Nokia N8 İnceleme -4;

Nokia N8 izlenimlerime devam ediyorum. Bugünkü yazımda donanımından bahsetmek istedim.  Cihaz üzerinde 680MHz hızında çalışan ARM işlemcisi mevcut. Benzeri ürünlere baktığımızda 1GHz işlemcili akıllı cihazlar görmekteyiz. Nokia kullanıcılarının bu konuda sitem ettiklerini internette okuyabilirsiniz. Açıkçası rakiplerinin 1GHz üzerine çıktığı şu günlerde Nokia’dan diğer kullanıcılar gibi 1GHz üzeri bir işlemci beklediğimi itiraf etmeliyim.  ARM 11 işlemcisi yanı sıra ayrıca olarak bir de Broadcom grafik işlemcisinin bulunduğunu belirtmek isterim. Cihaz grafik işlemlerinin yükünü bu şekilde üstünden atabilmekte.

Kısacası 720p HD video oynatabilmek için 1GHz üzeri bir işlemci yerine ek bir grafik işlemcisi ile sistem bu yükün üstesinden gelir bir hale getirilebilmiş. Tabiki bu görevi Symbian 3 işletim sisteminin donanım hızlandırma yeteneğine sahip grafik işlemcisi kullanma özelliği sağlamakta.

Yine benzeri ürünlere baktığımızda 512 Ram sınırına dayanan ürünleri görmekteyiz.  Nokia N8 üzerinde ise 256MB ram eklenmiş. Bunu avantaja çevirebilmesinde ki en önemli unsur ise yine Symbian 3’ün sistem kaynaklarını verimli olarak kullanabilmesi yatıyor.  Cihaz üzerinde 720p video oynatmanın yanı sıra Need For Speed Shift oynayarak performansını net olarak görebilmektesiniz.

Wifi ve diğer bağlantı çeşitlerine baktığımız zaman benzeri cihazlarla aynı şekilde özelliklere rastlamaktayız.  802.11n Wifi,  A2dp destekli Bluetooth 3.0, A-GPS, USB bağlantısı gibi diğer özellikleri sıralanıyor.  USB bağlantısında en çok hoşuma giden özelliği cihaza bir Flash disk takabilmek ve Flash disk içeriğini görebilmek oldu. Kısacası resimlerinizi yada müziklerinizi rahatlıkla flash diskinize atıp N8 üzerinden yürütebilmektesiniz.

Depolama alanına baktığımızda ise  16GB’lık bir kapasite ile karşımıza geliyor. Cihaz ek olarak MicroSD yuvasına kart takılıp 32GB hafızaya yükseltilebilmekte.  İşte bu konuda beni en çok tatmin ettiğini söylemeliyim.  Özelliklede cihaz hafızasına birkaç tane film atıp yolda izlemek insana ayrı bir keyif veriyor.  Boş alan diye bir derdiniz hiç olmayacak.

Işık ve yakınlık sensörleri, ivmeölçer, manyetometre gibi birçok özelliğe de sahip olan Nokia N8 sağlamlık konusunda benden tam not aldı diyebilirim. Alüminyum kasası bazılarına göre sıra dışı bir tasarıma sahip olsa da elime rahatlıkla oturabilmekte.  Cihazda tek canımı sıkan nokta pilinin sökülemez olmasıydı. Zaten önceki yazılarımda bu konuya detaylıca girmiştim.  (Nokia N8 Resetlemek. Pil Sökmek)

Üç farklı ana ekran…

Nokia N8 üzerinde 3,5 inch 640X360 çözünürlüğe sahip Amoled ekran konumlandırılmış. Ekran kapasitif dokunmatik özelliğine sahip ve en ufak  dokunuşlarınızı algılayabilmekte. Bazen algılama sorunu gibi görünse de uygulamaların ve Symbian’ın birkaç hatası sonucu canınızı pek sıkmayan dokunma problemleri görülebiliyor. Yinede şimdiye kadarki ürettiği en iyi dokunmatik ekran olduğunu söylemek isterim. Gayet hızlı ve rahat bir kullanıma sahip.  Dokunduğunuz zaman titreyerek algıladığını size belirtiyor. Bu özelliği isterseniz iptal edebilirsiniz.  (Bir süre sonra uyuz olabilirsiniz)  Ekran çizilmelere karşı dayanıklı olarak üretilmiş.  Cebinizde yada çantanızda rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Yine de böyle bir cihaz için kılıf almayı tercih ederim 🙂  Ekran bekleme konumundayken saati ve tarihi gösteriyor. Güç tasarrufu özelliği sayesinde ekran parlaklığını otomatik olarak ayarlayabilmekte. Karanlıkta yada aydınlıkta bu ayarı otomatik olarak yaptığı için kullanıcıya en iyi görüntüyü sağlamayı amaçlamış.   Ekran parlaklığı beni epeyi keyiflendirdi.

Kişiselleştirme…

Kişiselleştirmeden önceki yazılarımda da bahsetmiştim.  Cihaz 3 ana ekranı sayesinde kullanımı kolaylaştırabilmiş.  Parmağımızı hafifçe süreterek ekranlar arasında dolaşabiliyoruz.  İsteğimiz gibi kişiselleştirebildiğimiz ana ekranlar kullanıcı için müthiş bir kullanım kolaylığı sağlayabilmiş.  Yatay ve dikey olarak kullanabilme yeteneğine sahip ekranı yatayda QWERT ve dikeyde T9 ekran klavyelerini kullandırmakta.

Sınıfındaki tek HDMI çıkışlı cihaz…

Arka tarafta bulunan kameramızdan da önceki yazılarımda bahsetmiştim. 12Mp kamerası her zamanki gibi Carl Zeiss optikle birleştirilmiş. Cihaz müthiş bir şekilde 720p HD video kaydı yapabiliyor. Üzerindeki HDMI çıkışı ile yine bu görüntüyü TV’ye aktarabilme özelliğine sahip. Kamera üzerinde küçük bir kapak yerleştilmiş. Kamerayı açtığımızda mercek otomatik olarak açılıyor ve kapanabiliyor. Xenon Flash’ı gündüz ve gece çekimleri için ideal bir görüntü sunabilmiş.  Karanlıkta performansını yeterli olarak gördüğümü belirtmek isterim.  Özelliklede mağarada düşük ışıkta çektiğim resimler bunu kanıtlar vaziyette.

Üzerindeki 1200mAh BL-4D pili sayesinde 720dk/350dk 2G/3G konuşma süresi, 390 saat/400 saat bekleme süresi, 6 saat H.264 720p video oynatma, 3.2 saat 720p video kaydetme gibi özelliklere sahip.

Tarayıcısı…

Tarayıcısı Flash Light 4.0 destekli.  Özelliklede  iPhone kullanıcılarının dikkatini bu noktaya çekmek isterim.  Flash destekli sitelerde rahatça dolaşabilmektesiniz.  Yinede ağır flashlar olduğu zaman sistem kasılarak tarayıcının kendi kendine kapanmasına sebep olabilmekte. Aslında Apple’ın neden Flash’ı tercih etmediğini bu noktada anlayabilirsiniz.  Flash desteklemesi beni epeyli memnun etti.  Ayrıca tarayıcı çoklu dokunmatik özelliğine sahip iki parmağınızla rahatlıkla görüntüyü büyültüp küçüktebilmektesiniz.  Tarayıcı özellikleri beni farklı bir tarayıcı kurmaya yada Opera’ya dönmeye zorlamadı. Şimdilik kendi tarayıcısından memnun bir şekilde kullanmaya devam ediyorum.

Sosyal Ağlar…

Cihaz üzerinde Twitter ve Facebook kullanabilmek için Nokia’nın özel bir yazılımı geliştirilmiş.  Bu yazılım sayesinde Sosyal ağlarınızı rahatlıkla kullanabilmektesiniz.  Kullanımı ilk başlarda farklı gelebilir.  Bambaşka bir sosyal ağ uygulaması olsa da bir süre sonra vazgeçilmezleriniz arasına girebilmekte.  E-posta ekleme konusunda ise Gmail, hotmail ve yahoo gibi birçok servisin sihirbazı unutulmamış. Ayrıca kendi pop3 tabanlı  e-postanızı birkaç adımla kurabilmektesiniz.  Ovi haritalar üzerindeki paylaşma özelliği ise sosyal ağ kullanımı için geliştirilmiş. Harita üzerindeki konumunuzu twitter üzerine Ovi Maps üzerinde işaretleyerek paylaşabilmektesiniz.

Haritalar…

Ovi Maps’ın yeni sürümü sizi kendinizden geçirecek.  Navigasyon desteği,  sesli yönlendirme servisi konum tespiti GPS için kullanıcıya herşeyi sunabilmekte. Özelliklede multitouch destekli beta ovi haritasıın Ovi’nin beta labs’ı üzerinden kurmanızı tavsiye ederim.   (Nokia N8 GPS ile Ovi Maps İzlenimlerim.)

Telefon rehberi…

Telefon rehberinde rakamlar üzerine dokunarak rahatlıkla arama yapabilmektesiniz.  Rehber içerisindeki isimleri aramak için T9 özelliği ile rakamlara dokunup kayıtlı isimler arasında gezebilmek hoş olmuş.

Tam bir eğlence telefonu…

Eğer fotoğraf ve video çekimi benim için öncelikli diyorsanız Nokia N8 tam size göre demektir.  Özellikle dijital kayıt özelliği standartların çok çok üstünde bir video kamera almak yerine N8 ile müthiş çekimler yapabilmektesiniz.  Video kayıt esnasında dijital yakınlaştırma yaparsanız kalitenin ne kadar doyurucu olduğunu ve görüntünün bozulmadan dijital yakınlaştırma yapabildiğinizi görebiliyorsunuz.  Ah bir de videolarımızı sosyal ağlar üzerinde en azından Youtube’a gönderebilseydik işte tam olurdu diyebilirim.  Ses kalitesi, Tv çıkışı, 12Mp kamerası ve 720p desteği sizi sizden alacak…

Teknik Özellikleri:
WCDMA 850/900/1700/1900/2100 ve GSM/EDGE 850/900/1800/1900
Symbian^3  işletim sistemi
1/1.83″ 12MP AF kamera + Carl Zeiss Tessar f/2.8 28mm geniş açı lens + Xenon Flash
3.5″ AMOLED, Kapasitif, WS 16:9 nHD (640*360 pixel) 16M renk, ekran ebatı: 43.2 mm x 76.8 mm
ARM 11 680 MHz CPU – Broadcom BCM2727 GPU işlemcileri
HDMI, 3.5mm AV , microUSB, uSD slot, 2mm DC jack çıkışları
USB 2.0 High Speed, USB OTG (On-the-go), USB’den şarj
256MB RAM – 512 ROM
135MB dahili, 16GB yığın hafıza, Hot swap, 32GB’a kadar kart destekler
Stereo FM Radio, FM Transmitter
Boosted Class D mono speaker
Dahili GPS, Wi-fi 802.11 b/g/n, Flash Lite 4.0
3D Entry Accelerometer, Pusula (Magnetometer), Yakınlık (Proximity) Sensörü
BL-4D 1200mAh 720dk/350dk 2G/3G konuşma süresi, 390 saat/400 saat bekleme süresi, 6 saat H.264 720p video oynatma, 3.2 saat 720p video kaydetme
113.5 x 59.12 x 12.9 mm boyutlar.
135 g ağırlık

Nokia N8 hakkındaki diğer yazılarım;

Nokia N8 Önizleme…

Nokia N8 Resetlemek. Pil Sökmek

Nokia N8 Pilini Sökmek Garanti Kapsamından Çıkarır!

Nokia N8 İnceleme -2

Nokia N8 İnceleme -3

Nokia N8 Reset Sonrası Ovi Maps Sorunu (Çözüldü)

Nokia N8 Hard Reset Problemleri

Nokia N8 GPS ile Ovi Maps İzlenimlerim.

“Nokia N8 İnceleme -4;” üzerine 8 yorum

 1. Sinifindaki tek hdmi cikisli cihaz denilmis, bunu anlayamadim. HTC nin pek cok akilli telefonunda uzun suredir hdmi cikisi bulunuyor.

  Yanıtla
  • Sınıfındaki dedim. HTC’nin üst düzey cihazlarında bu çıkış var. Cihaz işlemcisi, fiyatını göz önüne alırsan üst düzey bir cihaz sınıfına koymak pek mantıklı gelmiyor.

   Yanıtla
 2. Merak ettiğim bir nokta şu daha önce kullandığım Nokia modellerinde (N73, 5800 gibi) hafıza kartı tamamen dolduğunda telefonda çok fazla yavaşlama oluyordu. N8’in hafızasını tamamen mp3, video vb doldurmayı denediniz mi ? herhangi bir yavaşlama var mı ? Acaba bu sorunun üstesinden gelinmiş mi merak ediyorum.

  Yanıtla
 3. @Göksel
  Deneriz 🙂 Telefon hafızası dolunca yavaşlar çok normal ama yığın depolama hafızasında böyle birşey olur mu? Denemek lazım.

  Yanıtla
 4. eğer öyle uçuk bir alet hayal etmiyorsanız alın tadını çıkarın derim. bu arada fotoğraf çekimi abartılacak kadar iyi değil. Teakolik(e) mesaj yazma hüneri memnun edici.

  Yanıtla
 5. @özgün
  Abartmadığımı düşünüyordum. Söylemek istediğim DSLR makina alıp profesyonel çekim yapanlar için değil. Normal bir kullanıcı için dijital makina almaya gerek yok. Yeterli hatta fazlasını verdiğiydi. :mrgreen:

  Yanıtla
 6. ben de bu telefonu almayı düşünüyorum ancak benim merak ettiğim şey şu:nokia e7 de’Quickoffice uygulamasını kullanarak Microsoft Word, Excel ve PowerPoint belgeleri görüntüleyin ve düzenleyin’diye ifade edilen özellik n8 de yok galiba.n8 de ‘Görüntü, video, müzik ve .doc, .xls, .ppt, .pdf, .zip formatında belge için eklenti destekli, kullanımı kolay e-posta istemcisi’diye belirtiliyor .
  yani n8 de ppt,pdf kullanımı yok mu sadece desteklenmiş mi?kısaca şunu sormak istiyorum ben bu telefonu aldığımda Microsoft Word, Excel ve PowerPoint belgeleri görüntüleme düzenleme taşıma değiştirme yapabilir miyim?

  Yanıtla

Yorum yapın