Windows Phone için; Find My Phone Özelliği

WindowsPhone_TelefonumuBulHaritasiUzun bir süredir Windows Phone kullanıcısıyım! Windows Phone, özellikle de 8.1 sürümü ile gönlümde sıkı bir taht kurdu. Windows Phone’un birçok özelliği var ve maalesef ki biz kullanıcılar bu özelliklerin çoğunu ya kullanamıyor ya da bilmiyoruz.

Aynen Apple ve Android cihazlarda olduğu gibi Windows Phone cihazlarda da “Telefonumu bul (Find My Phone)” özelliği mevcut.

Windows Phone işletim sisteminin Find My Phone özelliği olmasına rağmen, biz Türk kullanıcılarına bu özelliğin harita desteği verilmiyor!

Artık ülkemizdeki lisans anlaşmalarından mıdır? Microsoft’un umursamazlığı mıdır? Bilemiyorum…

Find My Phone özelliği sayesinde telefonumuzu kaybettiğimiz zaman Windows Phone resmi İnternet sayfası üzerinden telefonunuzu çaldırabilir, içeriğini silebilir veya cihazınızı kilitleyebilirsiniz. Aynı zamanda telefonunuzun nerede olduğunu (İnternet bağlantısı varsa) harita üzerinden görebiliyorsunuz.

WindowsPhone_TelefonumuBulPeki telefonumu bul özelliğini nasıl kullanacağım?

Windows Phone telefonunuzda “Ayarlar” menüsü içerisinden “Telefonumu Bul” özelliğini aktif ederseniz, Windows Phone İnternet sitesine Microsoft hesabınız ile giriş yaparak, telefonunuza bazı işlemleri yaptırabilirsiniz. Ancak başta da söylediğim gibi bu özelliğin Türkiye için sadece telefonu çaldır ve telefonun içeriğini sil özellikleri ile kilitle özelliğini kullanabiliyorsunuz. Harita kısmında Türkiye’yi desteklemiyor. Desteklemediği için harita üzerinde telefonunuzu göremiyorsunuz.

Peki bu durumu aşamaz mıyız?

Elbette ki bir yolu var! Her ne kadar Windows Phone, Türkiye için haritada telefonumu bul özelliğini desteklemiyor olsa bile, yapacağınız birkaç ayar sayesinde bu durumu aşabilir ve telefonunuzu harita üzerinden bulabilirsiniz.

Öncelikle telefonumuzda bazı ayarları yapıyoruz!

Telefonumuzda “Ayarlar” menüsüne gelerek, “Bölge” seçeneğini açıyoruz. Bu bölümde “Bölge” ayarına gelip, ülkenizi “Amerika Birleşik Devletleri” yapmanız gerekiyor. Hemen altındaki “Bölgesel Biçim” kısmından “Türkçe” seçili şekilde bırakıyoruz.

Not: Telefon Dilini Eşleştir menüsünden mutlaka Türkçe’yi seçiniz.  Yoksa otomatik İngilizceye dönecektir.

Telefonunuz kendini yeniden başlatmak isteyecektir. Bırakın yeniden başlatsın ve açılsın…

Merak etmeyin, telefonu Türkçe olarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Klavye ayarları yine Türkçe Klavye kalabilir ve Telefon dili yine Türkçe olarak kullanabilirsiniz. Sadece telefonun “Bölge” ayarını Amerika yapacağız…

Bu sayede akıllı telefonunuz ülkeyi Amerika görecek ve Amerika’nın Windows Phone Store mağazasından da faydalanmış olacaksınız. 

Telefon yeniden açıldığı zaman hazır hale geliyor. Sonrasında ufak bir işlem daha yapmak zorundayız.  

Telefon açıldıktan sonra bilgisayarınızdan Windows Phone İnternet sayfasını açıp, Microsoft hesabınız ile oturum açıyorsunuz. https://www.windowsphone.com/tr-tr/my/find  adresine geldiğinizde yine haritanın açılmadığını göreceksiniz. Bu noktada yapacağımız ayar ise çok kolay…

Windows Phone ana sayfasına dönüş yapıyoruz. (https://www.windowsphone.com) en aşağıya inerek  “Türkçe (Türkiye)” bağlantısına tıklıyoruz. Açılan sayfadan, “United States (English)” seçeneğini tıklıyoruz. Artık Windows Phone İnternet sayfası Amerikan İngilizcesi ile karşımıza çıkacak.

Bundan sonrası kolay, yine telefonumu bul bağlantısına geliyoruz ve işte harita karşınıza çıkıyor.  Artık telefonunuzu Windows Phone İnternet sayası üzerinden görebilirsiniz.

  • Telefonunuzun lokasyonu Amerika oldu. Dilini değiştirmedik..
  • Windows Phone İnternet sayfasını Amerikan İngilizcesi olarak açtık…
  • Telefonumuzun uygulama mağazası da Türkçe, ancak Amerika’nın Mağazası olarak kendini görüyor…

WindowsPhone_AnaSayfa   WindowsPhone_AnaSayfa_DilSecimi   WindowsPhone_TelefonumuBulHaritasi

Eğer ücretli bir uygulama almak istiyorsanız, bu ayarları yine Türkiye olarak değiştirip, telefonu yeniden başlatmanız gerekiyor. Aksi takdirde uygulama satın almak biraz sorun çıkarabilir. Sonuçta telefon sizi Türkiye’ye gelmiş bir Amerikalı zannedecek… Ücretli uygulamalar dışında da bir sorununuz yok. Ücretsiz tüm uygulamalardan faydalanmaya devam edebilirsiniz.

“Windows Phone için; Find My Phone Özelliği” üzerine 2 yorum

  1. Bi boka yaramıyor bu. Benim telefonum gitti kolasyonunu getiremiyor. Microsoft almayın sakın. O ibneler yüzünden telefonu bulamadım. Iphone olsaydı şimdiye kadar 50 kere bulmuştum telefonu. Windows kullanmayın sakın pişman olursunuz.

    Yanıtla

Yorum yapın