızın yazılımında kullandığınız parametreleri belirleyebiliyor.  Bunun dışında isterseniz parametrelerinizi kendinizde sisteme gösterebilmektesiniz.

Google Web Yöneticisi Araçlarında sol menüde Site yapılandırma sekmesi altında bulunan Ayarlar menüsüne geldiğinizde sağ tarafta altta Parametreler özelliğini görebilirsiniz.

Resimde de görebileceğiniz gibi benim sayfamda “P” ve “S” parametrelerini Google Bot tespit etmiş.  “S” parametrem arama için sistemimde kullanılmakta.  Bu parametrenin Google Bot’u bir döngüye sokabilme ihtimali olacağı için gözardı etmesini istedim.  “P” parametrem ise ” http://www.teakolik.com/page/2/ ” bağlantımda görüleceği gibi blogumun sayfaları için kullanılıyor. Bu parametreyi göz ardı etmesini istemiyorum. Çünkü bu parametre ile blogumdaki yazıları sayfalara bölmekteyim ve tüm sayfalarımı Google Bot’un indexlemesini isterim.

Yeni özellik Webmaster arkadaşların epeyli işine yarayacaktır.  Şimdiden kolay gelsin…

“Google Web Yöneticisi Araçları; Paramatreler” üzerine bir yorum

Yorum yapın