Nokia Lumia 925 Ön inceleme

Lumia 925 kutu içeriğiNokia, Lumia 920‘den sonra sırayla 820, 720, 620 ve Lumia 520 akıllı telefonları tek tek ülkemiz piyasasında biz tüketicilerin beğenisine sundu. Lumia 920 ilk günden beri, kullandığım en iyi akıllı telefon haline geldi. Yalnız biraz daha hafif ve biraz daha ince olsaydı çok daha iyi olabileceğinin altını çizmiştim.

Lumia 920’den sonra şimdi de Lumia 925 ile karşınızdayım. Lumia 925 aslında Lumia 920’deki eleştirilerimizi silip süpüren bir akıllı telefon olarak karşımıza geliyor.

Lumia 920 fotoğraf kalitesi, PureView kamerası ile ilgi odağı haline gelmişti. Lumia 925 ise 920 modelindeki yaşadığımız tüm deneyimleri artırarak karşımıza çıktı.

Daha hafif, daha ince, daha akıllı!

Lumia 925′i Lumia 920 ile kıyasladığımız zaman daha hafif ve daha ince bir cihaz olduğunu görüyoruz. Elimize iki cihazı da aldığımız zaman Lumia 925 hafif, daha nazik ve şık bir telefon haline geldiği görülüyor.

Lumia 920′ye göre elinize aldığınızda o hantallığı yok etmiş bir şekilde, rahatlıkla avucunuza oturabiliyor. Telefonun etrafını çevreleyen yuvarlak hatlara sahip, alüminyum çerçeve ise hoş bir hava katmış.

Lumia 925 kutu   Lumia 925 kutu açılışı 2   Lumia 925 kutu açılışı

 

Lumia 920’deki bir diğer eleştirim de polikarbon yapıya sahip olmasıydı. Lumia 925 ise metal bir kasa ile karşımıza çıkıyor. Etrafını çerçeveleyen alüminyum kasa onu daha sağlam bir hale getirmiş. Birkaç kez de elimden düşürdüğümü ve üzerinde en ufak bir çizik olmadığının altını çizmek istiyorum.

 

Burada iPhone 5 sahiplerine de laf atayım! Kılıf kullanmanıza gerek yok, rahat rahat masaya koyabilir, düşürebilirsiniz. Öyle nazik ve kolay çizilen bir iPhone değil  🙂

Ön yüzünde ekran kenarları daha ince ve yuvarlak hatlara sahip. Üst kısımda her zamanki gibi görüntülü görüşme kamerasını ve sensörleri görüyoruz. Her zamanki gibi Nokia logosu, ekran üstünde hoparlörümüz ile birlikte konumlandırılmış.  Ekranın alt kısmında ise dokunmatik olan geri, başlat ve arama tuşları yer alıyor. Bunların yanı sıra dikkatle bakarsanız ekranın sol alt sınırında küçük mikrofon deliğini görebilirsiniz.

Lumia 925 alt tuşlar   Lumia 925 ön yüz   Lumia 925 üst ekran

Lumia serilerinde standart olan fiziksel tuşlar 925 modelinde de sağ kenarda aynen karşımıza çıkıyor. Sol kenarda ise diğer Lumialarda olduğu gibi herhangi bir tuş veya giriş olmadan sade bir şekilde karşımıza çıkıyor. Nokia’nın bu tasarımı haliyle kabullendiğini anlıyoruz.

Akıllı telefonumuzun üst kısmına baktığımız zaman Lumia 920’ye göre bir farklılık dikkatimi çekti. Üst kısımda yer alan sim yuvası (kutudan çıkan metal iğne ile açılıyor) ve 3,5mm kulaklık girişi birlikte tam ortada mini USB girişinin konumlandırıldığını görebilirsiniz. Lumia 920 modelimizde bu giriş telefonun alt kenarında bulunuyordu. Ayrıca ufak bir 2. mikrofon deliği olduğu da dikkatinizi çekecektir.

Haliyle akıllı telefonumuz Lumia 925’in alt kenarında herhangi bir giriş görülmüyor. Lumia 920’deki tek parça yapı aynen Lumia 925’de de karşımıza geliyor. Telefonumuzun arka kapağı açılmıyor ve pil kısmını göremiyoruz.

Lumia 925 ön görünüm (3)   Lumia 925 ön görünüm (2)   Lumia 925 ön görünüm (1)

Lumia 925’in arka kısmını çevirdiğim zaman kamerası dikkatimi çekti. Lumia 920’ye göre çok daha büyük ve orta kısımda bir çıkıntı şeklinde yerleştirilmiş. Telefonu masaya koyduğumuz zaman kameranın tam üstüne oturuyor. Yuvarlak yapıyla kamera, çıkıntılı bir şekilde yerleştirilmiş. Lensin, çizilmeye karşı bu çıkıntılı kenardan 1mm kadar daha iç kısımda olduğunu görülüyor. Bu sayede sert yüzeylere cihazı koyduğumuz zaman kamera lensini çerçeveleyen yuvarlak yapı lensi korumuş oluyor.

Lumia 925 yan arka   Lumia 925 arka kamera   Lumia 925 arka kamera yan

Lens içerisine dikkatle bakarsanız, katmanlı bir yapıya sahip olduğunu göreceksiniz. İç mekanlarda rakiplerine çok yine çok başarılı ve iyi kalitede fotoğraflar çekebilen kamerası, farklı ve eğlenceli lensleri ile sizlere müthiş fotoğraf deneyimleri sunacaktır.

Düşük ışıkta ise 920 modelindeki gibi gerçekten de harika fotoğraflar çekebiliyor! Üstelik flaşa çoğu zaman gerek bile duymuyorsunuz!

Lumia 925 daha ince bir yapıya sahip. Bu sayede kablosuz şarj özelliğinden ödün verilmiş. Eğer kablosuz şarja alışan kullanıcılardansanız çok basit bir çözümü var!  Lumia 925 kablosuz şarj kapağı alarak hem telefonu koruyabilir hem de kablosuz şarj özelliğine sahip olabilirsiniz. Arka kısmın alt tarafında bulunan üç adet büyük delik bu sebeple konulmuş. Kablosuz şarj kapağı üzerindeki pinler bu deliklerdeki bakır yüzeylere temas ediyor ve kablosuz şarj kapağı cihaza elektrik iletimini sağlıyor.

Lumia 925 arka pinler   Lumia 925 arka kısım   Lumia 925 Alt kenar

Kablosuz şarj kapağı pinlerinin altında dış ses hoparlörü konumlandırılmış. Telefonu bir yüzeye koyduğunuz zaman ses sorunu yaşamamanız için, bu deliklerin sağına ve soluna iki adet plastik ayak konulduğunu görüyoruz. Bu sayede delikler yüzey üstüne konduğu zaman bir yükseklik oluşturarak, kapanmıyor ve telefonun dış ses sorunu ortadan kalkıyor.

Tasarımı inceliği ve hafifliği ile dikkatinizi çekecek olan Lumia 925, hoş metal yapısı ve yuvarlak hatları ile karşımıza geldi. Hem tasarımı, hem hafifliği hem de sağlam bir yapıya sahip olan alüminyum çerçevesi çok hoşuma gitti.

Bir sonraki ayrıntılı incelememde görüşmek üzere…

“Nokia Lumia 925 Ön inceleme” üzerine 15 yorum

 1. Hocam telefonlara söyleyecek sözüm yok. Uygulama tarafı ne durumda. İhtiyaçları karşılar seviyeye geldi mi?

  Yanıtla
 2. Teakolik’in tavsiyesi ile lumia 920 aldım. 1 aydır kullanıyorum. Ve çok memnunum. İş için aradığım her şey mevcut. Taşınabilir büyük ekran, navigasyon, Office ve bulut hizmetinden faydalanma, toplantı ve saha çalışmalarında not alma, kaliteli fotoğraf çekimi , çok başarılı dokunmatik ekran, offline, online tureng sözlük gibi. Bilgisayarımda da windows8 kullandığım için işletim sistemi sorun olmadı. Güneş ışığına göre ekran ışığını otomatik ayarlaması ise önemli bir nüans. 920 bin tek eksiği gri ve alüminyum renk seçeneğinin olmaması. Sırf bu nedenle 925i beklemediğim için hayıflandım. Fakat 920den sonra 925i elime aldığımda çok hafif geldi. 920 biraz ağır olsa da elimi dolduruyor ve bu hoşuma gidiyor. Gerçi bu alışmakla ilgili. Lumia serisini tavsiye ederim.

  Yanıtla
 3. nokia da facebook uygulaması çok kötü hatta tüm uygulamaları vasat instagram hala yok akbank yok olan banka uygulamalarıda hata veriyor açıkcası Nokia lumia pişmanlık o paralara alınmaz 100/200 verip s4 alan veya az yarısını verip android alan var kısa ve net..

  Yanıtla
 4. 620 lumida facebook dan gelen bildirim ve yorumların telefonda mesaj sesi ayarlaması nereden yapılıyor telefona bakmasam bildirimleri göremiyorum

  Yanıtla
  • Telefonu bilgisayara takın, bilgisayarımdan telefona girin, müzik klasörü değil de zil sesi klasörü var righttone diye geçiyordur. Onun içine MP3’ünüzü atın. Telefonda zil sesi ayarlarında göreceksiniz

   Yanıtla
 5. 24 Eylül 2013

  Ayarlar > Sistem > Zil Sesleri ve Uy > içinde aşağıda kutucuklar var

  facebook bildirimleri sesi harbi gelmiyor ?

  Yanıtla
 6. Facebook bildirimleri facebook hesabından olan ayara bağlı bir olay. Normal PC ile facebook.com’a girin, hesap ayarlarınıza ve bildirim ayarlarınıza gidin, orada nelere bildirim istediğinizi seçme var. Neleri seçtiyseniz, Lumia sadece o konudaki bildirimleri gönderiyor. Önceleri bende de çok az bildirim geliyordu, ayarlarla bir oynadım şimdi herşeye ötüyor.

  Yanıtla

Yorum yapın