LG GT540 Optimus Deneyimlerim -8

LG GT540 Optimus ile son günlerimde  cihazın derinliklerine kadar indim. Optimus mobil hayatıma farklı bir renk katarken siz değerli okuyucularıma bilgi vermeye devam etmek istiyorum. Bugün siz değerli okuyucularımaLG GT 540 için son olarak SNS, Divix, Sosyal Medya araçları, fiyat, performansı ve diğer özelliklerinden bahsedip noktayı koymak istedim.

SNS;

LG GT 540 Optimus üzerinde SNS isminde küçük bir uygulama var.  Bu uygulama içerisinde Twitter, Facebook ve Bebo platformlarını ekleyip yönetebilmektesiniz.  Ben Twitter ve Facebook uygulamalarını ekledim. SNS uygulamasını açtığınızda karşınıza gelen ekrandan kullandığınız sosyal ağ platformlarını ekleyebilmektesiniz. Arayüzü çok basit bir şekilde kullanılabiliyor. Hesaplarınızı ekledikten sonra Facebook yada Twitter ‘i tıklayarak hesabınızı kontrol edebilmektesiniz.

Hesabınız içerisinde hemen hemen ihtiyacınız olan herşey konumlandırılmış durumda. Uygulamanın üst tarafında direk mesajlarınız, profiliniz, arkadaşlarınız ve durum mesajına ulaşabilmeniz için tek bir dokunmanız yeterli.  Tüm hesabınızı rahatlıkla kontrol altına alabilmektesiniz.  Bununla beraber cihazın rehberi SNS uyumlu bir hale getirilmiş.  Arkadaşlarınızın profillerini telefon rehberi ile senkronize bir halde kullanabilirsiniz.

SNS için birde ana ekran widget’ları eklenmiş. Bu Widgetleri ekranızın üstüne basılı tutarak seçip aktif edebiliyorsunuz.  SN durumu, SN güncelleştirmeleri ve SN mesajlaşma olarak 3 farklı ekran Widget’ı olarak kullanabiliyorsunuz.  İstediğiniz Widget’ı ekranınıza ekleyerek sosyal medya platformlarını takip edebilmektesiniz.

Benim en çok hoşma giden özelliği SNS ile telefon rehberinin senkronize edilebilmesi oldu. Sosyal platformlardaki arkadaşlarımı  rehbere eklemek hiç bu kadar basit olmamıştı.

Divx;

Cihaz üzerinde Divx gibi birçok video formatını oynatabilmektesiniz.  Küçük bir hatırlatma yapmak isterim. Cihazınızın ayarlar menüsünden telefon hakkında menüsüne geliyoruz. Bu menü içerisinde DivX Vod Kayıt bölümü var. Bu bölüme girdiğimizde bana…

“DivX korumalı videoları oynatmak için cihazınızı kaydettirmelisiniz. Kayıt Kodu: ABCDEFG http://vod.divx.com”

Uyarısı geldi. Bu web adresine giriyoruz ve cihazımızın bize vermiş olduğu “ABCDEF” kodunu kayıt etmemiz için gerekli yazılımı indirip cihazı yazılım üzerinde kodu hesabınıza girerek aktif ediyoruz.

Cihaz eAAC, MP3, WAV, WMA ve DivX, H263, H264, MP4, WMV gibi formatları destekliyor.

Birkaç tane Avi uzantılı film cihaza attım. Açıkcası hızı ve teklemeden videoları görüntülemesi bana farklı bir keyif verdi.  Donanımının Divx videoları kaldıracak kadar iyi olduğunu birkez daha ispatlamış olduk.  Cihaz çözünürlüğü ise beklediğimden epeyli kaliteli bir şekilde videoları oynatabildi.

Sosyal Medya;

Cihaz üzerindeki SNS uygulaması sayesinde Facebook ve Twitter üzerinden sosyal ağlarınızı rahatlıkla kullanabilmektesiniz. SNS’nin ek Widget’ları ile ekranınızda durum güncellemelerini görmek ve mesaj yazabilmek çok basit.  Bunun dışında birde Friendfeed için uygulama olmasını isterdim. Eğer böyle bir cihazım olursa muhakak ki Android üzerinde bir Friendfeed uygulaması geliştiririm 🙂

Fiyat ve Performans ve Sonuç;

Cihazın fiyatı 599TL olarak duyruldu.  Açıkcası böyle bir cihaz için 600-800 arasında bir fiyat bekliyordum. 599TL’ye çıkış yapacak olan Optimus benzer konsepte olan birçok cihaza kafa tutacak gibi görünüyor. Performansı, tasarımı, kullanım kolaylığı, LG arayüzü ve içerisindeki Android işletim sisteminin sunduğu nimetlerle bütünleşen LG GT540 Optimus piyasada iyi bir yer edineceğini düşünmekteyim.

Şimdiden bu cihaza sahip olmak isterdim. Hele ki Android ile bütünleşmiş Google servisleri benim en çok kullanacağım ve ihtiyacım olan özelliklerinden birisi oldu.  Dokunmatik ekranı  testlerim sırasında iyi bir performans verdi.  Cihazın eksileri olarak sadece 3G görüşme kamerası eksikliği ve Android marketin kapalı olması sayılabilir.  Fakat benzeri cihazlara bakıldığı zaman size çok daha fazlasını vaatedeceğinden emin olabilirsiniz.

3g görüşmeyi yapanların nadir olduğunu düşünürsek üstüne cihazı root yapıp Android 2.1 yükleyebileceğinizi bilmek sanırım yeterli olacaktır. Ayrıca medya oynatıcısında alt yazı desteği malesef ki yok. Yazıları kendiniz videoya eklemeniz biraz zor olacaktır.  Bir negatif etken olarak da multitouch olmamasını gördüm. Yinede fiyatı, performansı ve sunduğu özellikleri ile ön plana çıkıp tercih edilecek bir cihaz…

Cihazı test için gönderen Excel firmasına teşekkürlerimi ileterek sözlerimi burada noktalıyorum.  Cihaza daha fazla bağlanmadan kargoya verip firmaya göndermeyi düşünmekteyim. Aksi takdirde bu cihazı geri vermek konusunda zorlanacağıma eminim. Bu güzel Android keyfini ve mobil dünyama keyif katan cihaz LG GT540 Optimus için LG firmasınada teşekkürü bir borç bilirim.  Sağlıcakla kalın…

LG GT 540 Optimus Hakkındaki Tüm Yazılarım;

http://www.teakolik.com/lg-gt-540-optimus-inceleme-1/

http://www.teakolik.com/lg-gt540-optimus-fiyati-599tl-olarak-belirlendi/

http://www.teakolik.com/lg-gt540-optimus-ile-kullanici-arayuzu-ve-android-deneyimi/

http://www.teakolik.com/lg-gt540-ile-bilgisayar-baglantisi-4/

http://www.teakolik.com/lg-pc-suite-kullanimi/

http://www.teakolik.com/lg-gt540-ile-bilgisayariniza-internet-baglantisi/

http://www.teakolik.com/lg-gt540-optimus-ile-google-servisleri/

http://www.teakolik.com/lg-gt540-optimus-deneyimlerim/

Cihazın Teknik Özellikleri : http://www.lg.com/tr/

“LG GT540 Optimus Deneyimlerim -8” üzerine 6 yorum

 1. Hamza yapma cihazı geri verme 🙂 Hep beraber bir olalım cihazları geri vermeyelim olsun bitsin :)) Şaka bir yana da gerçekten iyi bir cihaz. Benim nokia ya elimi sürmez oldum kaç gündür. Ama iki cihazında kendince güzellikleri var

  Yanıtla
 2. Android diyorum başka birşey demiyorum. Hamza hocamın anlattıklarından daha fazlasını ben iki gündür HTC Desire ile yaşıyorum. Blackberry Bold 9700 ( onyx ) cihazımı satıp, HTC Desire aldım. Ne kadar doğru bir karar olduğunu iki gündür anlıyorum. Sınırsız sayıdaki uygulamalar, esnek işletim sistemi, görsel tasarım vb. mükemmel. Aslında bunların hepsini IPhone kullananlarda söyleyeceklerdir. Ancak iphone 4.0 ile Android 2.2 Froyo karşılaştırmasının olmasını beklediğimiz bu günlerde, Froyonun daha güçlü olabileceğini tahmin etmek pek zor değil benim açımdan. 3.0 Ginderbread ise efsaneye dönüşümü olacaktır.

  Dünyanın en iyi PDA donanımını yapan HTC ile linux kernelini linux mantığı sınırlarında oldukça kaliteli derleyen Google ortak çalışması bir efsane değil bu pazarın yeni tanrısını ortaya çıkarmıştır 🙂 HTC HD3 ü sabırsızlıkla bekliyorum. Win Phone 7 olacak ama üstüne Android çakıp dual boot çalıştırcam 🙂

  Yaşasın HTC ve Android diyorum.

  Not: Eklemeden geçemiyeceğim :

  Yaşasın OpenSource, Red Hat Linux. Linus Torvaldsın dediği gibi :

  Software is like sex: it’s better when it’s free 🙂

  Yanıtla
 3. Bakın şimdi benim telefonum LGT-540 ve kilit kodum labirent şeklinde, telefonum arkadaşımın elindeydi ve 5 sefer yanlış girince kitlendi google hesabı kullanıcı adı, e-posta ve şifresini istiyo ve ben unuttum ne yapmam gerekiyo lütfen acil yardım edin!!!

  Yanıtla
 4. ben almanyadan aldım 80 Euro :)) harika bir telefon htc ye bin basar htc nin ekraniyla lg nin ekranını yan yana getirin piksellerin htc de ne kadar cok belli oldugunu goreceksiniz lg kullanırken tam zevk veren bir telefon

  Yanıtla

Yorum yapın